Kronika Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie

– Dobiega końca długi weekend. Wracając do domów pamiętajmy o bezpieczeństwie
Kończy się kolejny długi weekend. O bezpieczeństwo podróżnych dba większa liczba policjantów ruchu drogowego. Funkcjonariusze przede wszystkim koncentrują się na działaniach ułatwiających płynność ruchu zwłaszcza przy wjeździe i wyjeździe z dużych miast. Z całą surowością karani są nietrzeźwi kierujący, osoby przekraczające dozwoloną prędkość oraz nieprawidłowo przewożące pasażerów.

Akcja „Bezpieczny weekend Boże Ciało 2018” trwa od 30 maja do 3 czerwca 2018r. Policyjne patrole są obecne przede wszystkim na ważniejszych skrzyżowaniach, na drogach krajowych i wojewódzkich. W przypadku tworzenia się zatorów policjanci kierują ruchem i organizują objazdy. Funkcjonariusze zdecydowanie reagują na przypadki przekraczania dozwolonej prędkości i nieprawidłowego wyprzedzania. Kontroli poddawane są samochody ciężarowe pod względem zasadności przejazdu podczas obowiązywania ograniczeń w ruchu samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton.

Policjanci przypominają, że wybierając się w dalszą podróż należy sprawdzić stan techniczny pojazdu. Kierowca winien być wypoczęty i skoncentrowany. Pasażerowie zapięci pasami bezpieczeństwa, a dzieci przewożone w specjalnych fotelikach. Rozsądnie należy także wybierać miejsce na postój, najlepiej parking, a nie miejsce przygodne. Po zmierzchu na postój należy wybierać miejsca oświetlone, w pobliżu czynnych stacje paliw, moteli, itp. Wysiadając z samochodu nawet na chwilę, należy go zamknąć i zabrać wartościowe przedmioty, a już pod żadnym pozorem nie zostawiać ich na wierzchu.

Miłośnikom wycieczek rowerowych funkcjonariusze przypominają o odpowiednim, bezpiecznym zachowaniu na drodze oraz właściwym oświetleniu roweru. Warto zadbać o elementy odblaskowe na ubiorze. Im lepiej widoczny rowerzysta, tym wcześniej zostanie dostrzeżony przez kierującego samochodem. Policjanci uprzedzają także, że nietrzeźwi rowerzyści spotkają się z równie stanowczą reakcją, jak nietrzeźwi kierowcy samochodów. Nietrzeźwy rowerzysta jako niechroniony jest potencjalną ofiarą wypadku.

Akcja „Bezpieczny weekend Boże Ciało 2018” potrwa od 30 maja do późnych godzin wieczornych 3 czerwca 2018r. Do północy 2 czerwca 2018 roku policjanci odnotowali na terenie województwa łódzkiego 56 wypadków drogowych w których śmierć poniosły 3 osoby a 62 zostały ranne. Funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu ponad 80 nietrzeźwych kierujących. W ubiegłym roku , w tym okresie, policjanci na terenie województwa łódzkiego odnotowali 43 wypadki drogowe, w których rannych zostało 51 osób. Niestety doszło także do jednego śmiertelnego zdarzenia drogowego.

Do śmiertelnych zdarzeń doszło w powiatach piotrkowskim i łaskim. 30 maja 2018 roku, około godziny 09.40, na ulicy Łódzkiej w Piotrkowie Trybunalskim doszło do zderzenia samochodu ciężarowego z motocyklem honda. Pojazdy poruszały się w przeciwnych kierunkach. W wyniku tego zdarzenia śmierć na miejscu poniósł 31-letni piotrkowianin, kierowca motocykla. Z kolei 1 czerwca 2018 roku około godziny 5.20 na drodze wojewódzkiej nr 473 w miejscowości Aleksandrówek doszło do wypadku drogowego. 25-letni kierowca opla, jadąc w kierunku Łasku, na prostym odcinku drogi z niewyjaśnionych przyczyn zjechał do rowu i uderzył w drzewo. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniósł 23-letni pasażer samochodu. Pojazdem podróżowało trzech mężczyzn narodowości ukraińskiej. Pozostali uczestnicy zdarzenia nie odnieśli obrażeń. Okoliczności wypadku pod nadzorem prokuratora wyjaśniają policjanci z łaskiej komendy powiatowej.

Do trzeciego zdarzenia doszło 1 czerwca 2018 roku około godziny 17:20 w Piotrkowie Trybunalski na ulicy Wolborskiej. Z ustaleń policjantów wynika, że kierujący samochodem dostawczym w wyniku niezachowania bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami potracił rowerzystę. Niestety w wyniku odniesionych obrażeń 63-letni kierujący jednośladem zmarł po przewiezieniu do szpitala. 36-letni kierujący dostawczakiem, odjechał z miejsca zdarzenie nie udzielając pomocy poszkodowanemu. Mężczyzna został namierzony i zatrzymany przez piotrkowskich kryminalnych. W chwili interwencji miał w organizmie 1,2 promila alkoholu. Ponadto do 2019 roku posiadał czynny zakaz prowadzenia pojazdów.

– „Cała Polska Czyta Dzieciom” – policjanci też
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie odwiedzają przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych w Wieruszowie oraz w gminie Wieruszów w ramach kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Spotkania są także doskonałą okazją do przypomnienia najmłodszym o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w czasie zbliżających się wakacji.
Spotkania zostały zainicjowane przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wieruszowie. Od 4 czerwca 2018 roku w ramach kampanii wieruszowscy policjanci odwiedzili milusińskich z kilku placówek w Wieruszowie oraz w gminie Wieruszów. 7 czerwca czytanie w ramach akcji odbyło się w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz w Publicznym Przedszkolu nr 1 w Wieruszowie. Policjanci w ramach kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom” przeczytali między innymi opowiadania dotyczące prawidłowych zachowań najmłodszych. Dzieci z ochotą wysłuchały czytanek oraz dodatkowego komentarza, w którym policjanci zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa związane z wypoczynkiem podczas zbliżających się wakacji. Spotkanie było także doskonałą okazją do refleksji dzieci na temat własnych przeżyć i doświadczeń związanych z bezpiecznym zachowaniem.

 

– Groźna kolizja drogowa na S 8 w Chojnach
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie wyjaśnili okoliczności kolizji drogowej, do którego doszło na drodze ekspresowej S 8 w Chojnach w powiecie wieruszowskim. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.
8 czerwca 2018 roku około godziny 6 : 30 doszło do groźnie wyglądającej kolizji drogowej na 142 km. drogi ekspresowej S 8 w Chojnach w powiecie wieruszowskim. Według ustaleń, kierujący samochodem dostawczym renault master, 34 – letni mieszkaniec powiatu tureckiego w wyniku nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu podczas zmiany pasa ruchu, doprowadził do zderzenia z prawidłowo jadącym fordem focusem, którym kierował 43 – letni mieszkaniec powiatu oleśnickiego. W wyniku tego zdarzenia żadna z osób nie odniosła obrażeń ciała, uszkodzone zostały pojazdy uczestniczące w kolizji. Kierujący tymi pojazdami w chwili zdarzenia byli trzeźwi. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym kierujący dostawczym renault został ukarany mandatem karnym. Droga S- 8 w miejscu zdarzenia przez około pół godziny była całkowicie zablokowana.

W trosce o bezpieczeństwo na drodze policja apeluje:
Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze, o zachowaniu bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego o udzielaniu pierwszeństwa przejazdu oraz zachowaniu szczególnej ostrożności podczas zmiany pasa ruchu. Pamiętajmy także o obowiązkowym oświetleniu i oznaczeniu unieruchomionego pojazdu. Rozważmy wyposażenie naszego pojazdu w elementy odblaskowe, których używajmy podczas postoju pojazdu szczególnie kiedy zapada zmrok. Rozważmy też podróż pojazdem zwłaszcza wielkogabarytowym w czasie silnych podmuchów wiatru. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie oraz o nie przecenianiu własnych umiejętności podczas kierowania pojazdami. Apelujemy również do rodziców i opiekunów o sprawowanie właściwej opieki nad dziećmi, niepełnosprawnymi, oraz osobami w podeszłym wieku.

 

– Ostrzegamy! Dopalacze to śmiertelne zagrożenie!
W ostatnich dniach na terenie kraju odnotowano kilkanaście przypadków hospitalizacji osób, których stan wskazywał na zażycie groźnych dla zdrowia i życia substancji, tzw. dopalaczy. Policjanci ostrzegają: ich producenci i sprzedawcy kierują się przede wszystkim zyskiem, za nic mając ludzkie życie. Sprzedaż najczęściej jest dokonywana poprzez sieć internetową. Apelujemy – nie kupuj i nie próbuj zażywać jakichkolwiek substancji nieznanego pochodzenia. To po prostu grozi śmiercią.
Ostrzegamy:
– Dopalacze to substancje uzależniające. Już jednorazowe zażycie może być początkiem nałogu.
– Nie ma bezpiecznych dopalaczy! Ich zażywanie grozi utratą zdrowia, a często też śmiercią!
– Sprzedaż dopalaczy to przestępstwo! Grozi za to odpowiedzialność karna oraz wysoka grzywna.

Niezależnie od działań Policji, ważnym jest przede wszystkim uświadomienie szczególnie młodym ludziom, że dopalacze to groźna trucizna i każde ich zażycie może wiązać się z poważnym, a nawet śmiertelnym ryzykiem. Reagujmy, jeśli w naszym towarzystwie ktoś zamierza zażyć te substancje i stanowczo odmawiajmy gdy nas do tego namawia.
Alarmujmy o tym pod nr 112!

 

– Policyjne działania „Alkohol i narkotyki”
9 czerwca 2018 roku Policja przeprowadziła ogólnopolskie działania pn. „ALKOHOL i NARKOTYKI”, ukierunkowane na eliminowanie z ruchu drogowego osób będących pod wpływem alkoholu lub w stanie po użyciu środków działających podobnie do alkoholu.
Każdy kierowca prowadząc samochód pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu jest potencjalnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego. Używki te przede wszystkim zaburzają koncentrację, zmniejszają szybkość reakcji oraz powodują błędną ocenę odległości i prędkości.
Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce wtedy, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie zostało śladu po „promilach”. Okazuje się jednak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje, że będziemy w dobrej kondycji do prowadzenia pojazdu.
Dlatego, jeżeli wczoraj piłeś alkohol, to dziś nie wsiadaj za kierownicę !!!
Do działań przyłączyli się również wieruszowscy policjanci. W ramach akcji mundurowi m.in. zatrzymali dwie osoby kierujące pojazdami pod działaniem alkoholu, którym zatrzymano prawo jazdy oraz nałożyli czternaście mandatów za wykroczenia w ruchu drogowym.

W 2017 roku uczestnicy ruchu będący pod działaniem alkoholu spowodowali 2 163 wypadki, w których zginęły 273 osoby, a rannych zostało 2 440 osób. Najliczniejszą grupę sprawców wypadków stanowili kierujący pojazdami. Z ich winy doszło do 1 603 wypadków, w których zginęło 198 osób, a rannych zostało 1 936 osób. W grupie kierujących będących pod działaniem alkoholu, największe zagrożenie bezpieczeństwa stanowili kierujący samochodami osobowymi, którzy spowodowali 1 097 wypadków tj. 68,4% wypadków spowodowanych przez kierujących pod działaniem alkoholu.
Zapamiętaj !
• jeżeli wybierasz się na imprezę, na której będzie serwowany alkohol zastanów się, czy nie lepiej zostawić samochód w domu,
• nie wyśmiewaj się z niepijących, nie nakłaniaj ich do picia, nie namawiaj kierowców do picia toastów,
• jeśli jesteś gospodarzem przyjęcia, na którym serwowany jest alkohol zadbaj o bezpieczny powrót zmotoryzowanych gości lub zapewnij im nocleg,
• jeśli jesteś pasażerem, nigdy nie wsiadaj do samochodu z kierowcą, który pił alkohol, powstrzymaj go żeby nie prowadził pojazdu.
Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stanu trzeźwości, w każdej jednostce Policji możemy poddać się takiemu badaniu!

Opracował :
Oficer Prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Kronika Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie

  1. oficer pisze:

    siedzą w jednym miejscu i grają cwaniaków