Informacje z KPP w Wieruszowie

Metody stosowane w cyberprzestrzeni – Policja radzi. Dzień Bezpiecznego Internetu po raz 14
6 lutego po raz czternasty obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Hasło zwraca uwagę na działanie każdego użytkownika sieci WWW. W czasach masowego korzystania z komputerów, czy urządzeń mobilnych, codziennie stykamy się z siecią internetową. Dlatego warto wspomnieć o tym, jak robić to bezpiecznie.

Dostrzegając potrzebę informowania o zagrożeniach, jakie czyhają na użytkowników Internetu, co roku poruszane są tematy najpopularniejszych sposobów, jakimi posługują się przestępcy działający w sieci. O tym, co powinno obudzić naszą czujność, informujemy opisując metody stosowane w cyberprzestrzeni.

Phishing
Phisher (osoba odpowiedzialna za oszustwo) przeważnie rozpoczyna atak od rozesłania pocztą elektroniczną odpowiednio przygotowanych wiadomości
Otrzymywane informacje mają formę podobną do tych, które stosują banki, serwisy aukcyjne lub inne instytucje.
Zazwyczaj komunikaty zawierają informację o rzekomym zdezaktywowaniu konta i konieczności jego reaktywowania poprzez odnośnik znajdujący się w mailu
Celem oszusta najczęściej jest wyłudzenie informacji o danych do logowania, szczegółów kart kredytowych

„Robaki” i pharming
Przestępcy do poznania poufnych danych wykorzystują złośliwe oprogramowanie, nazywane w zależności od formy: robakiem, koniem trojańskim (trojanem) lub wirusami
„Robaki” przedostają się do naszego komputera jako samodzielne nośniki i w ramach wszystkich dostępnych nam sieci replikują się.

Dodatkowo mogą samodzielnie niszczyć pliki czy wysyłać pocztę spam
Najczęściej oszuści stosują w tym celu zainfekowane witryny internetowe, w opisie zawierające chwytliwe hasła, lub fałszywe wiadomości e-mail.

Niebezpieczniejszą dla użytkownika oraz trudniejszą do wykrycia formą phishingu jest tzw. pharming – wpisujących prawidłowe adresy np. swojego banku, przekierowują na fałszywe strony internetowe, gdzie podając ponownie swoje dane, przekazujmy je przestępcy
Każdy użytkownik Internetu, przed rozpoczęciem korzystania z jego pozytywnych możliwości, powinien zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa w sieci. W trosce o swoje dane należy pamiętać o istniejących zagrożeniach, które często wiążą się z pobieraniem oprogramowania z niepewnych serwerów czy odpowiadaniem na podejrzaną pocztę elektroniczną. Coraz częściej ofiarami internetowych przestępców możemy stać się na portalach społecznościowych, otwierając wiadomości od nieznanych użytkowników.

Serfując w sieci pamiętajmy, że:
należy regularnie uaktualniać system i oprogramowanie, które jest przez nas używane
warto zaopatrzyć swój komputer w program antywirusowy, który ostrzeże nas przed niebezpieczeństwem
nie należy otwierać hiperłączy bezpośrednio z otrzymanego e-maila, szczególnie jeśli nie znamy nadawcy wiadomości nie wolno przesyłać mailem żadnych danych osobistych – w żadnym wypadku nie wypełniajmy danymi osobistymi formularzy zawartych w wiadomości e-mail banki i instytucje finansowe stosują protokół HTTPS tam, gdzie konieczne jest zalogowanie do systemu. adres strony WWW rozpoczyna się wtedy od wyrażenia ‚https://’, a nie ‚http://’. (jeśli strona z logowaniem nie zawiera w adresie nazwy protokołu HTTPS, powinno się zgłosić to osobom z banku i nie podawać na niej żadnych danych) każde podejrzenia co do sfingowanych witryn należy jak najszybciej przekazać policjantom lub pracownikom danego banku odpowiedzialnym za jego funkcjonowanie w sieci.

Z uwagi na powszechny dostęp do komputera i urządzeń mobilnych uważajmy na to, komu pozwalamy korzystać z naszych kont i sprzętów. Nigdy nie należy podawać swoich danych do logowania osobom trzecim. Jeśli pozwalamy innym użytkownikom na podłączenie się do naszej sieci, ograniczajmy możliwość podłączania zewnętrznych nośników. Starajmy się regularnie wykonywać kopie bezpieczeństwa, a ważne dla nas pliki zapisywać na zewnętrznych nośnikach, odkładanych w niezagrożone miejsce. Stosując kilka prostych zasad możemy uniknąć stania się ofiarą internetowego przestępcy.

Pilnuj swoich haseł
Tworzone przez nas hasło powinno mieć odpowiednią jakość, która coraz częściej jest kontrolowana przez system w którym się logujemy.
Do podstawowych zasad tworzenia hasła należy kombinacja małych i wielkich liter, cyfr i znaków specjalnych, o długości powyżej 8 – 10 znaków.
Używaj potwierdzenia wpisywanego hasła. Kreowane hasła nie powinny wiązać się z naszymi danymi: imieniem, nazwiskiem, ksywą. Nie powinny też zawierać nazw z bliskiego nam otoczenia, jak miejsce pracy lub imię pupila.
Hasło powinno być unikalne dla każdego odwiedzanego przez na portalu. Dla bezpieczeństwa, co jakiś czas, warto zmienić szyk liter i znaków.
Nie powinniśmy także zapisywać ważnych haseł do kont w plikach dostępnych na komputerze.
Instalując router należy pamiętać o jego odpowiedniej konfiguracji (przy zakupie takiego sprzętu kierujmy się możliwością szyfrowania WPA czy WPA2 – nie ceną)

Zakupy w Internecie bez strat
W okresach świątecznych często jako sposób zakupu prezentu wybieramy drogę internetową. Dostępność e-sklepów i aukcji na popularnych portalach z roku na rok wzrasta. Skracając czas, poświęcany na wędrówkach po galerii w poszukiwaniach potrzebnych nam rzeczy, korzystamy z prostszych metod zakupu. Niestety niejednokrotnie stajemy się wtedy łatwym celem dla cyberprzestępców. Dlatego zamawiając i otrzymując wybrany przedmiot zwróćmy uwagę na:
podaną cenę produktu – gdy jest zbyt niska może to sugerować towar podrobiony
przed zakupem zorientujmy się kim jest osoba sprzedająca – mając pozytywne opinie możemy być pewniejsi zakupu
sprawdzajmy od kiedy konto sprzedawcy widnieje w serwisie i ilu użytkowników korzystało z jego usług
za każdym razem czytajmy regulamin sklepu i opis aukcji serwisu z którego korzystamy
domagajmy się potwierdzenia nadania przesyłki, nie wpłacajmy pieniędzy przed potwierdzeniem wygranej licytacji
nie kasujmy korespondencji ze sprzedającym – w przypadku oszustwa jest ona dowodem potwierdzającym zakup
sprawdzajmy otrzymają przesyłkę – jeśli towar jest niezgodny z zamówieniem poinformujmy o tym Policję. Zapłacenie za przedmiot i nie otrzymanie go to nic innego jak wyłudzenie czyli oszustwo. Kodeks Karny przewiduje za ten czyn karę nawet do 8 lat pozbawienia wolności
Bezpieczeństwo dzieci w sieci
Dostęp do Internetu to już nie tylko gromadzenie i sprawdzanie danych wykorzystywanych do nauki. Dzieci i młodzież poprzez sieć kontaktują się ze swoimi znajomymi, grają w gry dostępne na platformach, mając w ten sposób dostęp do treści, które nie zawsze skierowane są do nich. Pierwszym ogniwem, które może zadbać o to, aby do pociech nie trafiały nieadekwatne do ich wieku informacje, są opiekunowie. Chroniąc młode pokolenie przed zagrożeniami powinni oni pamiętać o:

  • informowaniu dziecka o bezpiecznych i szkodliwych konsekwencjach używania Internetu
  • kontrolowaniu stron jakie przeglądają podopieczni
  • możliwości zablokowania niewłaściwych zdaniem rodzica stron
  • zgłoszeniu każdej niepokojącej treści do której mogą mieć dostęp dzieci

Jeśli jednak jako rodzice nie jesteśmy pewni, jak przestrzec dziecko przed ewentualnymi zagrożeniami, z którymi można się zetknąć w czasie korzystania z Internetu, warto nauczyć młodszych kilku prostych zasad, które mogą zaoszczędzić im nieprzyjemnych sytuacji. Prowadząc takie rozmowy zapewnijmy dziecko, że z każdym problemem może zwrócić się do nas – jako opiekunów, ale także do pedagoga czy policjanta, czyli osób, które wiedzą jak postępować, gdy zagrożone jest bezpieczeństwo.
Osoby poznane w sieci często mogą zmieniać twarze – nieznane w realnym świecie mogą podawać się za kogoś w innym wieku, z innej miejscowości.
Nie spotykajmy się z osobami poznanymi w Internecie.
Informacje, które udostępniamy o sobie na portalach, starajmy się szyfrować – zamiast nazwiska i imienia posługujmy się wymyślonym pseudonimem.

Starajmy się dopytać dziecko o strony z których korzysta – jako coś godnego polecenia
Interesujmy się tym, co podopieczni robią w czasie wolnym za pomocą komputera, sami wychodźmy z inicjatywą rozmowy o tym, co ciekawi je w sieci, jakie zachowania napotyka, jakie teraz są trendy wśród młodszych użytkowników.

Internet może dać nam wiele dobrego – jeśli umiemy się nim posłużyć. Niezależnie od swojego wieku należy pamiętać, że w sieci nie jesteśmy anonimowi. Wszystko co piszemy i publikujemy zostaje w niej na długi czas. Dlatego umieszczane informacje powinny być przez nas przemyślane. Komentarze, które pozostawiamy na odwiedzanych stronach, powinny dobrze o nas świadczyć. Tak jak w życiu codziennym – odnośmy się do innych z szacunkiem, bez wyzwisk czy zastraszania. Mając świadomość, że to właśnie my tworzymy Internet pamiętajmy, jakim chcielibyśmy go zastać i dbajmy o wspólne bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.
KGP / ig

„Bezpieczne ferie” w powiecie wieruszowskim
Ponad 80 uczestników wzięło udział w policyjnej prelekcji zorganizowanej przez Komendę Powiatową Policji w Wieruszowie w Domu Wczasów Dziecięcych w Głazie. Głównymi tematami spotkania było bezpieczeństwo w czasie odbywających się ferii zimowych oraz bezpieczeństwo na drodze. Policjant prowadzący spotkanie apelował do jego uczestnikom o korzystanie z elementów odblaskowych.

6 lutego 2018 roku podczas odbywających się ferii zimowych prelekcję dla dzieci i młodzieży uczestniczącej w zajęciach w Domu Wczasów Dziecięcych w Głazie przeprowadził asp. sztab. Damian Pawlak z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.
Wiele uwag poświęcono właściwemu zachowaniu się podczas zabaw zimowych na tzw. „wolnym powietrzu” oraz bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Ważnym punktem policyjnego wykładu było uświadomienie jego uczestnikom jak ważną rolę pełni korzystanie z odblasków przez pieszych . Nie zabrakło również ostrzeżeń i informacji na temat organizacji tzw. „kuligów”. Na zakończenie policjant omówił zagrożenia w cyberprzestrzeni w przypadającym na 6 lutego dniem bezpiecznego internetu. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali odblaskowe opaski.

„Bezpieczne ferie” z wieruszowskimi dzielnicowymi
Wieruszowscy policjanci podejmują wiele działań na rzecz bezpieczeństwa w czasie odbywających się ferii zimowych. Tym razem spotkali się z niepełnosprawnymi w Wieruszowie oraz dziećmi w Figloraju w Starym Ochędzynie. Podczas spotkań przypominali jego uczestnikom w jaki sposób dbać o własne bezpieczeństwo, głównie w czasie ferii zimowych oraz jak ważną rolę pełni korzystanie z elementów odblaskowych przez pieszych.

7 lutego 2018 roku w czasie odbywających się ferii zimowych prelekcję dla niepełnosprawnych z Klubu Otwartych Serc i Zakładu Aktywności Zawodowej w Wieruszowie oraz dzieci i młodzieży z „Figloraju” w Starym Ochędzynie, przeprowadzili asp.sztab. Damian Pawlak oraz dzielnicowy gminy Sokolniki i Czastary – st.sierż. Piotr Płachta z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.

Wiele uwag poświęcono właściwemu zachowaniu się podczas organizowanych zabaw zimowych na tzw. „wolnym powietrzu” oraz prawidłowemu zachowaniu się na drodze. Ważnym punktem policyjnego wykładu było uświadomienie jego uczestnikom jak ważną rolę pełni korzystanie z odblasków przez pieszych oraz przypomnienie przepisów nakładających obowiązek korzystania z tych elementów po zmroku poza terenem zabudowanym. Uczestnicy spotkań bardzo chętnie wysłuchali przekazanych na spotkaniu informacji i równie chętnie zadawali pytania oraz dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat bezpieczeństwa. Wszystkim obecnym na spotkaniu rozdano odblaskowe opaski.

Ponad 5 kg tytoniu i alkohol bez znaków akcyzy
Wieruszowscy policjanci po nitce do kłębka dotarli do miejsca, w którym zorganizowano linię do produkcji alkoholu. Funkcjonariusze zabezpieczyli także tytoń i alkohol bez znaków akcyzy.

Wieruszowscy policjanci nieustannie prowadzą działania ukierunkowane na przeciwdziałanie wytwarzaniu i wprowadzaniu do obrotu tytoniu i alkoholu bez znaków akcyzy. Dzięki bardzo dobrej znajomości środowiska przestępczego, 9 lutego 2018 roku, w jednej z miejscowości w powiecie wieruszowskim policjanci namierzyli samochód dostawczy. Obserwując pojazd kryminalni zauważyli mężczyznę wychodzącego z posesji na terenie, której miało dochodzić do nielegalnego wytwarzania wyrobów akcyzowych.

Podejrzewając, że w pojeździe mogą znajdować się nielegalne wyroby akcyzowe policjanci skontrolowali obserwowanego busa. W transporterze, którym przemieszczało się trzech mieszkańców województwa łódzkiego, kryminalni znaleźli alkohol bez znaków akcyzy.

Policjanci prowadząc dalsze czynności w tej sprawie ustalili, że 35 – letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego, od którego busem wracali amatorzy nielegalnego trunku, posiada przeznaczone do sprzedaży tytoń i alkohol bez znaków akcyzy. Jeszcze tego samego dnia, wieruszowscy kryminalni wspólnie z funkcjonariuszami Urzędu Celnego w Łodzi – oddział w Sieradzu w miejscu zamieszkania 35 – latka znaleźli ponad 5 kilogramów tytoniu, kilkanaście litrów alkoholu bez znaków akcyzy oraz linię do produkcji alkoholu. Wartość uszczuplenia podatkowego na szkodę Skarbu Państwa to blisko 5 tysięcy złotych oraz ponad tysiąc złotych podatku VAT. Zgodnie z Ustawą o wyrobie napojów spirytusowych za popełnione przestępstwo grozi kara do jednego roku pozbawienia wolności. Postępowanie wyjaśniające w tej sprawie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu prowadzą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.

Opracował :
Oficer Prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak
Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat: Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.