Kronika Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie

Dzielnicowi zatrzymali poszukiwanego mężczyznę
Wieruszowscy policjanci zatrzymali mężczyznę, poszukiwanego przez Sąd Rejonowy w Wieluniu.
Policjanci z wieruszowskiej komendy policji sprawdzają każdą informację dotyczącą osób poszukiwanych. 8 czerwca 2018 roku dzięki doskonałej znajomości terenu oraz środowiska przestępczego wieruszowscy dzielnicowi zatrzymali 49 – letniego mężczyznę poszukiwanego przez Sąd Rejonowy w Wieluniu. 49 – latek od dłuższego czasu ukrywał się w różnych miejscach w kraju. Wzorowe działania dzielnicowych sprawiły, że mężczyzna został namierzony i zatrzymany w Czastarach. Obecnie przebywa w zakładzie karnym, gdzie odbywa karę pozbawienia wolności.

Nietrzeźwa sprawcą kolizji parkingowej w Wieruszowie ?
Wieruszowscy policjanci wyjaśniają okoliczności kolizji parkingowej dwóch samochodów osobowych do której doszło we wtorkowe popołudnie na jednym z osiedli w Wieruszowie. Z wstępnych ustaleń wynika, że sprawcą zdarzenia mogła być nietrzeźwa kierująca.
12 czerwca 2018 roku po godzinie 18:00 oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie został poinformowany, że na jednym z osiedlowych parkingów w Wieruszowie doszło do kolizji dwóch pojazdów. Z wstępnych ustaleń wynika, że kierująca samochodem osobowym seat cordoba, 30 – letnia mieszkanka Wieruszowa uderzyła w zaparkowanego na parkingu fiata seicento . Kobieta odjechała z miejsca kolizji, jednak po chwili powróciła i tłumaczyła policjantom, że nie kierowała samochodem. Wykonujący czynności na miejscu tego zdarzenia wieruszowscy policjanci ustalili, że kierująca seatem miała w wydychanym powietrzu aż ponad dwa promila alkoholu. Uszkodzone zostały pojazdy uczestniczące w tej kolizji. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności. Dokładne okoliczności tego zdarzenia wyjaśniają policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.
Policjanci przypominają o odpowiedzialności prawnej za kierowanie pojazdem mechanicznym i rowerem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu.

Jeśli podczas kontroli policyjnej urządzenie do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wykaże od 0,10 do 0,25 mg w jednym dm³ lub stężenie alkoholu we krwi wyniesie od 0,2 do 0,5 promila, wówczas podlegamy art. 87§1 kodeksu wykroczeń, czyli odpowiadamy za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu. W takim przypadku jeśli ponowne badanie alkomatem nie wykaże wzrostu stężenia alkoholu podlegamy karze aresztu od 5 do 30 dni, grzywnie w wysokości do 5000 złotych i dodatkowo możemy stracić uprawnienia na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Jeśli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu większe niż 0,25 mg/dm³ lub powyżej 0,5 promila, popełniamy wówczas przestępstwo i podlegamy już pod kodeks karny, a dokładnie art. 178a, za co grożą o wiele większe konsekwencje.
W przypadku popełnienia przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości grozi nam:
– Grzywna w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych, które w zależności od orzeczenia sądu mogą wynosić od 10 do 2000 złotych, co maksymalnie może dać nawet ponad 1 mln złotych.
– Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości kierowca ukarany będzie zakazem prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Gdy kierowca zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwości po raz drugi sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio.
– Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.
– Kara finansowa za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości to min. 10 tys. zł.
– Za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości sąd może ukarać kierowcę zakazem prowadzenia pojazdów na okres 15 lat, minimalny okres na jaki zakaz będzie orzekany to 3 lata.

Kierowanie rowerem w stanie po użyciu alkoholu i w stanie nietrzeźwości stanowi wykroczenie. Nie popełniamy wykroczenia jeżdżąc rowerem po alkoholu poza drogami publicznymi, strefą zamieszkania lub strefą ruchu ani też rower prowadząc. Trzeba jednak pamiętać, że drogi publiczne to nie tylko drogi asfaltowe, także niektóre drogi gruntowe są drogami publicznymi.
Gdy kierujemy rowerem i w czasie kontroli wynik badania wyniesie od 0,1 do 0,25 mg/dm³ lub 0,2 do 0,5 promila mamy do czynienia z art. 87§2 kodeksu wykroczeń. Kodeks wykroczeń przewiduje za ten czyn karę aresztu od 5 do 14 dni, lub grzywnę od 20 do 5000 zł. Jednocześnie sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż pojazdy mechaniczne.
Jeżeli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu większe niż 0,25 mg/ dm³ lub 0,5 promila mamy do czynienia z art. 87§1a. Za ten czyn kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu od 5 do 30 dni lub grzywnę od 50 do 5 000 złotych. Jednocześnie sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż pojazdy mechaniczne.
W sytuacji gdy zasądzony zostanie zakaz prowadzenia rowerów, a rowerzysta wbrew orzeczonemu zakazowi będzie poruszał się rowerem, to niezależnie od tego czy będzie jechał trzeźwy, czy pijany – grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności w oparciu o art. 244 kodeksu karnego.
Należy pamiętać że większość urządzeń którymi policjanci badają kierujących, pokazują wynik w mg/dm3. Przemnożenie tego wyniku przez 2,1 daje dopiero wynik w promilach.

Dzielnicowy z wizytą w Przedszkolu i Szkole Podstawowej w Mieleszynie
W pierwszych dniach czerwca wieruszowscy dzielnicowi oprócz spotkań z społeczeństwem i codziennych obowiązków odwiedzają przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych w powiecie wieruszowskim. Podczas spotkań policjanci omawiają zasady, jakich należy zachować na drodze oraz zwracają szczególną uwagę na zachowanie ostrożności podczas letniego wypoczynku. W trakcie spotkań policjanci przypominają również jak bezpiecznie i prawidłowo korzystać z dróg, ścieżek rowerowych oraz przejść dla pieszych.

13 czerwca 2018r. uczniów Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Mieleszynie odwiedził dzielnicowy mł.asp. Tomasz Rosiński wspólnie z asp. sztab. Waldemarem Leszczyńskim, post. Janem Folleher i przewodnikiem psa policyjnego asp. sztab. Marcinem Lipieta. W trakcie spotkania dzielnicowy rozwijał wśród dzieci postawę odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych. Przypomniał o zasadach bezpieczeństwa jakie obowiązują w czasie wakacji, głównie na drodze, w domu, na placu zabaw oraz w innych miejscach wypoczynku i zabawy. Podczas spotkania policjanci podkreślili między innymi jak duże znaczenie ma znajomość przepisów ruchu drogowego oraz przypominali o zagrożeniach wynikających z niewłaściwego wypoczynku, głównie nad wodą i na słońcu nawiązując do kampanii pod patronatem Ministra SWiA „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Policjanci przypomnieli również dorosłym uczestnikom spotkania o narzędziu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikacji „Moja Komenda” i założeniach programu „Dzielnicowy Bliżej Nas”.

Niewątpliwą atrakcją okazał się pokaz sprzętu i wyposażenia oraz psa policyjnego Laresa, który zaprezentował się pod bacznym okiem swojego przewodnika asp. sztab. Marcina Lipety.
Dzieci uważnie wysłuchali rad policjantów i chętnie uczestniczyli w zajęciach. Wykazały się dużą wiedzą z zakresu bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku i znajomością numerów alarmowych. Chętnie dzieliły się własnymi spostrzeżeniami oraz równie chętnie zadawały pytania.
Policjanci włączając się w pracę edukacyjną przedszkoli i szkół propagują wśród dzieci potrzebę postępowania zgodnego z zasadami, które mogą uchronić je od nieszczęśliwych sytuacji.

