Kronika Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie

– Nietrzeźwy spowodował kolizję drogową.
Wieruszowscy policjanci wyjaśnili okoliczności kolizji drogowej do której doszło w sobotni poranek w Wieruszowie. Sprawcą tego zdarzenia drogowego okazał się nietrzeźwy kierujący.

Do kolizji drogowej doszło 19 maja 2018 roku około godziny 10:00 na skrzyżowaniu ulic Bolesławiecka i Cmentarna w Wieruszowie. Wówczas kierujący fordem focusem, 79 – letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu ulicą Bolesławiecką seatowi ibiza, kierowanym przez 25 – letniego mieszkańca gminy Wieruszów . W następstwie zderzenia się obu pojazdów ford focus kierowany przez 79 – latka uderzył w drugiego forda focusa, którym kierował 35 – letni mieszkaniec gminy Wieruszów i który w chwili tego zdarzenia znajdował się na ulicy Prusa. Uczestnicy tej kolizji nie odnieśli żadnych obrażeń ciała. Uszkodzone zostały pojazdy uczestniczące w tym zdarzeniu.

Jak się okazało, 79 – latek w chwili tej kolizji był nietrzeźwy i miał prawie 0,80 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Za spowodowanie kolizji drogowej 79 – latek został ukarany mandatem karnym.
Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności oraz wysoka kara finansowa. Postępowanie wyjaśniające w tej sprawie prowadzą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie. Czynności nadzorowane są przez Prokuraturę Rejonową w Wieluniu.

– Skorzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
Wieruszowscy policjanci przypominają, że za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa każdy mieszkaniec naszego regionu może zadbać o swoje bezpieczeństwo, dzieląc się z Policją informacjami o zagrożeniach, które zauważył w swojej okolicy. Każde zgłoszenie wskazane na KMZB trafia do policjantów, którzy regularnie sprawdzają wskazane miejsca.

Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwala każdemu przekazać informacje o niepokojącym go zjawisku z zakresu bezpieczeństwa. Przy pomocy tego narzędzia można dokładnie wskazać miejsce, gdzie dane zagrożenie występuje. Każde zgłoszenie jest dokładnie sprawdzane przez wieruszowskich policjantów. Informacje, które można przekazać za pomocą mapy uwzględniają wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń oraz zagrożenia, które w odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Mapa obok aplikacji „Moja komenda”, jest również świetnym narzędziem do komunikowania się z dzielnicowym do którego, jako do tzw. „policjanta pierwszego kontaktu” dociera informacja o naniesionym zagrożeniu.

UWAGA! „Mapa” nie służy do zgłaszania pilnej interwencji Policji.
W takich przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997. Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z tej aplikacji.

– Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego
25 maja, na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy dzień Dziecka Zaginionego. Ustanowiony został celem uczczenia pamięci zaginionego 25 maja 1979 roku, 6-letniego Etana, którego tajemnicze zniknięcie poruszyło cały świat. Symbolem pamięci o zaginionych dzieciach jest kwiat niezapominajki.

Dzisiaj jest dzień, w którym pamiętamy o wszystkich nieodnalezionych do dzieciach. Mundurowi robią wszystko, aby skala tego zjawiska była jak najmniejsza. Policjanci zwracają szczególną uwagę rodzicom, że w przypadku zaginięcia dziecka liczy się każda chwila. Niezwłocznie należy zgłosić zaginięcie w najbliższej jednostce Policji. Pozwoli to mundurowym jak najszybciej rozpocząć poszukiwania. Współdziałanie z rodziną ma tutaj bardzo duży wpływ na skuteczność poszukiwań.

Profilaktycy instruują opiekunów małoletnich o zasadach jakie powinni przekazywać swoim pociechom. W przypadku małych dzieci najczęściej wystarczy zadbać o ich bezpieczeństwo. Nie dopuścić do sytuacji zagubienia kontrolując miejsca zabaw. Należy uczulić dziecko by nie rozmawiało z osobami nieznajomymi, nigdzie z nimi nie odchodziło. Dziecko jak najwcześniej powinno znać swoje imię, nazwisko oraz adres zamieszkania.
Powodem zaginięć starszych dzieci są najczęściej ucieczki z domów rodzinnych, domów dziecka i innego rodzaju placówek opiekuńczo-wychowawczych. Wiele zależy od nas, dorosłych. Nie ignorujmy problemów naszych nastolatków. Poświęcajmy im więcej uwagi, rozmawiajmy o tym jak spędzają wolny czas, z kim się przyjaźnią i czy te relacje nie budzą zagrożeń emocjonalnych, które mogły by skłonić nasze dziecko do ucieczki z domu.

Statystyki mówią same za siebie. Z policyjnych danych wynika, że w 2017 roku zgłoszono 6758 zaginięć dzieci i nastolatków. W ubiegłym roku zgłoszono na Policję zaginięcie 443 dzieci w przedziale wiekowym do lat 7.
W wieku 7-13 lat zgłoszono 953 osoby zaginione. Najwięcej bo aż 5362, dotyczyło zaginięć młodych ludzi w wieku od 14 do 17 lat. Większość zaginionych zostaje odnaleziona w ciągu pierwszych 14 dni od zaginięcia. 95 procent dzieci w ciągu pierwszych 7 dni trafia do swoich domów.

Zadbajmy o nasze dzieci!
Oprócz zgłoszenia faktu zaginięcia na policję przypominamy, że pod numerem 116 00, specjaliści z Fundacji Itaka – Centrum Poszukiwań Ludzi, pomagają w poszukiwaniach, zbierają i analizują sygnały od informatorów. Psycholodzy i prawnicy dyżurujący przy telefonie, wspierają rodziny zaginionych. Telefon jest bezpłatny i działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.
Od listopada 2013 roku Polska włączyła się do ogólnoświatowego programu Child Alert, systemu natychmiastowego informowania społeczeństwa o zaginięciu dziecka.

– I etap eliminacji do konkursu „Dzielnicowy Roku”
28 maja 2018 roku w Komendzie Powiatowej Policji w Wieruszowie przeprowadzono I etap eliminacji na szczeblu powiatowym w ramach XI Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku”.
Do konkursu przystąpiło sześciu dzielnicowych, którzy rozwiązywali test wiedzy z zagadnień zawodowych i ogólnych. Test składał się z 40 pytań. Eliminacje zostały zorganizowane i przeprowadzone przez wieruszowskich funkcjonariuszy Wydziału Prewencji .

Celem prowadzonych działań jest w szczególności poszerzenie wiedzy dzielnicowych, podnoszenie skuteczności i porządku publicznego w rejonie służbowym i wyłonienie dwóch najlepszych dzielnicowych, którzy wezmą udział w eliminacjach wojewódzkich. Turniej jest doskonałą formą doskonalenia zawodowego policjantów pełniących służbę obchodową, którzy są szczególnie blisko społeczeństwa. Podejmowanie właściwych działań przez dzielnicowych i dobre rozpoznanie problemów lokalnej społeczności w znacznym stopniu decyduje o spokoju i bezpieczeństwie mieszkańców.

Opracował :
Oficer Prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments