Rajd „Śladami Niepodległej”

Po ubiegłorocznym sukcesie Rajdu na rolkach pod hasłem „Bajkowy zawrót głowy” Opatowskie Stowarzyszenie Kulturalno – Sportowe po raz kolejny umożliwiło fanom rolek spędzenie w ciekawy i radosny sposób niedzielnego popołudnia. Tym razem Rajd „Śladami Niepodległej” związany był z obchodami 100 lecia odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Jego trasa wiodła poprzez miejsca związane z pamięcią szczególnie o tych, którzy tu wśród nas mieszkali i nie zawahali się iść i walczyć o Niepodległość.

Stojąc przy obelisku upamiętniającym poległych w II wojnie światowej jedna z uczestniczek rajdu powiedziała: „Dzisiaj my mieszkańcy tej gminy dzięki ich poświęceniu możemy w pokoju, wolności i radości przezywać każdy dzień naszego życia. Winni jesteśmy im wdzięczność i hołd. I choć nie wszystkich znamy z imienia i nazwiska, szczególnie dzisiaj, kiedy będziemy przemierzać drogi i ulice naszej gminy w ten niecodzienny sposób – w biało-czerwonych barwach na rolkach – pokażmy, ze mamy ich w swoich sercach, ze jesteśmy dumni z naszej Ojczyzny, z tego, że jesteśmy Polakami.”

Kolejny przystanek miał miejsce w Opatowie na cmentarzu, gdzie 100 osobowa grupa rolkarzy przy pomniku poległych w I wojnie światowej oraz tych którzy walczyli o jej niepodległość minutą ciszy i śpiewem Roty oddała im cześć i hołd. Symbolicznie pod każdym obeliskiem najmłodsi uczestnicy Rajdu dla Niepodległej złożyli zapalone znicze.

Kolejne miejscowości na trasie Rajdu to Trzebień i Biadaszki. Na uwagę zasługuje fakt, ze ta niecodzienna manifestacja patriotyzmu i przywiązania do Ojczyzny wzbudziła zainteresowanie mieszkańców gminy, którzy bardzo serdecznie i radośnie pozdrawiali jadących. W sumie do pokonania było ok. 16 km.

Na Ustroniu w pięknym otoczeniu Pałacu i przyrody na wszystkich czekało jeszcze wiele atrakcji począwszy od ciasta i grillowanych potraw po gry i zabawy prowadzone przez animatora. Członkowie Stowarzyszenia przygotowali również konkurencje sprawnościowe z nagrodami. Była także okazja do malowania i ozdabiania twarzy w elementy narodowe. Dzięki życzliwości opatowskich strażaków najmłodsi mieli okazję do korzystania ze zjeżdżalni.

Całe przedsięwzięcie było możliwe dzięki wielkiemu zaangażowaniu członków Opatowskiego Stowarzyszenia Kulturalno Sportowego i KGW z Opatowa. Za bezpieczeństwo odpowiedzialni byli członkowie Opatowskiego Klubu Rowerowego, strażacy z OSP Łęka Opatowska, Trzebień i Opatów policjanci z posterunku Policji w Opatowie. Z kolei przedstawiciele KPP w Kępnie przeprowadzili wśród uczestników Rajdu akcje profilaktyczna nt. bezpieczeństwa w towarzystwie PYRKA.

Cieszę się bardzo, że tak liczna grupa osób uczestniczyła po raz drugi w wydarzeniu. Wszystkim bardzo dziękuję za pomoc i bezinteresowne wsparcie powiedział prezes Stowarzyszenia – Marek Kowalski. Po raz kolejny okazało się, że wspólne działanie skutkuje wspaniałymi imprezami integrującymi lokalne społeczności. Niesamowicie cieszy uczestnictwo najmłodszych w Rajdzie często ze swoimi rodzicami (najmłodsza uczestniczka miała 6 lat). Z pewnością była to dla nich lekcja historii podkreślił prezes.

Cały projekt był zrealizowano przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w ramach środków Wielkopolska Odnowa Wsi 2013-2020 oraz Opatowskiego Stowarzyszenia Kulturalno – Sportowego.

leka-opatowska.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Łęka Opatowska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.