O hipoterapii słów kilka

Informując, że Dom wczasów Dziecięcych TPD w Głazie po raz kolejny otrzymał certyfikat Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego na rok 2018, chcielibyśmy przybliżyć Państwu czym jest hipoterapia.

Działanie lecznicze jazdy konnej opisywane było już za czasów Hipokratesa. Na dobre zaczęto wykorzystywać tę metodę w Skandynawii w 1946 roku (po dwukrotnej epidemii choroby Heine Medina).

W Polsce próbę wprowadzenia tej metody podjął profesor Weiss w Konstancinie pod Warszawą. Natomiast w 1958 roku grupa krakowskich lekarzy zorganizowała zajęcia hipoterapeutyczne na terenie Uzdrowiska Swoszowice. W 1976 roku w Bazylei odbył się – pierwszy międzynarodowy kongres, na którym podkreślano, olbrzymi wpływ kontaktu z koniem u dzieci z okołoporodowym i późniejszym uszkodzeniem mózgu. Kanony Polskiej Hipoterapii zostały opracowane przez zespół specjalistów i zatwierdzone przez Walne Zgromadzenie Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego w 2002 roku. Oczywiście wraz z rozwojem metody podlegały one zmianie i tak najnowsza wersja Kanonów Polskiej Hipoterapii została przyjęta na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu PTHip w Katowicach w 2007 roku.

Według Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego. Hipoterapia jest ukierunkowanym działaniem terapeutycznym mającym służyć poprawie funkcjonowania człowieka w sferach fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i/lub społecznej, podczas którego, specjalnie przygotowany koń, stanowi integralną część procesu terapeutycznego. Realizowana jest przez wykwalifikowanego hipoterapeutę zgodnie z zaleceniami lekarza kierującego na hipoterapię i we współpracy z innymi specjalistami prowadzącymi danego pacjenta.

Hipoterapia oddziałuje min na doświadczenie symetrii ruchów, regulację oddechu, poprawę motoryki ust, rozszerzenie zdolności percepcyjnych, koncentrację uwagi. Sprzyja komunikowaniu się oraz wzrostowi poczucia własnej wartości. Wyróżniamy trzy podstawowe formy oddziaływań hipoterapeutycznych. Należą do nich:

  • Terapia kontaktem z koniem – której istotą jest emocjonalny kontakt pacjenta z koniem, sytuacja terapeutyczna, a nie sama jazda (pacjent może w ogóle nie siedzieć na koniu).
  • Psychopedagogiczna jazda konna i woltyżerka – zespół działań podejmowanych w celu usprawnienia intelektualnego, poznawczego, emocjonalnego i fizycznego:
  • na koniu,
  • przy koniu.
  • Fizjoterapia na koniu – poza terapeutycznym oddziaływaniem ruchu konia – gimnastyka lecznicza na koniu, prowadzona przez fizjoterapeutę:
    model neurofizjologiczny – najważniejsza jest prawidłowa pozycja siedząca i prawidłowy ruch, ich jakość, szczególnie wskazana dla pacjentów w wieku przedszkolnym,
    model funkcjonalny – najważniejsza jest funkcja, na drugim planie postrzeganie prawidłowości pozycji i ruchu, szczególnie wskazana dla dzieci starszych, powyżej 5 roku życia.

Liczymy na to, że choć w małym stopniu udało nam się Państwu przybliżyć tę formę rehabilitacji, która jest źródłem rozmaitych możliwości poprawy funkcjonowania psychospołecznego rehabilitowanych w naszym ośrodku dzieci.

Domu Wczasów Dziecięcych
TPD w Głazie

Ten wpis został opublikowany w kategorii Głaz. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments