,,Wieruszów – od powstania do współczesności”

Niedawno pod opieką nauczycielki języka angielskiego pani Iwony Kisiel wybraliśmy się do Wieruszowskiego Domu Kultury na spektakl pod tytułem ,,Wieruszów – od powstania do współczesności”.

Widowisko przygotowano z okazji 650-lecia naszego miasta – Wieruszowa. Sztukę wyreżyserowała nauczycielka plastyki pani Halina Biegańska, a w poszczególne role wcielili się uczniowie naszej szkoły z zespołu teatralnego ,,Skrzaty”.
Gdy dotarliśmy na miejsce, okazało się, że scena Wieruszowskiego Domu Kultury wyglądała inaczej niż zwykle. Wykonano bowiem przepiękne dekoracje, które zmieniały się podczas trwania spektaklu adekwatnie do przekazywanych treści.

Ogromne wrażenie zrobił na mnie namalowany na płótnie klasztor Ojców Paulinów. Stałym elementem scenerii była figurka koziołka – symbolu Wieruszowa. Gra młodych aktorów przekroczyła nasze oczekiwania. Wszyscy w odpowiednich kostiumach z rekwizytami grali naturalnie, wczuwając się w swoje role, przekazując nam ciekawe fakty historyczne dotyczące nadprośniańskiego grodu.

Artyści wiernie odtworzyli życie Wieruszowa począwszy od czasu, kiedy to kupcy wędrowali słynnym Szlakiem Bursztynowym. Wzruszająco wypadła scena przybycia do tutejszego klasztoru ojca Augustyna Kordeckiego – obrońcy Jasnej Góry. Głębokie uczucia wywarł obraz mordu dokonanego na miejscowych Żydach. Niezwykle realistycznie zaprezentowano wieruszowski targ. Muzyka, śpiew, taniec i inne układy choreograficzne oraz efekty dźwiękowe wprowadzały widzów w odpowiedni nastrój, pozwalały lepiej zrozumieć opowiadaną historię. Wszystkie te zabiegi artystyczne zostały docenione i nagrodzone gromkimi brawami.

Opuściliśmy Wieruszowski Dom Kultury zadowoleni i poruszeni. Myślę, że to przedstawienie teatralne na długo pozostanie w naszej pamięci, ponieważ była to dla nas cenna lekcja historii pełna doznań estetycznych.

Miłosz Promny
Zdjęcia: Kamila Światła

Szkoła Podstawowa nr 1
imienia Janusza Korczaka
w Wieruszowie

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments