Wielkie przedsięwzięcie Diecezji Kaliskiej

 Diecezja Kaliska jest Beneficjentem projektów unijnych, realizowanych dwóch etapach wspólnie z 24 podlegającymi jej parafiami.

 

 

Przedsięwzięcie stanowi największą inwestycję konserwatorską Diecezji Kaliskiej,
a także największy pod względem ilości partnerów projekt w zakresie dziedzictwa kulturowego w historii realizacji ogólnokrajowych projektów unijnych w Polsce.

Łącznie w I i II Etapie projektu:

  • pracom renowacyjnym poddawane są łącznie: 24 kościoły i ponad 160 zabytków.
  • włączonych zostało ponad 160 osób, w tym 33 partnerów i 17 pracowni konserwatorskich.

Całkowita wartość dwóch etapów wynosi 22,5 mln zł z dofinansowaniem w wysokości ponad 19 mln zł z budżetu Unii Europejskiej, z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

CELE REALIZACJI PROJEKTU

  • Przeciwdziałanie degradacji zabytkowych kościołów oraz zabytków ruchomych stanowiących ich wyposażenie poprzez podjęcie prac konserwatorsko-renowacyjnych.
  • Zwiększenie dostępności do zabytkowych obiektów dla turystów, lokalnej społeczności oraz osób z niepełnosprawnościami.
  • Wzmocnienie funkcji kulturalnej, edukacyjnej i społecznej obiektów, jako miejsca organizacji wydarzeń zwiększających świadomość wartości dziedzictwa kulturowego wśród docelowych odbiorców oraz o charakterze integrującym lokalną społeczność.
  • Wzrost atrakcyjności turystycznej regionu.

ZAKRES REALIZACJI PROJEKTU

Diecezja Kaliska może poszczycić się faktem, że na jej terenie znajduje się ponad 80 zabytkowych drewnianych kościołów. Na tle pozostałych diecezji to liczba wyróżniająca. Jeśli weźmie się pod uwagę dodatkowo kościoły murowane, których wyposażenie stanowią także obiekty drewniane, wówczas powstanie pokaźny zbiór niezwykle bogatych w formy i treści zabytków sakralnych. W tym kontekście działania podjęte w ramach projektu, stały się dla Diecezji Kaliskiej priorytetem.

I etap projektu obejmował prace przy blisko 100 obiektach drewnianych w 17 kościołach (drewnianych i murowanych). Spectrum działań przy zabytkach ruchomych i nieruchomych było bardzo szerokie. Pracami renowacyjnymi i konserwatorskimi objęto zabytki nieruchome (np. więźby dachowe, belki zrębowe czy sygnaturkami) jak i zabytki ruchome (np. ołtarze, obrazy, rzeźby, chrzcielnice, feretrony, konfesjonały, ambony i in.).

Ten wpis został opublikowany w kategorii diecezja kaliska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments