Walka ze smogiem

Niniejszym informuję, iż Sejmik Województwa Wielkopolskiego podjął uchwałę „antysmogową”, która wprowadza na obszarze województwa wielkopolskiego, w tym na terenie naszego powiatu, szereg ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw stałych.

Uchwała wprowadza od 1 maja 2018 roku zakaz stosowania najgorszej jakości paliw stałych. Po tym terminie zakazuje się spalania:

 • węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z jego wykorzystaniem;
 • mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem;
 • paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15%;
 • węgla kamiennego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, nie spełniających któregokolwiek z poniższych parametrów jakościowych:
  – wartość opałowa co najmniej 235MJ/kg,
  – zawartość popiołu nie więcej niż 10%,
  – zawartość siarki nie więcej niż 0,8;
 • biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%.

Uchwalone ww. prawo miejscowe wprowadza również ograniczenia dla kotłów oraz tzw. miejscowych ogrzewaczy np. kominków i pieców. Docelowo eksploatowane mogą być:

 • kotły:
  – spełniające wymogi emisji i sprawności wg przepisów UE lub klasy 5 normy PN-EN 303-5:2012;
  – wyłącznie z automatycznym podawaniem paliwa lub zgazowujące;
  – pozbawione rusztu awaryjnego i możliwości jego montażu.
 • piece i kominki spełniające wymogi wynikające z przepisów UE.

Uchwała ustala także terminy wymiany istniejących kotłów i miejscowych ogrzewaczy oraz obowiązek wyposażenia nowych obiektów budowlanych w odpowiednią instalację do spalania paliw stałych, to jest:

 • od 1 maja 2018 roku – nie można w nowych budynkach montować ogrzewania niezgodnego z uchwałą;
 • do 1 stycznia 2024 roku – mogą być użytkowane kotły bezklasowe;
 • do 1 stycznia 2026 roku – mogą być użytkowane piece i kominki niespełniające wymogów uchwały. Muszą one natomiast albo osiągnąć sprawność min. 80%, albo zostać doposażone w instalację odpylającą spaliny do poziomu emisji wg przepisów UE,
 • do 1 stycznia 2028 roku – mogą być użytkowane kotły spełniające wymogi emisyjne 3 i 4 klasy normy PN-EN 303-5:2012.

Dla naszego wspólnego dobra, dbajmy o poprawę jakości warunków powietrza w swoim miejscu zamieszkania i zwracajmy uwagę na to czym ogrzewamy swoje domy, zakłady itp. Jednocześnie przypominam, iż kto nie przestrzega ograniczeń, nakazów lub zakazów określonych w uchwale może zostać ukarany mandatem w wysokości od 500 do 5.000 zł.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej BIP Powiatu Kępińskiego pod adresem: http://www.bip.powiatkepno.pl/informacje_urzedu/Walka_ze_smogiem.html

STAROSTA KĘPIŃSKI
Witold Jankowski

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Kępiński. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Walka ze smogiem

 1. młokos pisze:

  Ja do tego dwa słowa ale odnośnie Wieruszowa. Przejść ulice nie można bo cię dymy do nieba zaprowadzą.Cały czas sie mówi o smogu a ja się pytam co zrobił w tej sprawie urząd,policja,ochrona środowiska i inne możliwe twory.Bo nie chodzi mi tu o politykę wymiany pieców,emisji iinnych programów typu kawka itd.Mnie chodzi ile kontroli przeprowadzono w okresie trwania zimy aby wyplenić tych co palą śmieciami,płytami i innymi odpadami.Odpowiem -chyba żadnej kontroli a tylko się pisze i rozmawia na ten temat.A działania żadnego

 2. Janek z Bełchatowa pisze:

  Bardzo interesujące i potwierdzające moje spostrzeżenie że niektórym samorządowcom u góry i na dole w listopadzie pora powiedzieć do widzenia!A kontrole a i owszem już widzę jak sąsiad na sąsiada donosi.Wymówka wiórki podniosły ceny za doprowadzenie ciepła a gdzie do tej pory był?Ci co mieszkają w blokach i korzystają z ciepła i tak mówią że im się to kalkuluje.Ale teraz pora na dżamprezy by kupić wyborców.Patrzcie jak się pomysłach już prześcigają.