Członek ERZ gościem wieruszowskiej Solidarności-80

Hubert Panczyk – członek Europejskiej Rady Zakładowej Pfleiderer Group – spotkał się w Wieruszowie z Piotrem Mortą  przewodniczącym Solidarności-80 koncernu Pfleiderer.

 

 

Główne tematy dialogu polsko – niemieckiego to kształtujący się obecnie rynek pracy w Europie, Polsce i Niemczech. Polityka europejskich struktur pracowniczych i organizacji biznesowych w związku z nowym obliczem rynku pracy to obecnie ważki problem w Europie. 

Postanowiłem zapytać  gościa Solidarności-80 jaka jest sytuacja na niemieckim i polskim rynku pracy i jaka jest przyszłość pracobiorców w związku z ciągle spadającym bezrobociem?

Zdaniem Huberta Panczyka  (zatrudnionego w lokalizacji niemieckiej i reprezentującego w ERZ interesy Niemiec), dynamiczna sytuacja na polskim rynku pracy o której dowiedział się od Piotra Morty – (przewodniczącego Solidarności -80 w Pfleiderer Group) – jest obecnie porównywalna do tej, jaka od lat ma miejsce w Niemczech. W związku z brakami pracowników pracodawcy zmuszeni są do wysiłku i wprowadzania rozwiązań umożliwiających pozyskanie i zatrzymanie pracowników. Związane jest to często z wprowadzaniem takich rozwiązań prawnych, które umożliwiają pracownikowi zarobienie większych pieniędzy. Niestety, często nie przez wszystkich jest to akceptowane.  W tym zakresie istnieje konieczność współpracy organizacji reprezentujących pracobiorców z zarządem centralnym koncernu.

Pytanie kieruję do Piotra Morty – Jak się układa współpraca z niemieckimi organizacjami w zakresie prowadzonej działalności?

Piotr Morta. Poza oficjalnymi posiedzeniami i spotkaniami często mają miejsce takie spotkania jak to, na poziomie pojedynczych przedstawicieli. Wówczas w sposób mniej oficjalny można omówić pewne kwestie i przygotować rozwiązania, które są korzystne dla pracobiorców i firmy. Na spotkaniu sformalizowanym jest wtedy o wiele łatwiej. Bardzo często drogą prowadzącą do sukcesu są nieformalne ustalenia. Oczywiście decyduje tutaj wiarygodność i uczciwość partnerów. Stało się regułą, że aktywnie się słuchamy przekazując jednocześnie konstruktywny feedback. Wykazujemy się empatią, zrozumieniem, zachowujemy w pewnym zakresie dyskrecję. W sposobie komunikacji między nami nie ma cienia krytyki, oceniania, pouczania i dawania rad. Dialog polega tutaj i teraz na sztuce zadawania właściwych pytań pozwalających uzyskać wzajemną pomoc i wsparcie.

 Co było celem spotkania?

Piotr Morta powiedział:

– oczekiwania nasze były bardzo różnorodne, chcieliśmy wymienić się wiedzą w określonej dziedzinie, a mianowicie  związanej z rynkami pracy w Niemczech i w Polsce.  W Polsce mamy obecnie do czynienia  z modelem „rynku niedoboru pracowników”. Jet to nowe oblicze rynku pracy z którym dotychczas się nie spotkaliśmy.  Do niedawna, a właściwie to prawie przez cały czas od początku przemian ustrojowych, gospodarka polska działała w modelu „niedoborów miejsc pracy”. Doświadczania niemieckie są z goła odmienne.  Informacje  z Niemiec pozwolą nam rozwinąć  kompetencje w działaniu i szukaniu  alternatywnych rozwiązań przy zmaganiu się z nowymi problemami i wyzwaniami. Ponadto zapewnią wsparcie w realizacji przyjętych programów działania. Spotkanie dotyczyło sposobu funkcjonowania na rynku z niskim bezrobociem. Miało na celu przyjęcie wspólnego scenariusza działań i zachowań. Chodziło nam o identyfikację występujących barier i wyszukiwanie alternatywnych rozwiązań dla rozwiazywania istniejących problemów. Nasza rozmowa dotyczyła eksplorowania różnych dróg dla  osiągnięcia celu i dzielenia się wiedzą, którą pozyskaliśmy z różnych źródeł – polskich i niemieckich. Towarzyszyła nam miła i partnerska  atmosfera, za co Hubertowi bardzo dziękuję. Pragnę zauważyć, że efektywny dialog powinien być oparty na otwartości, zaufaniu i wzajemnym szacunku. Właśnie tak on wyglądał w naszym przypadku.

Hubert Panczyk stwierdził:                                                                                                         

podsumowując nasze spotkanie pragnę zwrócić uwagę, że mój przyjazd do Polski – na zaproszenie Piotra – spowodował, że doszło do spotkania dwóch osób mających do omówienia i załatwienia pewne kwestie. To nie tylko spotkanie dobrych znajomych z bagażem doświadczeń pozyskanych w różnych krajach Unii Europejskiej, ale przede wszystkim osób chętnych do współpracy, by podzielić się tymi doświadczeniami i wiedzą.

E. Tomaszek – Dziękuję Panom za rozmowę.

Hubert Panczyk i Piotr Morta – My również dziękujemy i pozdrawiamy czytelników ITP.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments