Oczyśćmy nasze lasy ze śmieci!

Projekt „Oczyśćmy nasze lasy ze śmieci” to próba przybliżenia lokalnemu społeczeństwu problemu jaki stanowią zróżnicowane odpady pozostawiane przez ludzi odwiedzających nasze tereny.

Sprzątanie odbędzie się w dniach od 08 do 15 maja br. od godz. 15:00

Zapewniamy worki na śmieci, rękawiczki oraz wywóz i utylizację śmieci.

Podmioty, grupy społeczne oraz każdą inną osobę, która chciałaby wesprzeć gospodarzy w sprzątaniu naszych lasów prosimy o wybór dnia i odpowiedniego rewiru (według załączonego zestawienia- harmonogramu) i zgłoszenie tego faktu do właściwego leśniczego lub siedziby LZD Siemianice w terminie do 30 kwietnia br.

Ostateczny harmonogram sprzątania zostanie opracowany po zebraniu zgłoszeń.

Jako jednostka współtworząca Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Rychtalskie ” pragniemy za przykładem pozostałych sprawić, że z lasów od Ostrowa Wlkp. po Kluczbork oraz od Sycowa do Wieruszowa znikną niepożądane pamiątki będące śladami wizyt mieszkańców naszej okolicy. W założeniu gospodarzy akcja ma przyjąć charakter wieloletni i stać się wspólną lekcją poszanowania rodzimego środowiska przyrodniczego.

Poprzez promowanie właściwych postaw w wyniku których będzie można ograniczyć bezmyślne lub celowe zaśmiecanie lasów gospodarze pragną uświadomić rangę i rozmiar tego problemu. Na przestrzeni ostatnich lat ilość śmieci w miejscowych drzewostanach zamiast maleć rośnie. Mnogość przeróżnych opakowań po napojach i żywności przy szlakach komunikacyjnych nawet w głębi lasu jest zastraszająca. Stanowi, to nie tylko problem estetyczny, ale głównie ekologiczny, bowiem do wspomnianych odpadów dochodzą o wiele większe i poważniejsze, o silnie negatywnym skutku oddziaływania na glebę, wodę i powietrze.

Uwaga i działania gospodarzy na usuwanie „śladów ” po wizytach wielu osób w lesie cały czas wzrasta, a związane z nią nakłady czasu pracy i koszty stają się trudnymi do udźwignięcia.

Lasy są dobrem ogólnonarodowym, każdy obywatel ma prawo je odwiedzać, zbierać owoce jego runa. Każdy śmieć , który znajduje się w lesie został przez kogoś do niego wniesiony. Dlaczego za dobrodziejstwo, którym nas obdarza nie można z wdzięczności zabrać ze sobą z powrotem tego co się do niego wniosło?

Leśnicy, to grupa, której powierzono misję dbania o jego rozwój przyrodniczy i gospodarczy. Prawidłowe postawy i zrozumienie tematu mogą uwolnić nasze drzewostany od tego problemu, a atencję leśników skupić na rozwoju, pielęgnacji i ochronie lasów.

Leśny Zakład Doświadczalny w Siemianicach

www.starostwo.kepno.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Siemianice. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments