Kronika KPP w Wieruszowie

Kronika Komendy Powiatowej Policji  w Wieruszowie 16.07.2018r. 

 

 

 

    –    Policjanci apelują o ostrożność podczas prac polowych

Rozpoczął się okres wzmożonej pracy na polach uprawnych. Okres, który może nieść różnego rodzaju niebezpieczeństwa związane z niewłaściwym użytkowaniem maszyn rolniczych, czy też angażowaniem dzieci w prace, mogące stanowić zagrożenie dla ich życia i zdrowia.

Niestety co roku policjanci na terenie całego kraju interweniują w związku z wypadkami przy wykonywaniu prac polowych, czy też przy obsłudze maszyn rolniczych. Na pewno wielu tych nieszczęśliwych wypadków można uniknąć, jeżeli tylko zachowamy podstawowe środki ostrożności. Niestety często gubi nas rutyna i przyzwyczajenie. W dużej mierze przyczyny zdarzeń, do których dochodzi podczas prac rolniczych, wynikają z pośpiechu, przemęczenia, czy nieprawidłowej organizacji pracy, ale również z lekceważącego stosunku do potencjalnych zagrożeń.
– nigdy nie podejmujmy prac w gospodarstwie pod działaniem alkoholu, nie kierujmy pojazdami, nie pozwólmy też aby czynili to inni!
– nie dopuszczajmy do kierowania maszynami lub pojazdami osób, które nie posiadają odpowiednich uprawnień!
– nie przewoźmy nikogo na załadowanych wozach i przyczepach!

Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci i młodzież, która często pomaga przy pracach polowych.

Należy pamiętać, że młodzi ludzie chociażby z racji wieku mają mniejsze doświadczenie w tym zakresie. Dlatego też wszelkie pomocnicze prace powinni wykonywać pod bacznym okiem dorosłych. Szczególną uwagę należy zwrócić na najmłodsze dzieci, które często bawią się na podwórku przy znajdujących się tam maszynach rolniczych. Pamiętajmy aby były one odpowiednio zabezpieczone i unieruchomione. Nigdy nie zostawiajmy małych dzieci bez opieki! To na dorosłych spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo najmłodszych!

Aby uniknąć wypadków, które bardzo często bywają tragiczne w skutkach, pamiętajmy o odpowiednim zaplanowaniu wykonywanych prac, uwzględnieniu przerwy na odpoczynek oraz rozsądnym i poważnym podejściu do zasad bezpieczeństwa.

Zróbmy wszystko, aby tegoroczne wakacje były bezpieczne dla nas i dla naszych dzieci.

  • nie angażujmy dzieci do obsługi ciągników i maszyn rolniczych! Nie wyznaczajmy im innych niebezpiecznych zadań!
    – nie prośmy dziecka o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki i smary!

    –    Szerokiej i bezpiecznej drogi !

Przed każdą, nie tylko wakacyjną podróżą warto sprawdzić stan techniczny pojazdu ale także odpowiednio przygotować bagaże do bezpiecznego transportu. Podstawowe zasady przypominają podczas kontroli pojazdów policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.

Za kierownicę wsiadajmy wypoczęci i trzeźwi. Zaplanujmy wcześniej podróż i postoje w odpowiednich miejscach, w których możemy spożyć też posiłek. Pośpiech i zmęczenie zawsze jest złym doradcą. Weryfikujmy ewentualne utrudnienia na drogach chociażby za pomocą bezpłatnych aplikacji na telefon , gdzie zamieszczane są ostrzeżenia dla kierowców.

W każdym samochodzie obowiązkowo musi się znaleźć gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. Warto zabrać ze sobą również apteczkę, linkę holowniczą, zapasowe żarówki, kamizelkę odblaskową, koło zapasowe wraz z podnośnikiem oraz kluczem do kół.

Zanim ruszymy upewnijmy się, że w silniku jest wystarczająca ilość oleju. Sprawdźmy też poziom płynów: chłodniczego, hamulcowego, wspomagania kierownicy oraz tego do spryskiwaczy. Dla bezpieczeństwa ważne jest odpowiednie ciśnienie w oponach.

Nieodpowiednio rozmieszczone bagaże w przypadku gwałtownego hamowania czy innych manewrów są jak pociski.

Torby trzeba umieszczać w bagażniku a nie kabinie. Ułożyć tak, by nie przemieszczały się podczas jazdy.

Należy zwrócić uwagę na wszelkie przedmioty wewnątrz auta takie jak telefon komórkowy, okulary, czy ulubiona płyta. W przypadku nagłego zatrzymania się mogą podróżnym zrobić krzywdę. Ważna jest prawidłowa pozycja za kierownicą. Jako kierowcy unikajmy rozmów przez telefon. Nawet ta prowadzona przez zestaw głośnomówiący potrafi rozproszyć uwagę. Istotne abyśmy podróżując ze zwierzętami zadbali o ich komfort i bezpieczeństwo. Bagażniki na rowery powinny być odpowiednio zabezpieczone.

Jeśli jedziemy poza granie Polski pamiętajmy, że nieznajomość prawa szkodzi. Warto zapoznać się z obowiązującymi tam przepisami a unikniemy przykrych niespodzianek. Najmłodszych przewozimy zawsze w przeznaczonych do tego fotelikach i podstawkach.

Szerokiej i bezpiecznej drogi !

–    Powiatowe obchody Święta Policji w Wieruszowie

Komendant Powiatowy w Wieruszowie inspektor Grzegorz Dzierzkowski był gospodarzem tegorocznych powiatowych obchodów Święta Policji, które odbyły się 11 lipca w Wieruszowie. W uroczystości wziął również udział Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi młodszy inspektor Jarosław Rybka. Tegoroczne Święto Policji jest związane z obchodami 99 rocznicy powstania polskiej Policji, które zostały objęte patronatem honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi V-ce Starosta Powiatu Wieruszowskiego – Mirosław Urbaś, Przewodniczący Rady Powiatu – Andrzej Żóraw, Burmistrz Wieruszowa – Rafał Przybył, Przewodniczący Rady Miejskiej – Adam Śpigiel oraz przedstawiciele Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” w Łodzi na czele z Prezesem Jarosławem Olbrychowskim, starszy kapitan Damian Polowy z Państwowej Straży Pożarnej w Wieruszowie a także byli emeryci wieruszowskiej policji oraz ksiądz wikariusz Przemysław Patkowski z Parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Wieruszowie.

Uroczystości rozpoczęto na placu apelowym przed budynkiem Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie. Dowódca uroczystości – Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komedy Powiatowej Policji w Wieruszowie, podinspektor Paweł Moska złożył meldunek o rozpoczęciu apelu z okazji Święta Policji, Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi młodszemu inspektorowi Jarosławowi Rybce.

Po złożeniu meldunku głos zabrał Komendant Powiatowy Policji w Wieruszowie, który przywitał wszystkich zgromadzonych na uroczystości oraz złożył życzenia wszystkim policjantom i pracownikom policji.

Kolejnym punktem apelu było wręczanie mianowań policjantom na wyższe stopnie służbowe. Z okazji tegorocznego Święta Policji Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi mianował 11 policjantów na wyższy stopień służbowy. Również Komendant Powiatowy Policji w Wieruszowie mianował 1 policjanta na wyższy stopień służbowy. Ponadto Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi oraz Komendant Powiatowy Policji w Wieruszowie wręczyli dyplom sierżantowi sztabowemu Piotrowi Płachta za zajęcie III miejsca w XII edycji konkursu, na najlepszego policjanta województwa łódzkiego, realizującego zadania z zakresu rozpoznania minersko – pirotechnicznego.

Po wręczeniu odznaczeń, medali i aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne głos zabrali Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi oraz zaproszeni goście, którzy złożyli życzenia wszystkim policjantom, pracownikom policji i ich rodzinom.

Uroczystość zakończyła się złożeniem meldunku Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi młodszemu inspektorowi Jarosławowi Rybce.

6 lipca 2018 roku podczas wojewódzkich obchodów Święta Policji w Zgierzu Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk wraz z Komendantem Wojewódzkim Policji w Łodzi insp. Andrzejem Łapińskim odznaczyli aspiranta Piotra Domala z KPP w Wieruszowie srebrnym medalem za długoletnią służbę.

Tego dnia podczas Niebieskiego Pikniku sierż.sztab. Piotr Płachta został również uhonorowany przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi za zajęcie VII miejsca w konkursie pn. „Najlepszy plan działania priorytetowego dzielnicowego województwa łódzkiego”

–    Apel o rozwagę na drogach

Policja niezmiennie apeluje o przestrzeganie przepisów i zachowanie zdrowego rozsądku na drogach, zwłaszcza w okresie wzmożonych wyjazdów wakacyjnych. Apelujemy do kierowców o nie parkowanie pojazdów na drodze dla rowerów, głównie przy ulicy Warszawskiej w Wieruszowie.

Do nagminnego łamania przepisów ruchu drogowego dochodzi na nowo wybudowanym odcinku ulicy Warszawskiej w Wieruszowie. W wielu przypadkach kierowcy pojazdów nie zwracają uwagi na pionowe znaki drogowe, informujące o biegnącej wzdłuż ulicy Warszawskiej drogi dla rowerów i dla pieszych.

Zwracamy się z apelem do wszystkich kierowców o przestrzegania przepisów ruchu drogowego, o kulturalną, ostrożną i bezpieczną jazdę. W szczególności apelujemy do kierowców przemieszczających się ulicą Warszawską w Wieruszowie o zwracanie szczególnej uwagi na pionowe znaki informacyjne C 13 i C 16, czyli drogi dla rowerzystów i pieszych.

W myśl obowiązujących przepisów, kierujący rowerami są zobowiązani do korzystania z tak oznakowanej drogi, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym oni się poruszają lub zamierzają skręcić. Ruch pieszych i rowerów na takich drogach odbywa się na całej powierzchni drogi. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego, także rowerzystów i pieszych o szczególną ostrożność i rozwagę oraz korzystanie z wyznaczonej drogi dla określonych jej użytkowników.
Przypominamy, że za parkowanie pojazdami na drodze dla rowerów grozi mandat w wysokości 100 złotych i 1 punkt karny.

Wieruszowscy policjanci cyklicznie patrolują ulicę Warszawską w Wieruszowie i tylko od początku miesiąca lipca br., pouczyli kilkunastu kierowców oraz w kilku przypadkach zastosowali postępowanie mandatowe, za parkowanie pojazdami na drodze dla rowerów.

Przypominamy również, że przepisy drogowe, mają ułatwiać życie wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, co w znacznym stopniu przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa.

–    Groźny wypadek na S 8 w Niwiskach

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego z udziałem trzech pojazdów, do którego doszło 15 lipca 2018 roku na drodze ekspresowej S8 w miejscowości Niwiska. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.

Do wypadku doszło 15 lipca 2018 roku około godziny 14:00 na 120 kilometrze drogi ekspresowej S8 w miejscowości Niwiska w powiecie wieruszowskim. Według wstępnych ustaleń, kierujący samochodem osobowym marki Peugeot 308, 64-letni mieszkaniec Warszawy z nieustalonych przyczyn na prostym odcinku drogi stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na lewy pas jezdni, przerwał stalowe liny oddzielające pasy ruchu, i zderzył się z prawidłowo jadącymi w kierunku Wrocławia fordem focusem i hyundaiem tucson. W chwili tego wypadku fordem kierował 26-letni mężczyzna, natomiast hyundaiem 47-letnia kobieta. Kierujący pojazdami w chwili zdarzenia byli trzeźwi. W wyniku wypadku łącznie siedem osób z obrażeniami ciała zostało przetransportowanych śmigłowcami lotniczego pogotowia ratunkowego do szpitali. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Znacznemu uszkodzeniu uległy pojazdy uczestniczące w wypadku. Policjanci wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia. Czynności nadzorowane są przez Prokuraturę Rejonową w Wieluniu. Za spowodowanie wypadku drogowego grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności. Droga S8 w miejscu wypadku w kierunku Wrocławia do godziny 19:30 była całkowicie zablokowana. Policjanci kierowali pojazdy na wyznaczony objazd od węzła w Walichnowach na drogę krajową numer 74 i drogę wojewódzką W482, do węzła w Wieruszowie, skąd kierowcy mogli kontynuować dalszą jazdę drogą ekspresową S8.

W trosce o bezpieczeństwo na drodze policja apeluje:

Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze o zachowaniu bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego oraz udzielaniu pierwszeństwa przejazdu. Pamiętajmy także o obowiązkowym oświetleniu i oznaczeniu unieruchomionego pojazdu. Rozważmy wyposażenie naszego pojazdu w elementy odblaskowe, których używajmy podczas postoju pojazdu szczególnie kiedy zapada zmrok. Rozważmy też podróż pojazdem zwłaszcza wielkogabarytowym w czasie silnych podmuchów wiatru. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie oraz o nie przecenianiu własnych umiejętności podczas kierowania pojazdami. Apelujemy również do rodziców i opiekunów o sprawowanie właściwej opieki nad dziećmi, niepełnosprawnymi, oraz osobami w podeszłym wieku.

Opracował :
Oficer Prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.