Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Kępnie

Mszą Świętą w kościele parafialnym pw. św. Marcina w Kępnie  w intencji żołnierzy niepodległościowego podziemia powiatu kępińskiego oraz ich rodzin rozpoczęły się Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, na które zaproszenie wystosował Starosta Kępiński oraz Społeczny Komitet Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kępnie.

Poczty sztandarowe oraz  delegacje samorządowców, instytucji gminnych i powiatowych, organizacji, młodzież szkolna, harcerze oraz mieszkańcy Kępna i lokalne media  udali  się pod pomnik przy ulicy księdza Magnuszewskiego oraz pod tablicę pamiątkową przy ulicy Kościuszki, gdzie delegacje złożyły  kwiaty oraz zapalono race i znicze.

Kolejnym etapem tych uroczystości było zaproszenie wszystkich uczestników  do sali sesyjnej Starostwa Powiatowego. W  imieniu starosty Witolda Jankowskiego zebranych powitał Marcin Wiśniewski – Naczelnik Wydziału Zarzadzania Projektami i Promocji Powiatu – w tym gości szczególnych a mianowicie członków rodzin „Żołnierzy Niezłomnych”. Okolicznościowe przemówienie na temat Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych –  wygłosił starosta Witold Jankowski.

Dr Tomasz Toborek z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Łodzi w interesującej prelekcji opatrzonej prezentacją multimedialną  przedstawił dzieje  Stanisława Sojczyńskiego i Konspiracyjnego Wojska Polskiego oraz jego działalność na terenach dzisiejszego województwa łódzkiego.

Natomiast pani Stanisława Gibek  córka Stanisława Gibka ps. „Piekarz” podzieliła się krótkimi wspomnieniami o swym ojcu i tamtych trudnych czasach.

Marcin Wiśniewski zaprezentował także  Kartę pamiątkową  z ryngrafem  wydaną przez kępińskie Starostwo Powiatowe. W informacji zamieszczonej na stylizowanej Karcie pamiątkowej m.in. czytamy -„Zminiaturyzowany ryngraf należał do grupy szturmowej Konspiracyjnego Wojska polskiego, którą dowodził Jan Gonera „Śmiały” w składzie:

Leon Powroźnik „Dawid”, Wacław Antoniak „Wierzba”, Mieczysław Kokot „Świstak”, Ludwik Statkiewicz „Mech”, Edward Hys „Jodła” i Jan Idziak „Mrugała”.

Ryngraf został znaleziony i przechowany przez Marię i Kazimierza Woźniców z Lasek. 1 marca 2013 roku ks. proboszcz Andrzej Grzegorzewicz zorganizował pierwsze w Laskach obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, gdzie podczas, mszy świętej w kościele parafialnym ryngraf został poświęcony i zawieszony w honorowym miejscu.

W Polsce przez wieki ryngraf był symbolem wiary i męstwa. Na swoich mundurach zawiesiło go wielu Żołnierzy Niezłomnych, walczących w latach 1944-56 o Niepodległą Ojczyznę.

CZEŚĆ  I CHWAŁA BOHATEROM
ŻOŁNIERZOM  NIEZŁOMNYM  Z POWIATU KĘPIŃSKIEGO

E.Tomaszek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Kępiński. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments