Rowerem po mojej małej Niepodległej Ojczyźnie

Rower kojarzy nam się z wolnością. Dlatego też uczniowie z  klas starszych Szkoły Podstawowej w Teklinowie  połączyli jazdę na rowerze z pamięcią o tych, którzy o naszą wolność walczyli i za nią oddawali życie.

 

 

21 września amatorzy  jazdy na rowerach, ubrani w biało -czerwone stroje, wsiedli na  przystrojone biało-czerwonymi wstążkami rowery i wyruszyli w trasę: Teklinów – Mirków  – Wyszanów– Jutrków. Trasa przejazdu przebiegała Miejscami Pamięci Narodowej. W wielu miejscach zapalono znicze upamiętniając w ten sposób tych, którzy walczyli o niepodległość naszego kraju.

Czwartkowy dzień rozpoczął się od spotkania uczniów klas I-VIII z p. Anną Jakubowską – dyrektorem Szkoły Podstawowej w Teklinowie – na górnym korytarzu szkolnym. Pani Dyrektor przekazała zebranym istotne informacje obowiązujące w tym dniu i przekazała głos p. Angelinie Staniek- nauczycielce historii w teklinowskiej szkole. Pani Angelina,  sięgając do kart historii, przedstawiła informacje o zaborach, walkach o niepodległość,  wspomniała o wybuchu II wojny światowej oraz przywróciła pamięć o ofiarach tej wojny. Zebrani obejrzeli również film o strajku dzieci z Wrześni.

Po tej krótkiej lekcji historii wszyscy udali się na plac przed szkołę, gdzie oczekiwał na nich mł.asp. Piotr Łuczak. Celem spotkania uczniów  z policjantem była pogadanka  nt. bezpiecznego zachowania się na drodze, szczególnie podczas poruszania się w peletonie.

Punktualnie o godzinie 10:00 rowerzyści z klas V-VIII pod opieką nauczycieli:  Anny Jakubowskiej, Angeliny Staniek, Renaty Nawrockiej, Jolanty Morty, Marcina  Sobczaka i Cezarego Cicheckiego wystartowali sprzed szkoły i pojechali  do odnowionej kaplicy przy klasztorze Zgromadzenia Sióstr Opieki Społecznej Świętego Antoniego w Mirkowie.

W tym miejscu p. Angelina Staniek przypomniała  sylwetkę ks. Antoniego Rzadkiego – rozstrzelanego podczas okupacji niemieckiej – oraz ks. Ludwika Moski – inicjatora strajku szkolnego w czasie zaborów, na wzór dzieci z Wrześni.  Jedna z uczennic pięknie przeczytała wiersz M. Konopnickiej „O Wrześni”.

Z Mirkowa uczestnicy rajdu udali się do Wyszanowa. Tam delegacja dzieci zapaliła znicz  przed pomnikiem  upamiętniającym ofiary II wojny światowej w Wyszanowie. Wybrani uczniowie przypomnieli  wydarzenia związane z pacyfikacją Wyszanowa oraz pobliskiego Torzeńca. Następnie przeszli na cmentarz i zapalili znicz na mogiłach ofiar pacyfikacji.

W Wyszanowie uczestnicy rajdu mieli możliwość zwiedzenia  znajdującej się w szkole Izby  Regionalnej,  która powstała w ramach projektu edukacyjnego „Ocalić od zapomnienia”. Zgromadzono tam wiele przedmiotów codziennego użytku, dokumentów, fotografii pochodzących głównie z końca XIX i XX w. Zgromadzone eksponaty pozwalają zapoznać się z minionymi, często bezpowrotnie, obrazami wsi. Przywołują codzienne życie mieszańców, a także wydarzenia uroczyste, związane z tradycjami i obrzędami. Pani Joanna Wróbel –  nauczycielka historii – w bardzo ciekawy sposób  przekazała uczniom z Teklinowa wiedzę o przeszłości i tradycjach Wyszanowa oraz regionu.

W radosnych nastojach uczestnicy tej wyjazdowej imprezy  udali  się do Jutrkowa, gdzie czekało  przygotowane przez p. Andrzeja Wróbla – sołtysa Jutrkowa – ognisko, przy którym każdy samodzielnie mógł sobie usmażyć kiełbaskę. Poza tym można było częstować się pysznym ciastem, oranżadą. O smaczne posiłki zadbała Rada Rodziców,  członkinie KGW w Jutrkowie, sołtys Teklinowa i Jutrkowa. Uczniowie nie biorący udziału w rajdzie i dzieci z grup przedszkolnych również wzięli udział w patriotycznym ognisku – dojechali wraz  z wychowawcami szkolnym autobusem. Po posiłku  było wspólne  śpiewanie pieśni  patriotycznych uczniów razem z przybyłymi na ognisko mieszkańcami Jutrkowa.  Było to możliwe dzięki wspaniałemu nagłośnieniu przygotowanemu przez p. Marcina Sobczaka i śpiewnikom użyczonych przez Bogusława Kurzyńskiego – dyrektora WDK w Wieruszowie.       2-godzinny pobyt w Jutrkowie był ostatnim punktem zorganizowanego z inicjatywy p. Marcina Sobczaka rowerowego rajdu dla uczczenia 100-lecia niepodległości Polski.

Wspólny przejazd, poznanie wycinka historii najbliższego regionu i uczczenie pamięci Tych, którzy niegdyś walczyli za Naszą Polskę pokazało, że nadal pamiętamy o tamtych wydarzeniach!

I Rowerowy Rajd Niepodległości był sprawnie zorganizowaną imprezą. Nie byłoby tak bez ludzi dobrej woli, którzy pomogli przy jego organizacji. Szczególne podziękowania należą się p. Henrykowi Ogorzelskiemu – sołtysowi Teklinowa – i p. Zbyszkowi Gąszczakowi.  To ich eskorta gwarantowała bezpieczeństwo na trasie przejazdu.

Inicjatorzy Rajdu Niepodległości za pośrednictwem gazety  serdecznie dziękują wszystkim wymienionym wyżej osobom,  jak również  uczestnikom przejazdu.

Bardzo się cieszę – podobnie jak pozostali uczestnicy wycieczki, że mogłam w ten sposób uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z przyjemnością przejechałam te kilkanaście kilometrów. Do tego mieliśmy farta w postaci pogody. Nic dodać, nic ująć. Myślę, że każdy z uczestników tej wyjątkowej imprezy bardzo by chciał takiej pogody, tak wspaniałej organizacji i takiej radości ze wspólnego spotkania również za rok! Oby więcej takich inicjatyw!

Tekst: Jolanta Morta
Zdjęcia: Jolanta Morta, Renata Nawrocka

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski, Teklinów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments