ZZO Olszowa – Ekologiczne i nowoczesne rozwiązania problemów z odpadami

Śmieci, śmieciarka, wysypisko odpadów, nieprzyjemny zapach, unoszący się w promieniu kilku kilometrów. Wszechobecne ptactwo roznoszące resztki wokół. Tak było jeszcze kilka, kilkanaście lat temu. By uświadomić sobie z jak wielkim „postępem w postępowaniu” z odpadami mamy do czynienia w ostatnich latach wystarczy uważnie przyjrzeć się Zakładowi Zagospodarowania Odpadów w podkępińskiej wsi Olszowa.

Ten wybudowany w 2014 zakład przypomina raczej nowoczesną fabrykę niż wspominane wyżej wysypisko. Odpady trafiają tu głównie do ponownej przeróbki.

Zagospodarowujemy odpady – przetwarzamy odpady poprzez odzysk surowcowy lub energetyczny oraz unieszkodliwianie. Prowadzimy odzysk surowców wtórnych lub frakcji wysokokalorycznej, z której podczas obróbki termicznej w innych instalacjach wytwarza się energię elektryczną lub cieplną. Natomiast unieszkodliwianie polega na składowaniu pozostałości po procesach mechaniczno- -biologicznego przetwarzania odpadów, których w żaden sposób nie można poddać recyklingowi, ani przetworzyć – mówi Prezes Zarządu ZZO Olszowa Sp. z o.o. Marzena Koppenberg.

Nie ma też mowy o przykrym zapachu, czego potwierdzeniem są liczne i częste grupy dzieci młodzieży, które chętnie odwiedzają zakład, by zapoznać się z zasadami segregacji i funkcjonowaniem instalacji.

Dokuczliwe ptaki w ramach przepisów i możliwości są odstraszane, bo spółka od trzech lat korzysta z usług sokolnika. Odpowiednie zabezpieczenia w postaci dodatkowych siatek ochronnych, wdrożone procedury utrzymania czystości i porządku oraz dbałość o otoczenie sprawiają, że odpady bardzo rzadko wydostają się poza teren instalacji. Takie incydenty, owszem mogą się zdarzyć, przy niekorzystnych warunkach pogodowych, np. silnych wiatrach, ale są to naprawdę odosobnione przypadki.

Zakład Zagospodarowania Odpadów to nie fanaberia, tylko cywilizacyjna konieczność. Nie chodzi tu nawet o zobowiązania unijne, ale o stan środowiska, o którym nie bez powodu mówi się, że mamy je w dzierżawie od przyszłych pokoleń. Bezpośrednie składowanie odpadów to najprostsza i najbardziej szkodliwa metoda radzenia sobie z nimi. Tymczasem, im więcej będziemy ich przetwarzać, tym mniej będziemy potrzebować nowych surowców zatem mniej będziemy szkodzić środowisku.

Zakład Zagospodarowania Odpadów w miejscowości Olszowa, rozlokowany na ponad 7 hektarowej działce w miejscowości Olszowa, wybudowany w niewiarygodnie krótkim terminie, tj. około 9 miesięcy, spełnia wszystkie te wyśrubowane wymagania. Zarówno te jakościowe, w zakresie ochrony środowiska, a także rygorystyczne wskaźniki narzucone przez nowelizowane akty prawne. Technicznie to zakład XXI wieku, spełnia kryteria najlepszych dostępnych technik.

ZZO Olszowa przygotowany jest technicznie, technologicznie, organizacyjnie i prawnie do pełnienia funkcji regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK). Wielofunkcyjna, w pełni zautomatyzowana i zintegrowana instalacja MBP, przygotowana do realizacji celów wyznaczonych w gospodarce odpadami umożliwia segregację zarówno odpadów komunalnych zmieszanych, jaki również odpadów pochodzących z selektywnej zbiórki.