Ładunek wybuchowy w Urzędzie… czyli szkolenie i ćwiczenia z udziałem wieruszowskich policjantów
Podczas konferencji odbywającej się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie uzbrojony napastnik wziął za zakładników starostę oraz sekretarza powiatu wieruszowskiego a następnego dnia odnaleziono ładunek wybuchowy w budynku Starostwa Powiatowego i Urzędu Miejskiego w Wieruszowie. To oczywiście wątki z scenariusza ćwiczeń obronnych pod kryptonimem „EWE”z udziałem wieruszowskich policjantów.
14 czerwca 2018 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie odbyła się konferencja w ramach której definiowane były zagrożenia pozamilitarne mogące wystąpić w sytuacji zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa oraz podczas sytuacji kryzysowych.

15 czerwca 2018 roku scenariusz ćwiczeń obronnych przewidział odnalezienie ładunku wybuchowego w budynku Starostwa Powiatowego i Urzędu Miejskiego w Wieruszowie.
Ćwiczenia przebiegły pod kryptonimem „EWE” i miały na celu przede wszystkim sprawną ewakuację pracowników urzędów. W działaniach udział wzięło kilkunastu funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie na czele z kierownictwem jednostki : dwóch policjantów z ramienia rozpoznania minersko – pirotechnicznego, dwóch funkcjonariuszy z bronią długą, którzy zabezpieczyli wejścia do budynku oraz policjanci, którzy zabezpieczyli teren przyległy do obiektu w którym „podłożono ładunek wybuchowy”. W działaniach wzięli również udział policjanci z Zespołu ds. zarządzania kryzysowego KPP w Wieruszowie oraz funkcjonariusze Straży Pożarnej z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wieruszowie.

Hipotetyczny ładunek wybuchowy, który znajdował się w dolnej kondygnacji budynku, został rozbrojony przez policjantów na miejscu ćwiczeń i przewieziony w bezpieczne miejsce. Sprawnie ewakuowani pracownicy Starostwa Powiatowego i Urzędu Miejskiego po ćwiczeniach wrócili do swoich codziennych obowiązków.

III Mistrzostwa Polski w Wyścigach Drezyn Ręcznych z udziałem wieruszowskich policjantów
W minioną sobotę na bocznicy kolejowej zakładu „Pfleiderer” odbywały się III Mistrzostwa Polski w Wyścigach Drezyn Ręcznych. W imprezie udział wzięli również wieruszowscy policjanci, którzy promowali bezpieczne zachowania oraz bezpieczne spędzanie czasu wolnego, głównie przed zbliżającymi się wakacjami.

Główną atrakcją mistrzostw, które odbyły się 16 czerwca 2018r. na bocznicy kolejowej ZPW „Pfleiderer” w Wieruszowie był wyścig drezynami ręcznymi po torowisku. Wśród licznie zgromadzonych uczestników byli również policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie. Głównymi tematami omawianymi przez policjantów w różnych grupach wiekowych znalazły się między innymi bezpieczeństwo w ruchu drogowym w tym na przejazdach kolejowych oraz bezpieczeństwo w miejscach publicznych i miejscu zamieszkania. W trakcie spotkania nie zabrakło również tematów związanych z wstąpieniem w szeregi policji a także Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, programu „Dzielnicowy Bliżej Nas” czy aplikacji mobilnej „Moja Komenda”. Niewątpliwą atrakcją okazały się warsztaty z użyciem alkogogli, podczas których uczestnicy pikniku mogli przekonać się jak wygląda rzeczywistość w tzw. „krzywym zwierciadle” w stężeniu różnych wartości „spożytego alkoholu”. Najmłodszym policjanci rozdali elementy odblaskowe, pluszaki oraz inne elementy propagujące bezpieczeństwo.

Opracował :
Oficer Prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments