Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca to szczególna data. W tym dniu obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W 2010 roku projekt specjalnej ustawy złożył Prezydent RP Lech Kaczyński. Parlament, uchwalił, iż 1 marca będzie Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od 2011 roku cały kraj obchodzi Dzień Żołnierzy Niezłomnych. Centralne uroczystości odbędą się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie m.in. z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Po raz ósmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych będzie również obchodzony w powiecie wieruszowskim i kępińskim.

Jak co roku przypominamy historię Pani Ireny Taras z m. Szpot k/Opatowa, pow. kępiński. Wspomnienia Ireny Taras-Nawrockiej ps. „Krysia” – łączniczki z oddziału „Otta”.

Szanowna Pani Ireno

1 marca szczególnie  pamiętamy o Pani i Wszystkich Żołnierzach Niezłomnych. W tamtych czasach uznaliście i byliście przekonani, że tak trzeba postąpić – bronić Ojczyzny i przeciwstawić się sowietyzacji kraju. Dzięki Takim Bohaterom dziś żyjemy w wolnej i suwerennej Polsce. Wymagało to jednak męstwa, odwagi, niezłomnej postawy i przelanej krwi.

Dziękujemy Pani za udział w tych wydarzeniach, za przekaz o Tych czasach, My zaś będziemy przekazywać te informacje kolejnym pokoleniom w hołdzie dla Was.
Jak co roku życzymy Pani dużo, dużo zdrowia oraz z racji zbliżających się 92. urodzin długich lat życia. Dziękujemy Pani Ireno, tak po polsku, z serca.

Anna Świegot – redaktor naczelna kępińsko – wieruszowskiej gazety Ilustrowany Tygodnik Powiatowy i portalu www.powiatowy.pl
wraz z całym zespołem redakcyjnym ITP i powiatowy.pl

Zaproszenie na Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Starosta Kępiński oraz Społeczny Komitet Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kępnie zapraszają na Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, które odbędą się 1 marca 2018 r. (http://www.starostwo.kepno.pl)

Wieruszowski Dom Kultury zaprasza 1 marca od godz. 9:00 do 18:00 na Rynek w Wieruszowie do obejrzenia wystawy infografik poświęconych ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM. Dzień pierwszego marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wyklęci bohaterowie walk w czasie II Wojny Światowej nie znaleźli spokoju po jej zakończeniu. Nie zgadzając się na przejęcie władzy przez komunistów, sprzeciwiali się im poprzez walkę zbrojną, jak i pracę propagandową. Po aresztowaniu żołnierze w trakcie trwania śledztwa byli brutalnie przesłuchiwania, a następnie po jego zakończeniu przychodził czas na pokazowy proces, gdzie nie było wyroków uniewinniających. Żołnierze Wyklęci mieli zostać skazani na wieczne zapomnienie przez wrogów naszej Ojczyzny. Ich walka i poświęcenie opóźniła wprowadzenie komunizmu, co sprawiło, że nie przybrał on takiej siły, jaką miał w innych krajach. „NAMIOTY WYKLĘTYCH” to ogólnopolska akcja stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej, mająca na celu upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych-działaczy ruchu antykomunistycznego w czasach okupacji, polskich patriotów, którzy mieli zostać przeklęci i zapomniani. W dziesięciu polskich miastach w tym również w Wieruszowie, staną namioty, w których będzie można zapoznać się z historią Niezłomnych.
Wieruszowski Rynek 1 marca, godz.9:00 do 18:00 – WDK (http://miasto.wieruszow.pl)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Z kraju. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1. Anonim pisze:

Bardzo ładnie pani redaktor. Dołączamy się do życzeń.

2. Michał pisze:

Wszystkiego dobrego pani Ireno.
    Ja takich historii sporo słyszałem od dziadka, tylko wtedy byłem jeszcze dzieckiem 10 latkiem.
    Każdą opowieść traktowałem jak jakąś przygodę.
    Dziś wracając wspomnieniami do opowieści dziadka , nie uważam ich za przygodę lecz za tragedię ówczesnych czasów wojny oraz ludności która przechodziła to PIEKŁO. Mój dziadek był rodzony w roku 1913, dużo opowiadał zazwyczaj w nocy, miałem pokój z dziadkiem. Babcia rocznik 1922 także mnóstwo przeszła w czasach okupacji ale ona nie lubiła opowiadać ponieważ zawsze się denerwowała i łzy jej same płynęły.

Jeszcze raz wszystkiego dobrego pani Ireno

3. Anonim pisze:

to znaczy się że I.P.N. kłamie nie mordowali, autorzy książek kłamią opisując bandę Otta w dzisiejszych czasach nie da się wszystkiego wybielić wystarczy poszukać w internecie.Ja jeszcze pamiętam opowieści ludzi którzy opowiadali o wyczynach tego bohaterskiego Otta