Zakład zapewnia racjonalne gospodarowanie odpadami przy udziale najnowszych technologii w tym obszarze respektując jednocześnie zasady rachunku ekonomicznego, stanowi podstawę systemu, który odpowiada na kluczowe wyzwania i jest zgodny z przyjętymi kierunkami polityki województwa i państwa w zakresie gospodarki odpadami.
Rachunek ekonomiczny to tutaj słowo klucz. Warto przy tej okazji odpowiedzieć na często padające pytanie o koszty odbioru odpadów.

Dlaczego jedne gminy płacą więcej, a drugie mniej?
To proste. Różne są warunki odbioru odpadów, różne odległości od instalacji. Różne odległości w zależności od tego czy zabudowa jest zwarta, jak np. w miastach czy rozproszona jak w gminach wiejskich, różne muszą też być koszty transportu.

Jako się rzekło, ZZO Olszowa to nie stare wysypisko. To – jak sama nazwa wskazuje zakład zagospodarowania. Zatem maszyny oraz ich układ są takie, by odzyskiwać najskuteczniej poszczególne frakcje, bo prawne obowiązki, dotyczące maksymalizacji poziomów odzysku odpadów surowcowych kierowanych do recyklingu, ograniczania masy składowanych odpadów komunalnych ulegających biodegradacji oraz minimalizacji odpadów deponowanych na składowisku są i będą coraz surowsze.

I tu również maszyny i technologia pozwalają na wyodrębnianie ze zmieszanych odpadów:

  •  frakcji surowcowej: instalacja umożliwia wydzielenie 15 podstawowych frakcji materiałowych na poziomie ok. 80 – 85% ich zawartości w strumieniu odpadów podawanych na linię (w obszarze działania separatorów optycznych, separatorów metali i separatora balistycznego) oraz ich automatyczne sprasowanie i zbelowanie;
  • zdefiniowanej frakcji wysokokalorycznej przeznaczonej do produkcji paliwa alternatywnego;
  • frakcji drobnej (0-80) kierowanej do biostabilizacji w zamkniętych reaktorach systemu statycznego BIODEGMA.

Zagospodarowanie to także segregacja. Ta również odbywa się na nowoczesnej linii technologicznej. Tę w Olszowie zaprojektowano z zastosowań najlepszych rozwiązań technicznych. Ale to nie jest jej jedyna zaleta. Przy stosunkowo niewielkich nakładach można ją doposażać i rozbudować, zupełnie jak klocki lego.

Ze zautomatyzowaną instalacją do segregacji zintegrowana jest instalacja biologicznego przetwarzania odpadów. Takie odpady trafiają do modułów kompostujących w systemie BIODEGMA. Ostatecznym produktem jest tu stabilizat. Sam system BIODEGMA jest systemem zamkniętym, z aktywnym napowietrzaniem i zabezpieczeniem przed przedostawaniem się nieoczyszczonego powietrza procesowego do atmosfery. Słowem również tu nie ma nieprzyjemnych zapachów.

W systemach wentylacji, chłodzenia i automatyce procesów segregacji wprowadzono energooszczędne rozwiązania i urządzenia.

Zakład Zagospodarowania Odpadów Olszowa jest jednym
z najnowocześniejszych w Europie.

Zakład Zagospodarowania Odpadów Olszowa prowadzi działalność jako RIPOK od 05.11.2014 r. w zakresie:

  • składowania odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne,
  • mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych,
  • kompostowania selektywnie zebranych odpadów zielonych oraz innych bioodpadów.

ZZO Olszowa Sp. z o.o. zapewnia także możliwość zagospodarowania całego strumienia odpadów powstającego w gospodarstwach domowych, w tym: odpadów pochodzących z selektywnej zbiórki, odpadów wielkogabarytowych oraz odpadów budowlanych.

Udziałowcami przedsiębiorstwa są wyłącznie jednostki samorządu terytorialnego z powiatów kępińskiego, oleśnickiego i ostrzeszowskiego, w tym: gmina Baranów, gmina Bralin, gmina Doruchów, gmina Dziadowa Kłoda, gmina Kępno, gmina Łęka Opatowska, gmina Międzybórz, gmina Oleśnica, gmina Miasto Oleśnica, gmina Perzów, gmina Rychtal, gmina Syców oraz gmina Trzcinica.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogłoszenie płatne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments