Śladami naszej historii

Z inicjatywy Zarządu Towarzystwa Historyczno- Kulturalnego „Arsonium” w Wieruszowie oraz Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Marszalka Józefa Piłsudskiego w Wieruszowie w dniach 10- 11 maja br. odbyła się integracyjna wycieczka do Oświęcimia- Wadowic i Krakowa.

W wycieczce brało udział 40 osób- wyróżniający się uczniowie tutejszej Szkoły oraz członkowie i sympatycy Towarzystwa Historyczno- Kulturalnego „ Arsonium”.

W 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę zwiedziliśmy miejsca i zabytki historii i kultury narodowej, a także miejsca martyrologii naszego i innych narodów w niemieckim obozie zagłady Auschwitz- Birkenau.
To szczególne miejsce, pełne zadumy, to nie tylko Miejsce Pamięci, ale także element istotny dla naszej cywilizacji. Słowo Auschwitz stało się wymownym symbolem kulturowym oraz synonimem największego pogrążenia ludzkiego systemu wartości.

Wadowice to Muzeum Jana Pawła II- jego dom rodzinny. Dzięki multimedialnej ekspozycji obejrzeliśmy całą drogę życiową Papieża oraz cenne pamiątki z Jego życia.

Zwiedzając Kraków przeszliśmy Drogą Królewską- jedną z najbardziej znanych tras turystycznych- od Wzgórz Wawelskich poprzez ulice Kanoniczą, Grodzką, oglądając Pałac Biskupi- Kościół Franciszkanów, Dzielnicę Uniwersytecką ( Collegium Maius), Rynek Główny oraz Kościół Mariacki.

W pięknym i malowniczo położonym miejscu w Zembrzycach młodsi i starsi uczestnicy wycieczki wspólnie, w miłej atmosferze spędzili czas przy ognisku wspominając odległe czasy historii naszego kraju.

Integracja młodzieży naszej Szkoły z dorosłymi członkami T.H-K „Arsonium”, którzy w ostatnich latach aktywnie wspomagali Szkołę w jej pracy wychowawczej wspólnie realizując różne projekty, akcje i przedsięwzięcia, wniosła wiele nowych, interesujących i zapadających w pamięci przeżyć i z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.

Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Burmistrzowi Wieruszowa Rafałowi Przybyłowi za wsparcie w organizacji imprezy. Panu Dyrektorowi Marianowi Kazusiowi za inicjatywę i zaangażowanie w przygotowanie kolejnego już wyjazdu do najciekawszych miejsc historycznych naszego Kraju. Dziękujemy także Panu Marcinowi Jeziornemu z firmy „Trip Tour” z Opatowa za profesjonalne przygotowanie programu wycieczki.

Podziękowania składamy wszystkim uczestnikom wycieczki, a w szczególności młodzieży za godne reprezentowanie Szkoły.

Uczestnicy wyjazdu

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów-Podzamcze. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.