Dzisiaj 40. rocznica wyboru Karola Wojtyły na następcę św. Piotra

16 października 1978 roku, ok. godz. 18.18 znad Kaplicy Sykstyńskiej na placu św. Piotra w Rzymie uniósł się biały dym. To był znak, że kardynałowie zgromadzeni na konklawe wybrali nowego papieża. Został nim Karol Wojtyła, kardynał z Polski.

 

W historii Kościoła Katolickiego był to kolejny 64. następca na Stolicę Piotrową. Wybrany papież z Polski przyjął imię Jan Paweł II. Od ponad 450 lat był pierwszym papieżem niepochodzącym z Włoch. W chwili wyboru Kardynał Karol Wojtyła miał 58 lat. Został wybrany w ósmym głosowaniu i to 99 głosami spośród 111 uczestników konklawe.
Papież Pielgrzym, bo tak został nazwany w czasie swojej trwającej 26 lat posługi odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedził 130 krajów, 145 podróży po Włoszech, dziewięciokrotnie odwiedził Polskę.
Ojciec Święty Jan Paweł zmarł 2 kwietnia 2005 roku, w wieku 84 lat. Pochowany został w Watykanie.
1 maja 2011 r. w Watykanie został wyniesiony na ołtarze jako błogosławiony, 27 kwietnia 2014 r. został ogłoszony Świętym.
Jan Paweł II dla Polski, dla świata był autorytetem XX wieku, uczył nas pokory, odwagi, solidarności, krzewienia pokoju i wolności.

Dzisiaj jest ważny i piękny dzień. Módlmy się do Naszego Rodaka Świętego Jana Pawła II o mądre wybory, by funkcje publiczne pełnili ludzie uczciwi, sprawiedliwi, godni tego zaszczytu, wykształceni, nie dający się zmanipulować w różne układy. Tacy, za których nie powinniśmy się wstydzić, tacy którzy potrafią godnie reprezentować Nas i Nasze Małe Ojczyzny.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Z kraju. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.