Informacje KPP Wieruszów

1.Bezpieczna droga do szkoły

W początkowym okresie nauki, po przerwie wakacyjnej, jak każdego roku, policjanci ruchu drogowego prowadzą wzmożone działania kontrolno-prewencyjne wspierane działaniami profilaktycznymi. Ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w rejonach szkół oraz na drogach, prowadzących do szkół i placówek oświatowo–wychowawczych
Od 3 września br. droga do szkoły i z powrotem będzie stałym elementem w życiu dziecka, aż do wakacji. Zatem droga ta powinna być bezpieczna. O to zadbają policjanci, nauczyciele i rodzice. Kierujący pojazdami w rejonach szkół powinni zachować ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego. Wszyscy powinni mieć na uwadze, że po wakacjach, dzieci mają często rozproszoną uwagę i nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego.

Stałym elementem działań „Bezpieczna droga do szkoły” jest zapraszanie policjantów na spotkania z rodzicami oraz na lekcje wychowania komunikacyjnego z dziećmi. Zajęcia z policjantem są dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Nie do przecenienia jest wiedza funkcjonariuszy z „drogówki”, którzy poza omówieniem najważniejszych przepisów, potrafią udzielić dzieciom porad praktycznych oraz wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie.

Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 ustawy – Prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia najmłodszych w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest zatem adresowana zarówno do dzieci, jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny.

Mamo, Tato,
dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład,
zadbaj o to, by dziecko na drodze było widoczne dla kierujących,
ucz i przypominaj zasad prawidłowego poruszania się po drodze,
wyznacz dziecku jedną bezpieczną drogę z domu do szkoły/ze szkoły do domu,
w samochodzie przewoź dziecko zgodnie z przepisami.

Nauczycielu,
odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego,
przez zabawę ucz dzieci zasad prawidłowego poruszania się po drodze,

Kierujący pojazdami,
w rejonach szkół zachowajcie szczególną ostrożność, unikajcie wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego.

  1. Uwierz w siebie – „Trenuj z Policją”. Zapraszamy na warsztaty!!!

Już w najbliższy czwartek 6 września 2018 roku od godziny 17:00 w Manufakturze kolejne zajęcia z samoobrony prowadzone przez policyjnych instruktorów taktyk i technik interwencji z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Swoimi doświadczeniami podzieli się między innymi sierż.sztab. Marta Mysur, która jest instruktorem i Mistrzynią Świata w Taekwondo. Zajęcia będą odbywać w każdy czwartek do końca września 2018 roku.
Inicjatywa organizowana jest pod patronatem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi i Marszałka Województwa Łódzkiego. Uczestnikami zajęć mogą być osoby, które ukończyły 16 rok życia. Niepełnoletni przystąpią do zajęć za zgodą rodziców lub opiekunów. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli dowiedzieć się jak zachować się w przypadku niespodziewanego ataku, odeprzeć go, a nawet obezwładnić napastnika. Poza tym instruktorzy wskażą zasady prawidłowego dbania o kulturę fizyczną, która niewątpliwe ma wpływ na radzenie sobie w sytuacjach zagrożenia. Zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej poprowadzi st.post. Mateusz Pieniążek posiadający uprawnienia  Ratownika Medycznego, na co dzień pełniący służbę w Oddziale Prewencji Policji w Łodzi. Dodatkowo podczas imprezy będzie możliwość zapoznania się z zawodem policjanta i specyfiką służby w naszej formacji. Na terenie Manufaktury zostanie umieszczone stanowisko informacyjne doboru do służby w policji. Dla uczestników przewidziano cenne nagrody oraz gadżety.

  1. Zatrzymani sprawcy kradzieży z włamaniem

Wieruszowscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o kradzież z włamaniem do domu jednorodzinnego w powiecie wieruszowskim. Sprawcy skradli mienie o wartości kilkunastu tysięcy złotych. Zatrzymani już usłyszeli zarzuty kradzieży z włamaniem. Za takie przestępstwo grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
3 września 2018 roku wieruszowscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 27 i 35 lat podejrzanych o kradzież z włamaniem. Do zdarzenia doszło 28 sierpnia 2018 roku w Lututowie w powiecie wieruszowskim. Tego dnia złodzieje z jednego z domów jednorodzinnych skradli mienie o wartości 4200 złotych. Wieruszowscy policjanci dzięki sprawnym działaniom oraz współpracy z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie zatrzymali podejrzanych o dokonanie tego włamania. W trakcie intensywnych czynności w tej sprawie policjanci odzyskali również część skradzionych przedmiotów, których wartość obecnie znajduje się w trakcie ustalania. Wśród odzyskanych rzeczy znalazły się między innymi zegarki i laptop.

Zatrzymane osoby usłyszały już zarzuty kradzieży z włamaniami. Za taki czyn grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Wobec podejrzanych Prokurator zastosował dozory policyjne. Jeden z mężczyzn był już wcześniej notowany za podobne przestępstwa, natomiast drugi z nich za przestępstwa narkotykowe. Zatrzymani to mieszkańcy powiatu ostrzeszowskiego. Postępowanie wyjaśniające w tej sprawie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu prowadzą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.

  1. Podawali się za policjantów

Trzech mężczyzn w wieku 18, 21 i 23 lat zostało zatrzymanych przez kryminalnych z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie. Podejrzani są o usiłowanie rozboju na 18-letnim mieszkańcu Wieruszowa metodą „na policjanta”. Za takie przestępstwo grozi kara do 12 lat więzienia.
3 września 2018 roku wieruszowscy policjanci zatrzymali trzech mężczyzn w wieku od 18 do 23 lat podejrzanych o usiłowanie rozboju. Zdarzenie to miało miejsce 28 sierpnia 2018 roku po godzinie 22:00 w Górce Wieruszowskiej w powiecie wieruszowskim. Tego dnia mężczyźni podając się za funkcjonariuszy policji zażądali od 18 – letniego mieszkańca Wieruszowa 50 złotych jako grzywny za brak elementu odblaskowego. Gdy okazało się, że 18 – latek nie ma przy sobie gotówki na rzekomy mandat sprawcy przy użyciu przemocy zmusili wieruszowianina do wejścia do hondy prelude, którą się poruszali, skąd z obrażeniami ciała przewieźli go do miejsca zamieszkania jego dziewczyny. Tam jeden z napastników siłą wprowadził 18 – latka do mieszkania i w dalszym ciągu podając się za policjanta żądał wydania 50 złotych. Gdy właścicielka mieszkania zagroziła powiadomieniem wieruszowskiej komendy policji w celu zweryfikowania całej sytuacji, zaskoczeni sprawcy uciekli. Jak się również okazało, w trakcie tego zdarzenia 18 – latek utracił telefon komórkowy pozostawiając go w samochodzie fałszywych policjantów.

Sprawą natychmiast zajęli się wieruszowscy kryminalni. Policjanci dzięki rozległej wiedzy oraz szeroko zakrojonym działaniom w tej sprawie zatrzymali sprawców usiłowania rozboju. Pracując przy tym temacie stróże prawa odzyskali telefon komórkowy o wartości ponad 1500 złotych. Zatrzymani mężczyźni to mieszkańcy powiatu wieruszowskiego. Sąd zdecyduje o ewentualnym tymczasowym aresztowaniu podejrzanych. Postępowanie w tej sprawie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu prowadzą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.

  1. Płk Janusz Zygmunt Jagrym-Maleszewski Patronem Policjantów woj. łódzkiego

W ramach obchodów 100-lecia powstania Policji Państwowej, przed budynkiem Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, odsłonięto tablicę Patrona Policjantów woj. łódzkiego. Została ona poświęcona pułkownikowi Januszowi Zygmuntowi Jagrym-Maleszewskiemu, który był jednym z sześciu Komendantów Głównych Policji Państwowej okresu międzywojennego. Na zakończenie tego uroczystego dnia gospodarze oraz zaproszeni goście obejrzeli w Pabianicach spektakl „SŁUŻBA”.
4 września 2018 roku w ramach obchodów 100-lecia powstania Policji Państwowej, przed budynkiem Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi nastąpiło odsłonięcie tablicy Patrona Policjantów woj. łódzkiego. Tablica poświęcona została pułkownikowi Januszowi Zygmuntowi Jagrym-Maleszewskiemu, który był jednym z sześciu Komendantów Głównych Policji Państwowej okresu międzywojennego. Pełnił swoja służbę przez 8 lat w okresie od 5 listopada 1926 roku do 24 stycznia 1935 roku. Urodził się w Czarnocinie w powiecie piotrkowskim. Był bliskim współpracownikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

W czasie piastowania urzędu KGP P.P. zmienił zupełnie krajowy model szkolnictwa policyjnego i rozpoczął współpracę z policjami krajów europejskich. Uważany za wyjątkową osobowość okresu II Rzeczypospolitej Polskiej. W bezpośrednim odsłonięciu tablicy wzięli udział: gospodarz uroczystości Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi insp. Andrzej Łapiński, Dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji KGP nadkom. Krzysztof Musielak, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi Pan Dariusz Rogut oraz Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” Jarosław Olbrychowski. Komendanta Głównego Policji reprezentowała także Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej insp. Iwona Klonowska. W tej części dzisiejszych uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości zaczynając od parlamentarzystów, przedstawicieli władz województwa i miasta, zaprzyjaźnionych służb mundurowych, stowarzyszeń i instytucji po uczniów klas policyjnych.

  1.     Pędził jak szalony i stracił prawo jazdy

Wieruszowscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 23-latka, który przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym aż o 114 km/h. Za tak rażące wykroczenie policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy.
6 września 2018r. po godzinie 20:00 na ulicy Marii Konopnickiej w Galewicach policjanci wieruszowskiej „drogówki” zatrzymali do kontroli drogowej osobowego mercedesa. Samochód w terenie zabudowanym pędził z prędkością aż 164 km/h. Podczas kontroli okazało się, że mercedesem kierował 23-letni mieszkaniec gminy Galewice. Mężczyzna był trzeźwy. Za tak rażące wykroczenie przekroczenia dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym aż o 114 km/h, policjanci zatrzymali 23 – latkowi prawo jazdy i ukarali go wysokim mandatem karnym.

Apelujemy do kierowców o dostosowanie prędkości do panujących warunków drogowych, ponieważ jest to jedna z najczęstszych przyczyn powstawania zdarzeń drogowych.

  1. Tragiczny wypadek drogowy na „starej ósemce” w Wieruszowie

Policjanci z komendy powiatowej w Wieruszowie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku drogowego, do którego doszło na drodze wojewódzkiej W 482 w Wieruszowie. W wyniku wypadku śmierć poniósł 31-letni mieszkaniec powiatu sieradzkiego. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.
Do tragicznego w skutkach wypadku drogowego doszło 7 września 2018 roku około godziny 14:00 na drodze wojewódzkiej W 482 w Wieruszowie. Według wstępnych ustaleń, kierujący samochodem ciężarowym mitsubishi canter, 31-letni mieszkaniec Sieradza, z nieustalonych przyczyn na prostym odcinku drogi zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z jadącym z przeciwka ciężarowym manem, kierowanym przez 28-letniego mieszkańca powiatu ostrowskiego. W wyniku wypadku 31-latek pomimo udzielonej pomocy medycznej poniósł śmierć na miejscu. Znacznie uszkodzone zostały pojazdy uczestniczące w wypadku. Kierujący manem w chwili zdarzenia był trzeźwy, z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala. Policjanci wyjaśniają dalsze okoliczności tego zdarzenia. Czynności nadzorowane są przez Prokuraturę Rejonową w Wieluniu. Droga W 482 od skrzyżowania z ulicą Bolesławiecką do „łącznika” węzła S 8 w Wieruszowie do godziny 20:00 była całkowicie zablokowana. Kierowcy kierowani byli przez policję na wyznaczone objazdy. Za spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

W trosce o bezpieczeństwo na drodze policja apeluje: Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze o zachowaniu bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego oraz udzielaniu pierwszeństwa przejazdu. Pamiętajmy także o obowiązkowym oświetleniu i oznaczeniu unieruchomionego pojazdu. Rozważmy wyposażenie naszego pojazdu w elementy odblaskowe, których używajmy podczas postoju pojazdu szczególnie kiedy zapada zmrok. Rozważmy też podróż pojazdem zwłaszcza wielkogabarytowym w czasie silnych podmuchów wiatru. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie oraz o nie przecenianiu własnych umiejętności podczas kierowania pojazdami. Apelujemy również do rodziców i opiekunów o sprawowanie właściwej opieki nad dziećmi, niepełnosprawnymi, oraz osobami w podeszłym wieku.

  1. „Bezpieczna droga do szkoły” w powiecie wieruszowskim

Jak co roku przed szkołami pojawiły się policyjne patrole. Policjanci ruchu drogowego i prewencji pełnią wzmożoną służbę w rejonach szkół, dbając o bezpieczeństwo najmłodszych na drogach oraz w placówkach oświatowych, w których informują o zagrożeniach podczas policyjnych prelekcji.
Z chwilą rozpoczęcia roku szkolnego policjanci z wieruszowskiej komendy policji sprawują wzmożony nadzór nad ruchem w rejonie szkół. Jeszcze przez tydzień policjanci będą pomagali najmłodszym przejść bezpiecznie na drugą stronę ulicy, tłumacząc, jak bezpiecznie zachowywać się na drodze. Policjanci nadzorują również przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez kierowców, pieszych i rowerzystów.

Podczas akcji „Bezpieczna droga do szkoły” funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, nieprawidłowe przewożenie dzieci, przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych / zwłaszcza przez rodziców z dziećmi/, a także na prawidłowy postój i parkowanie pojazdów w okolicach szkół .

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” adresowana jest także do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny, ale także kierowców, którzy w rejonach szkół powinni zachować szczególne środki ostrożności.

Opracował :
Oficer prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments