Śniadanie ekonomiczne dla mediów

Mieliśmy zaszczyt i przyjemność uczestniczyć dziś  w Kępnie (16.04.2018 r.) w śniadaniu ekonomicznym dla mediów zorganizowanym przez Pełnomocnika Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw – Andżelikę Możdżanowską.

 

W spotkaniu  z przedstawicielami regionalnych i lokalnych mediów  oprócz wymienionej wyżej Pani Minister uczestniczył Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów − Minister Paweł Cybulski, odpowiedzialny za kierunki zmian podatkowo-fiskalnych oraz Marlena Maląg wicewojewoda wielkopolski.

Podczas śniadania zostały m.in. omówione filary rozwoju dla Polski – programy Mieszkanie Plus, Dostępność Plus, Konstytucja Biznesu oraz programy rozwoju lokalnej infrastruktury drogowej i sportowej.

Problem infrastruktury drogowej wywołał szerszą dyskusję dotyczącą nowych środków finansowych  skierowanych przez rząd dla samorządów, sposobu ich aplikowania. Pani Wojewoda zwróciła szczególną uwagę na prawidłowe konstruowanie wniosków i dokładane wczytanie się w założenia, aby potem nie było rozczarowań związanych z odrzuceniem projektów. Jeżeli obecny nabór wniosków będzie duży, nie wykluczyła, że nastąpi kolejne zwiększenie środków na ten cel.

W kwestii likwidacji urzędów pracy Pani Minister stwierdziła, iż nie planuje się takowych działań.  Będą działania związane z ich  modernizacją  polegającą  na ich dostosowaniu do obecnych uwarunkowań rynku pracy z jednoczesnym wykorzystaniem, bazy informacyjnej oraz zdobytego doświadczenia.

Pan Minister omówił nadchodzące zmiany w systemach podatkowo–fiskalnych. Co do patologii  związanych z nierzetelnym świadczeniem danin podatkowych przez podmioty gospodarcze stwierdził, iż podejmowane będą zupełnie inne działania niż dotychczas.

Zdaniem Pana Ministra nieefektywne są różnego rodzaju kontrole, które był  prowadzone w ostatnich latach. Obecnie działania zmierzają w tym kierunku, że spinane są różne systemy informatyczne a ich analityka przyniesie dokładne wskazania, w jakich dziedzinach i gdzie omijane jest prawo podatkowe również to na linii pracodawca – pracownik.

Ze względu na ograniczony czas to sympatyczne a zarazem merytoryczne spotkanie zostało  zakończone zaproszeniem na konferencję „Innowacyjna firma. Wspieramy przedsiębiorców”.

E.Tomaszek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.