Sołtysi przybyli do Świętego Józefa Kaliskiego

W przeddzień Dnia Sołtysa – 10 marca 2018r. kilkuset sołtysów z diecezji kaliskiej oraz całego województwa wielkopolskiego przybyło w II pielgrzymce Sołtysów do Świętego Józefa Kaliskiego, aby zawierzyć siebie i swoje rodziny temu niezwykłemu patronowi.

 

Dzień Sołtysa to coroczne święto, które jest obchodzone w celu wyrażenia uznania wszystkim sołtysom za codzienną służbę lokalnemu społeczeństwu. 10 marca już po raz drugi Sołtysi wzięli udział w pielgrzymce do Świętego Józefa Kaliskiego. Jak mówi jeden ze współorganizatorów Pielgrzymki, Krzysztof Grabowski – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego – Bycie sołtysem to bycie blisko ludzi, to chęć robienia czegoś dla dobra społeczności. To też z pewnością wyróżnienie, ale i zobowiązanie wobec ludzi, którzy obdarzyli go zaufaniem, a przecież ci ludzie to znajomi, sąsiedzi, koledzy i koleżanki.

II Pielgrzymka Sołtysów rozpoczęła się uroczystą Mszą Świętą w intencji sołtysów, której przewodniczył będzie Biskup pomocniczy Diecezji kaliskiej Łukasz Buzun. Biskup zachęcał wiernych, aby wpatrywali się w Maryję i św. Józefa naśladując ich w życiu codziennym. – Niech św. Józef wyprasza nam postawę prawdy i miłości, abyśmy nadali swoim czynom pokutnym i praktykom religijnym przewodnią wartość. Prośmy, żeby wszystko było zanurzone w miłości miłosiernej, z której korzystamy i żyjemy w naszej codzienności otwierając nasze serca na Boże przebaczenie. Niech św. Józef i jego małżonka będą najlepszymi przewodnikami na drodze naszego życia – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Praca Sołtysów ma wyjątkowy charakter, ponieważ Sołtys jest zarówno gospodarzem jak i przedstawicielem wsi, którego mieszkańcy darzą zaufaniem. Na co dzień zajmują się sprawami lokalnych społeczności, starając się rozwiązywać problemy i mobilizować do działania. Po to Sołtysi z wielkopolski po raz kolejny przyjechali do Świętego Józefa, żeby podziękować za siły i energię, które otrzymują w codziennej pracy. Sołtysi w Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa zapragnęli przybyć do patrona, aby powierzyć mu swoje troski– dodaje Krzysztof Grabowski.

Po mszy świętej, sołtysi złożyli wiązanki kwiatów przed pomnikiem świętego Jana Pawła II. Druga część spotkania odbyła się w Hali Sportowo-Widowiskowej w Stawiszynie. Tam podziękowania i życzenia dla Sołtysów złożył m.in. inicjator pielgrzymki Edward Janiak –  Ordynariusz Diecezji Kaliskiej, który specjalnie po to przybył na drugą część spotkania.

Sołtys musi przede wszystkim potrafić rozmawiać ze swoimi mieszkańcami, on często jest powiernikiem ich spraw, codziennych problemów. Sołtys jest liderem tej małej społeczności. Wielkopolskie wsie dzięki środkom z różnych programów pięknieją, są coraz nowocześniejsze. Ale te inwestycje, wszystkie działania w bardzo dużym stopniu zależą od zaangażowania sołtysa, jego wizji rozwoju wsi – powiedział Jarosław Maciejewski – Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego.

Część artystyczną, podczas spotkania w Stawiszynie zaprezentowała Estrada Regionalna „Równica” z Ustronia w Beskidzie Śląskim.

Sołtysi, którzy przybyli do Świętego Józefa, dziękując za organizację tego wspólnego spotkania już zapowiedzieli chęć udziału w kolejnej pielgrzymce w przyszyły roku.

Poza Wicemarszałkiem Grabowskim pielgrzymkę współorganizował również Piotr Walkowski – Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Jarosław Maciejewski – Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego oraz Justyna Urbaniak  – Burmistrz Stawiszyna.

fot z bazyliki św Józefa:
faktykaliskie.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.