Mail do Redakcji

Redakcja Tygodnika Powiatowego.

Zaniepokojony stanem miejskiego odcinka rzeki Prosny (zamulenie i związany z tym wysoki poziom lustra wody) udałem się w górę rzeki w celu ustalenia przyczyn takiej sytuacji.

Po dotarciu w rejon Mesznarów ze zdziwieniem stwierdziłem, że rzeka Prosna od jazu w Mesznarach stała się w zarośniętym krzakami strumykiem a ponieważ zastawki jazu są otwarte w malym stopniu, praktycznie cała woda kierowana jest w korytu cieku Młynówka.Zaistniałą sytuację w Mesznarach obrazują zdjęcia z Mesznar (zarośnięte koryto Prosny, jaz i ciek Młynówka).

To co zobaczyłem w Mesznarach w zupełności wyjaśnia to co stało się z Prosną.
Pozostają jednak pytania, kto dopuścił się tak znaczącej ingerencji w stosunki wodne w Mesznarach (pamiętam , że Młynówka miała szerokość może 2 metrów i można było nad nią przejść po betonowym przedpuście) i czy wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

Mam nadzieje, że dziennikarskie śledztwo „powiatowego” pozwoli odpowiedzieć na moje pytania i jeśli nastąpiło naruszenie prawa to ktoś poniesie odpowiednią karę i zostanie zmuszony do naprawienia szkody (chociażby przez oczyszczenie koryta Prosny z zakrzewień i usunięcia zamulenia na odcinku Prosny w mieście).

(dane do wiadomości redakcji) foto: autor maila

Od Redakcji: Z autorem maila do Redakcji została przeprowadzona rozmowa telefoniczna. ITP i powiatowy.pl podejmuje temat. Dziękujemy autorowi maila, któremu z godnie z prawem prasowym przysługuje anonimowość za zasygnalizowanie problemu. Przepraszamy za opóźnienie w publikacji spowodowane składem gazety drukowanej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii List do redakcji. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
hydrotechnik
5 lat temu

Pozwolenie wodno prawne pozwoleniem wodno prawnym. Zawiera ono jednak dla osoby która je otrzymała pewne ustalenia i zobowiązania do wykonania. Dotyczą one np.poziomów piętrzenia wody, poboru wody, przepuszczania wody przez jaz dla odmulania koryta Prosny,utrzymywania we właściwym stanie technicznym koryta tej rzeki. Mowa też jest o możliwości cofnięcia tego pozwolenia jak i o odszkodowaniach gdy wynikną straty związane z naruszeniami prawa wodnego. Dokumentacja fotograficzna zamieszczona w gazecie wskazuje na to , że nie wszystko jest zgodne z tym prawem. Redakcji „powiatowego” nie pozostaje nic innego jak zainteresować odpowiednie instytucje państwowe o sprawie. Myślę, że „inne” instytucje będą się „przyglądać” , czy wyjaśnianie poruszonej w gazecie sprawy odbywać się będzie w zgodzie z obowiązującym w Polsce prawem.

były wędkarz
5 lat temu

Temat był wielokrotnie wałkowany z tego co wiem panowie na mesznarach mają pozwolenie wodno prawne na takie uzytkowanie zastaw na prosnie.Jesli komus sie uda wywalczyc otwracie stawidel ten bedzie miał wielka sasługe dla miasta wystarczyło by zeby podniesc jedno stawidlo .#5 lat temu na belku na tych stawidłach jak przychodził czerwiec i czeresnie to sie łapało klenie jak małe prosiaki a teraz to pewnie przejdzie tam sucha noga.Ale osobiscie jestem pesymista czy uda sie cos wywalczyć z Panami na Mesznarach

Anonimowo
5 lat temu

Pamiętam Prosnę czystą ludzie wodę brali wodę do użytku domowego latem masa ludzi się kąpała nie tylko z Wieruszowa. Początki zamulenia rozpoczęły się wraz z uruchomieniem zakładów płyt wiórowych później pogłębiono i poszerzono młynówkę od tej pory jest tak jak jest nikt tym tematem się nie zajmował. Kiedyś na Prośnie było kilka młynów dzięki nim Prosna żyła a ryb było tak dużo że nie trzeba było zarybiać. Gdyby ktoś wpadł na pomysł pobudowania kilku takich jazów przypuszczam że rzeka znowu by odżyła.

anonymous
5 lat temu

Jako wędkarz potwierdzam fakty stwierdzone przez autora listu. Poziom rzeki na odcinku miejskim jest wysoki z tego względu, że dno jest zamulone.Zamulenie to powodowane jest tym, że Prosna prawie nie „płynie”,nurt jest bardzo słaby i naniesiony muł nie jest wypłukiwany dalej.Zauważyłem też ciekawą rzecz a mianowicie to, że są okresy gdy Prosna „płynie do tyłu „(jak to już ktoś określił Prosna w mieście „zawraca”. Przypuszczam, że jest to spowodowane zamknięciem zastawek na jazie w Mesznarach- wtedy woda zamiast korytem Prosny płynie Młynówką i gdy wpływa z powrotem do Prosny następuje „cofka” do tego jazu .
Dodaję, ze wysoki poziom lustra wody w mieście powoduję, że wysoki jest jej poziom w gruncie (zasada naczyń połączonych) co rzutuje na stan fundamentów domów przy ulicach Nadrzecznej i Kilińskiego (wilgoć w piwnicach).
Sprawę powinny wyjaśnić niedawno powstałe „Wody Polskie” i Skarb Państwa jako właściciel działek na których znajduje się Młynówka i kanał zasilający ją w wodę z Prosny.