Jubileusz 20 lat Samorządu Powiatowego

W sobotnie popołudnie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie zorganizowano obchody 100-lecia Niepodległości Polski połączone z 20-leciem Samorządu Powiatowego. 

Wydarzeniu towarzyszyła wyjątkowa oprawa świetlna. Po oficjalnym przywitaniu zaproszonych gości, swoje umiejętności zaprezentował wrocławski chór „Cantiamo Tutto” z dobrze znanym w powiecie wieruszowskim dyrygentem Sebastianem Sikorą, który prowadzi także czastarski chór Con Grazia.

Starosta Andrzej Szymanek przedstawił rys historyczny tworzenia struktur Samorządu Powiatowego i podkreślił znaczenie 2018 roku i szeregiem związanych z nim jubileuszy. 100-lecie Niepodległości Polski, inauguracja obchodów 20-lecia funkcjonowania samorządu powiatu wieruszowskiego, 650-lat Wieruszowa, który na dzień dzisiejszy jest stolicą powiatu wieruszowskiego a także 100 lat od powołania pierwszych samorządów w Polsce. Te wszystkie wydarzenia są uroczyście obchodzone w roku bieżącym. – Chciałbym przypomnieć kilka ważnych dat związanych z dzisiejszym jubileuszem. Zanim bowiem powstał powiat wieruszowski musiały zadziać się różne sytuacje, które spowodowały, że takie decyzje zostały podjęte. 5 czerwca 1998 r. Sejm uchwalił ustawę o samorządzie powiatowym i ustawę o samorządzie wojewódzkim. Był to moment, w którym rozpoczęto usilne starania o to, aby powstał powiat wieruszowski. (…) Kolejna ważna data to 11 października 1998 r. – pierwsze wybory do samorządu powiatowego. Wybrana została 21 osobowa Rada Powiatu. Z kolei 10 listopada 1998 r.to pierwsza sesja Rady Powiatu Wieruszowskiego. (…) 23 listopada 1998 r. odbywa się spotkanie premiera RP ze starostami wybranymi przez Rady Powiatu w całej Polsce. Do Warszawy udaje się starosta Józef Wróbel. Odbiera z rąk premiera Jerzego Buzka akt potwierdzający przekazanie wspólnocie samorządowej Powiatu Wieruszowskiego odpowiedzialności za sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym. (…) Jak dobrze pamiętam, to mieliśmy do dyspozycji 60 tys. zł. żeby uruchomić Powiat Wieruszowski. (…) 1 stycznia 1999 r. rusza faktyczna działalność Powiatu Wieruszowskiego. Powoływanie jednostek organizacyjnych, zatrudnianie pracowników i obsługa mieszkańców. 

Jak mogliśmy usłyszeć dalej w przemówieniu starosty wieruszowskiego, pierwszy budżet powiatu wynosił nieco ponad 15 mln zł. Oczywiście z biegiem lat suma ta sukcesywnie się podnosiła. W ostatnich latach budżet kształtował się w okolicach 40 mln zł. Obecny rok jest rokiem wyjątkowym. Wiele inwestycji przyczyniło się do kwoty wydatków w sumie ponad 60 mln zł. Najwięcej pieniędzy z budżetu przeznaczanych jest na oświatę – blisko 30%. Na kolejnym miejscu jest szeroko rozumiana pomoc społeczna – 25%. Wydatki na utrzymanie, przebudowy i remonty dróg pochłaniają około 21% budżetu. 

Następnie głos zabrał Janusz Tomaszewski. Wiceprezes Rady Ministrów w latach 1997–1999 oraz minister spraw wewnętrznych i administracji opowiedział m.in. o tym, jak wyglądały losy Wieruszowa. – Pamiętam obrady sejmu, kiedy przybiegł do mnie jeden z posłów partii opozycyjnej pytając mnie: „panie premierze, jak z Wieruszowem, jak głosujemy? Czy w okręgu łódzkim czy poznańskim?”. Byliśmy wtedy po spotkaniach z wieloma osobami, które tutaj dzisiaj zostały wymienione. Ja od razu powiedziałem, jeżeli Poznań – to Kępno. Nie ma wyjścia. Nie będzie na pewno powiatu wieruszowskiego. Odpowiedziałem mu, że głosujemy za Wieruszowem w łódzkim. 

Głos zabrała także Jolanta Zięba-Gzik – członek zarządu województwa łódzkiego, która podziękowała za zaproszenie i za współpracę między samorządami, doceniła także fakt, że Wieruszów jest w województwie łódzkim z czego nie ukrywała radości.

Podczas gali uhonorowano tytułem starosty 20-lecia Andrzeja Szymanka. Natomiast Andrzej Żóraw otrzymał wyróżnienie przewodniczącego 20-lecia. Tytuły nadał Związek Powiatów Polskich. 

Nagrodzono osoby zasłużone dla terenu Powiatu Wieruszowskiego, pracowników starostwa, szkół oraz podległych jednostek organizacyjnych. Młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Mikołaja Kopernika w Wieruszowie przygotowała specjalnie przygotowany film opowiadający o powiecie wieruszowskim.

Jednym z wyróżnionych  tytułem Zasłużony dla Powiatu Wieruszowskiego  został Piotr Morta, obecnie kandydat do RPW z listy PiS. Premier Janusz Tomaszewski wielokrotnie wspominał o roli Piotra Morty w tworzeniu Powiatu Wieruszowskiego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „Jubileusz 20 lat Samorządu Powiatowego

 1. lola pisze:

  Nie rozumiem dlaczego nasz szanowny burmistrz był nieobecny? Tak ważna uroczystość 20 lat powiaty i 100 lat odzyskania niepodległości a nasz włodarz piąstki na mieście przybija sobie z młodzieżą.

  • mieszkaniec.o2 pisze:

   stres ewen.fobia nie obrazając nikogo.jedni doskonale czują się w kameralnym gronie duza publika ich paralizuje.dużą szanse ma Agnieszka Sodomska.wiedza i duza kultura wykształcenie i doświadczenie.ja twierdze że czas na zmiany.pozdrawiam panią Agnieszke i życze wygranej.

  • mieszkanka powiatu pisze:

   Nie rozumiem skąd uwaga,że Pan Burmistrz był nieobecny…to,że nie ma go na tych zdjęciach nie znaczy,że go nie było. Byłam. Widziałam. Był. W garniturze i z kwiatami.

 2. Olaf pisze:

  W takim zacnym gronie trzeba się umieć zachować, Pan Starosta wzór samorządowca jak zawsze. Mnie interesuje wladza katolicka jak przystało na nasze społeczeństwo lokalne. Nie jestem głupi i wiem co robić, dlatego mam powody do radości. A dla powiatu sto lat, sto lat bo jest ok! Myślę że w gminie już niedługo też będziemy się mogli tak chwalić.

 3. Wyborca pisze:

  Teraz trwa promocja konopijskich mydeł także są rzeczy ważne i ważniejsze

 4. Life pisze:

  Nie obrażajcie powiatu żeby do nich porównywać gminę , to ja kwiatek do kapelusza, w powiecie można zorganizować piękny jubileusz z rozsądkiem- można. W gminie są,, urodziny,, to musi być Margaret ale co tam, przecież życie jest piękne a teraz gospodarka polega na braniu kredytów