Kronika KPP w Wieruszowie

1. BEZPIECZNE KORZYSTANIE Z INTERNETU
Cyberprzestępczość, a także cyberprzemoc to tematy, które policjanci poruszają podczas spotkań z młodzieżą uczęszczającą do szkół na terenie naszego województwa.

 

 

Podczas rozmów z młodzieżą zawsze tłumaczą, że udostępnianie zdjęć, adresów oraz innych danych mogą wykorzystać internetowi przestępcy, którzy często podszywają się pod małoletnich po to, żeby wzbudzić ich zaufanie i nawiązać znajomość.

DZIECI / MŁODZIEŻ A INTERNET

PAMIĘTAJ!
Chroń swoje hasło
Nie podawaj swoich danych (imię, nazwisko, adres, telefon) w sieci
Nie rozmawiaj z osobami, których nie znasz
Uważaj co umieszczasz w Internecie, zanim to opublikujesz przeczytaj wpis kilka razy
TO CO TRAFIA DO INTERNETU NA ZAWSZE W NIM POZOSTAJE
Nigdy nie wiesz kto jest po drugiej stronie komputera nie mów mu wszystkiego o sobie
Nie umawiaj się z obcymi poznanymi w Internecie
Nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć, nigdy nie wiesz komu je udostępni
Jeśli ktoś wysyła do Ciebie obraźliwe treści, lub twój rówieśnik jest „prześladowany”, powiadom o tym dorosłego, nie kasuj tych informacji
Nie reaguj przemocą na przemoc online
Nie siedź długo przed komputerem

RODZICU
Rozmawiaj z dzieckiem – Internet nie może Ciebie zastąpić
Reaguj natychmiast na przemoc w sieci, której doświadcza dziecko.
Współpracuj ze szkołą, policją, rodzicami sprawców i świadków zabezpiecz dowody z sieci.
Naucz dziecko, że nie należy reagować przemocą na przemoc online
Rozmawiaj z dzieckiem na temat rozmów z innymi online, aby wiedziało, że osoba po drugiej stronie może mieć złe intencje (np. poprosi o rozebranie się przed kamerą)
Sprawdzaj ograniczenia wiekowe na grach (PEGI), które kupujesz dziecku (chodzi o treści dostosowane do wieku i poziom agresji oraz przemocy)
Jeśli nie radzisz sobie skorzystaj z pomocy specjalistów, szukaj rozwiązania w Internecie, u psychologa
Pamiętaj aby samemu nie umieszczać w Internecie zdjęć swojego dziecka nago lub w innych krępujących sytuacjach, gdyż możesz sam zaszkodzić dziecku
Uświadom dziecku, że nie każda osoba, która zna to od razu „znajomy”, którego umieszcza wśród kolegów na portalach społecznościowych i dzieli się prywatnymi informacjami o sobie.
Zwracaj uwagę na nietypowe zachowania dziecka, które mogą świadczyć o nadmiernym korzystaniu z Internetu czy tez korzystaniu z nieodpowiednich treści.
Uczul dziecko aby każdy wpis, który chce opublikować kilka razy przeczytało i zastanowiło się czy nie ośmieszy go lub nie skompromituje , także w stosunku do innych osób.
Rozmawiaj z dzieckiem na temat jego seksualności i przesyłania ewentualnych dowodów miłości w postaci zdjęć o charakterze erotycznym.

UCZEŃ W INTERNECIE – NAUCZYCIELU REAGUJ!
REGULARNIE PODNOŚ SWOJĄ SAMOŚWIADOMOŚĆ I WIEDZĘ POPRZEZ UCZESTNICZENIE W SZKOLENIACH DOTYCZĄCYCH CYBERPRZEMOCY I INNYCH ZAGROŻEŃ
DBAJ O DOBRĄ ATMOSFERĘ /RELACJE W KLASIE/ SZKOLE
ROZMAWIAJ Z UCZNIAMI O PROBLEMACH
USTALCIE REGULAMIN ANTYPRZEMOCOWY W SZKOLE
UŚWIADAMIAJ UCZNIÓW O KONSEKWENCJACH PRAWNYCH I KARNYCH
WYCZUWAJ NASTROJE W KLASIE , CZY NIE MA OSÓB SZYKANOWANYCH ZA POMOCĄ INTERNETU
WSPÓŁPRACUJ Z RODZICAMI
INFORMUJ O OSOBACH, KTÓRE MOGĄ POMÓC I INSTYTUCJACH ZEWNĘTRZNYCH
PROWADŹ WARSZTATY Z UCZNIAMI LUB KORZYSTAJ Z POMOCY SPECJALISTÓW
SZUKAJ Z UCZNIAMI/RODZICAMI WSPÓLNYCH ROZWIĄZAŃ
NAPIĘTNUJ ZŁE ZACHOWANIA PRZEMOCOWE ;

2. Międzynarodowy Dzień bez Przemocy
Międzynarodowy Dzień bez Przemocy ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w dniu 15 czerwca 2016 r., zainspirowanej poglądami propagatora pacyfizmu Mahatmy Gandhiego. Święto obchodzone jest corocznie 2 października w dniu urodzin Mahatmy Gandhiego – 2 października 1869 roku.

Agresja to pojęcie najbardziej ogólne, określające świadome podejmowanie wrogich działań mających na celu wyrządzenie komuś szkody (Aronson, Wilson, Akert, 2006). Przemoc to termin nieco węższy. Do przemocy dochodzi wtedy, gdy agresor wykorzystuje swoją przewagę nad ofiarą. Może być ona liczebna, fizyczna, psychiczna lub o charakterze formalnym (Komendant-Brodowska, 2014). Z kolei termin bullying oznacza znęcanie się, dręczenie, nękanie, gnębienie czy prześladowanie. Mówimy o nim wtedy, kiedy działanie ma na celu wyrządzenie przykrości lub krzywdy (intencjonalność), ma charakter systematyczny (powtarzalność), a ofiara jest słabsza od sprawcy bądź grupy sprawców nierównowaga sił ( Olweus, 2003). Relacja między pojęciami: agresja, przemoc oraz bullying ma charakter hierarchiczny (Pyżalski, 2012)

Przemoc – wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby pomimo braku przyzwolenia tej osoby na taki wpływ, przy czym wyróżnia się dwa zjawiska: przemoc fizyczną i przemoc psychiczną. Według WHO, o uznaniu danego przypadku użycia siły lub władzy, lub groźby takiego użycia, za przemoc, decyduje negatywny cel i wysokie prawdopodobieństwo negatywnych skutków takiego działania. Psychologia wyróżnia cztery rodzaje przemocy: psychiczną, fizyczną, ekonomiczną i seksualną. Każda z nich może występować samodzielnie (sprawca może poprzestać tylko na krzywdzących słowach, ale nigdy nie uderzyć) albo się przenikać. Kolejnym wariantem jest eskalacja – brak ostrego sprzeciwu ze strony ofiary prowadzi do pogłębiania się zachowań przemocowych. Jeśli osoba wobec której stosowana jest przemoc nie zbuntuje się lub nie odejdzie po incydencie, sprawca będzie rozszerzał granice tego, co mu wolno i przejdzie od słów do czynów. Zachowania przemocowe, które mogą się swobodnie rozwijać, szybko stają się normą zarówno dla sprawcy, jak i dla pokrzywdzonych. A im dłużej to trwa, tym trudniej jest odejść…
Przemoc fizyczna to wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby pomimo braku jej przyzwolenia przy użyciu siły fizycznej. Typowymi środkami przemocy fizycznej jest szarpanie, popychanie, uderzanie, szturchanie, kopanie itp.

Przemoc psychiczna to wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby pomimo braku jej przyzwolenia przy użyciu środków komunikacji interpersonalnej. Typowymi środkami przemocy psychicznej są groźba, krzyczenie na kogoś, obelga, straszenie (np. użyciem przemocy fizycznej) i molestowanie psychiczne.
Przemoc ekonomiczna – naruszenie własności. Przemoc ekonomiczna wiąże się celowym niszczeniem czyjejś własności, pozbawianiem środków lub stwarzaniem warunków, w których nie są zaspokajane niezbędne dla przeżycia potrzeby.
Przemoc seksualna – naruszenie intymności. Przemoc seksualna polega na zmuszaniu osoby do aktywności seksualnej wbrew jej woli, kontynuowaniu aktywności seksualnej, gdy osoba nie jest w pełni świadoma, bez pytania jej o zgodę lub gdy na skutek zaistniałych warunków obawia się odmówić. Przymus może polegać na bezpośrednim użyciu siły lub emocjonalnym szantażu.
PRZEMOC A PRAWO

Polski Kodeks Karny zawiera osobny rozdział dotyczący przestępstw przeciwko rodzinie i opiece. Jednym z przestępstw opisanych w tym rozdziale jest przestępstwo znęcania się nad rodziną – art. 207 kodeksu karnego, który obejmuje zarówno znęcanie się fizyczne, jak i psychiczne.

Art. 207 Kodeksu Karnego
§ 1 Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2 Jeżeli czyn określony w § 1 popełniony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat.
§ 3 Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub § 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12 lat.
Jeżeli akty przemocy powtarzają się, ale nie masz na to dowodów, lub sprawca uderzył Cię po raz pierwszy, wówczas kwalifikacją prawną może być art. 217 (naruszenie nietykalności cielesnej) lub 156 i 157 Kodeksu Karnego (opisane są przestępstwa polegające na ciężkim uszczerbku na zdrowiu oraz uszkodzeniu ciała). Czyn ten może być zakwalifikowany jako uszczerbek na zdrowiu lub rozstrój zdrowia.

W tym wypadku osoba pokrzywdzona musi zgłosić wniosek o ściganie karne sprawcy (jest to przestępstwo ścigane na wniosek).
Przemoc w różnych formach dotyka również środowisko szkolne. Mówimy wtedy o tzw. przemocy rówieśniczej. Przemoc rówieśnicza jest najczęściej doświadczaną przez dzieci i młodzież kategorią wiktymizacji (Włodarczyk, Makaruk, 2013). Do przemocy rówieśniczej może dochodzić na terenie szkoły, w drodze do lub ze szkoły, za pośrednictwem internetu lub telefonu komórkowego (Komendant-Brodowska, 2014), ale także w kontekście pozaszkolnym, gdy do przemocy dochodzi ze strony rodzeństwa lub osób obcych. Zjawisko przemocy rówieśniczej jest warunkowane przez wiele czynników. Mogą być to indywidualne cechy ofiary i sprawcy, takie jak m.in. płeć. Wiele badań pokazuje, że wśród ofiar przemocy rówieśniczej przeważają chłopcy.

Są oni też znacznie częściej sprawcami przemocy fizycznej (Pyżalski, 2015) i dopuszczają się bardziej brutalnych czynów niż dziewczyny (Chmura-Rutkowska, 2012). Z kolei dziewczyny częściej angażują się w przemoc relacyjną (Pyżalski, 2014). Przemoc rówieśnicza to m.in: przezywanie, dogadywanie, ośmieszanie, wykluczenie z grupy, ignorowanie, nastawianie innych przeciwko osobie, pobicie, kopanie, popychanie, szarpanie, kradzież, niszczenie przedmiotów, złośliwe SMS-y, e-maile, wpisy w serwisie społecznościowym, umieszczanie w internecie zdjęć lub filmów ośmieszających ofiarę.

PRZEMOC RÓWIEŚNICZA A PRAWO:

Zgodnie z art. 1 § 2 pkt 2 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich z dnia 26 października 1982 r. przez czyn karalny rozumie się czyn zabroniony przez ustawę jako przestępstwo lub przestępstwo skarbowe oraz wskazane niektóre wykroczenia. Chodzi zatem o przestępstwa określone w Kodeksie karnym, Kodeksie karnym skarbowym oraz tzw. przestępstwa pozakodeksowe wskazane w innych ustawach.
Źródło: ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich
Przemoc rówieśnicza jako przestępstwo to przede wszystkim: groźby, szantaż, zniewagi, zniesławienie, pobicia, zmuszania do wykonania określonych czynności, niszczenie rzeczy, kradzież, rozbój czy przemoc seksualna.

Przemoc rówieśnicza jako wykroczenie to przede wszystkim niszczenie lub kradzież rzeczy o wartości poniżej jednej czwartej części minimalnego wynagrodzenia (około 500 zł).
Zasady odpowiedzialności karnej za popełnienie przestępstwa, wykroczenia oraz czynu karalnego są różne w zależności od wieku sprawcy:
uczeń przed ukończeniem 13 roku życia dopuszcza się czynu zabronionego – sąd traktuje popełnienie takiego czynu wyłącznie jako przejaw demoralizacji i może zastosować jedynie środki przewidziane w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich;
uczeń między 13 a 17 rokiem życia dopuszcza się czynu zabronionego – co do zasady sąd stosuje środki przewidziane w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich

W stosunku do nieletniego popełniającego czyn karalny sąd rodzinny może:
-udzielić mu upomnienia,
-zobowiązać go do określonego zachowania, w szczególności do naprawienia wyrządzonej szkody, do wykonania określonych prac, do przeproszenia pokrzywdzonego, do podjęcia nauki lub pracy, do uczestniczenia przez niego w odpowiednich zajęciach o charakterze terapeutycznym lub szkoleniowym, do zaniechania używania przez niego alkoholu lub innego środka odurzającego, do powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach.
-ustanowić nad nim nadzór odpowiedzialny rodziców lub opiekunów,
-ustanowić nad nim nadzór organizacji młodzieżowej lub innej organizacji lub osoby udzielającej poręczenia za nieletniego,
-zastosować nad nim nadzór kuratora,
-skierować go do ośrodka kuratorskiego, a także do organizacji lub instytucji zajmujących się pracą z nieletnimi o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym, po uprzednim porozumieniu się z tą organizacją lub instytucją,
-orzec zakaz prowadzenia przez niego pojazdów (również brak możliwości uzyskania uprawnień do prowadzenia pojazdów),
-orzec przepadek rzeczy uzyskanych przez niego w związku z popełnieniem czynu karalnego,
-orzec umieszczenie go w rodzinie zastępczej, w odpowiedniej placówce opiekuńczo-wychowawczej albo ośrodku szkolno-wychowawczym,
-orzec umieszczenie go w zakładzie poprawczym – ale w zasadzie tylko wtedy, gdy nieletni dopuścił się czynu karalnego, jeżeli przemawiają za tym wysoki stopień demoralizacji nieletniego okoliczności i charakter czynu, zwłaszcza gdy inne środki okazały się nieskuteczne lub nie rokują resocjalizacji nieletniego,
-sąd rodzinny może także zobowiązać rodziców lub opiekunów nieletniego do poprawy jego warunków wychowawczych, bytowych lub zdrowotnych, a także do ścisłej współpracy ze szkołą, poradnią zakładem pracy, w którym nieletni jest zatrudniony, lekarzem lub zakładem leczniczym. Może także zobowiązać rodziców lub opiekunów do naprawienia w całości lub w części szkody wyrządzonej przez nieletniego.

Warto pamiętać, że w sprawie nieletniego sąd musi kierować się przede wszystkim jego dobrem, dążąc do osiągnięcia korzystnych zmian w osobowości i zachowaniu się nieletniego oraz zmierzając w miarę potrzeby do prawidłowego spełniania przez rodziców lub opiekunów ich obowiązków wobec nieletniego, uwzględniając przy tym interes społeczny. W postępowaniu z nieletnimi sąd bierze pod uwagę jego osobowość, w szczególności wiek, stan zdrowia, stopień rozwoju psychicznego i fizycznego, cechy charakteru, a także zachowanie się oraz przyczyny i stopień demoralizacji, charakter środowiska oraz warunki wychowania nieletniego.
Źródło: http://zobaczjestem.pl/aspekty-prawne-przemocy-rowieśniczej/, Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich
Gdzie szukać pomocy w sytuacji zagrożenia przemocą rówieśniczą:
Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne, Policja
800 100 100 – telefon – dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci
116 111 – telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

3. Ważne informacje dla kierowców – zmieniły się przepisy ruchu drogowego

Przypominamy, że od 1 października 2018 r. zmieniły się przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym, dotyczące pojazdów zarejestrowanych w Polsce oraz ich kontroli. Kierowcy nie muszą już posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC pojazdu. Przy kolizji jej uczestnicy nadal nie zawsze muszą wzywać patrol Policji.

Podczas kontroli drogowej policjanci dane o pojeździe i dokumentach pojazdu będą weryfikować w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tego dokumentu. Do tej pory dowód rejestracyjny był zatrzymywany fizycznie. W przypadku, gdy pojazd nie będzie spełniał wymagań ochrony środowiska, będzie zagrażał bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego funkcjonariusz odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu zostanie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma – podobnie jak dotychczas – pokwitowanie.
Należy też pamiętać, że po 1 października 2018 r. trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny i dokument potwierdzający zawarcie ubezpieczenia OC, jeśli kieruje się pojazd, który został zarejestrowany poza granicami naszego kraju.

Przy kolizji jej uczestnicy nadal nie zawsze muszą wzywać patrol Policji. W sytuacji kiedy wszystkie strony spisują oświadczenie, dane potrzebne dla ubezpieczyciela są zawarte w prawie jazdy. Natomiast polisę ubezpieczenia OC sprawdzimy na podstawie numeru rejestracyjnego pojazdu na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego pod adresem
https://www.ufg.pl/infoportal/faces/pages_home-page?_afrLoop=12528837531896571&_afrWindowMode=0&_adf.ctrl-state=zq1znr6xf_201
Należy pamiętać też o zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu zdarzenia.

4.Służyć społeczeństwu na każdym etapie drogi zawodowej

2 października 2018 roku na terenie Oddziału Prewencji Policji w Łodzi odbyła się uroczysta zbiórka kadry kierowniczej garnizonu łódzkiego, w trakcie której ślubowanie złożyli nowo przyjęci policjanci. Wręczono także medale za zasługi dla policji i za długoletnią służbę oraz nagrody przyznane przez Komendanta Głównego i Wojewódzkiego Policji funkcjonariuszom wyróżniającym się w służbie. Odznaczono również pracowników policji z komendy wojewódzkiej.

W uroczystości wzięli udział Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi insp. Andrzej Łapiński, Wicewojewoda Łódzki Pan Karol Młynarczyk, przedstawiciel Prezydent Miasta Łodzi Pan Krzysztof Zabielski, przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939, Komendanci Miejscy/Powiatowi, kadra kierownicza garnizonu łódzkiego oraz rodziny nowo przyjętych policjantów.

Tego dnia ślubowało 75 nowo przyjętych policjantów (13 kobiety i 62 mężczyzn), którzy rozpoczęli służbę 24 września 2018 roku. Było to szóste przyjęcie nowych mundurowych w 2018 roku. Do września br. szeregi łódzkiej policji zasiliło 145 osób, a wśród nich 28 kobiet i 117 mężczyzn. Funkcjonariusze wypowiedzieli słowa roty, które odebrał Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi insp. Andrzej Łapiński.

„Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję pilnie przestrzegać prawa, dochować wierności konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej, przestrzegać dyscypliny służbowej oraz wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej.”

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do służby w Policji musieli przejść przez kilka etapów postępowania kwalifikacyjnego, które obejmowało m. in. testy z wiedzy, sprawności fizycznej, test psychologiczny, wywiad oraz komisję lekarską. Teraz przed nowo przyjętymi funkcjonariuszami sześciomiesięczny kurs podstawowy, podczas którego zdobędą wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu przepisów prawa i taktyki policyjnej. Będą także doskonalić swoje umiejętności strzeleckie. Po tym czasie, w ramach adaptacji zawodowej, pełnić będą służby patrolowe. Po odbyciu tego szkolenia wrócą do jednostki macierzystej i będą pełnić służbę na terenie swoich powiatów.
Kolejnym punktem uroczystości było wyróżnienie dwóch odchodzących na zasłużoną emeryturę oficerów Policji : podinsp. w st. spoczynku Roberta Śniecikowskiego oraz podinsp. Pawła Rogulskiego..

Następnie Wicewojewoda wraz KWP w Łodzi wręczyli medale przyznane przez Prezydenta RP oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji . Złoty Medal za Zasługi dla Policji otrzymali – Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi Pan Włodzimierz Kalinowski, Starosta Opoczyński Pan Józef Róg oraz asp.sztab. Dariusz Jędrasik z Komendy Powiatowej Policji Powiatu Łódzkiego Wschodniego, Srebrny Medal otrzymał Wicestarosta Opoczyński Pan Marcin Baranowski, Brązowym Medalem został wyróżniony Pan Ireneusz Owczarek z Urzędu Miasta Bełchatowa. Za długoletnią służbę w Policji Prezydent RP nagrodził 45 osób przyznając 7 złotych, 35 srebrnych i 3 brązowe medale. Takie medale otrzymali m.in. mł. insp. Michał Ledzion Dowódca OPP w Łodzi, mł. insp. Tomasz Jarmakowski Z-ca KPP w Pabianicach i mł. insp. Bogdan Ociepa Z-ca KMP w Piotrkowie Trybunalskim. Odznaczenia odebrali również pracownicy policji pracujący na co dzień w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
Następnie zostały wręczone nagrody i wyróżnienia funkcjonariuszom za ich wzorową służbę i osiągnięte w niej wyniki.

Komendant Główny Policji przyznał 3 nagrody natomiast Komendant Wojewódzki Policji wyróżnił 62 funkcjonariuszy z naszego garnizonu, w tym podziękował dwóm policjantom odchodzącym na zasłużoną emeryturę Wyróżnienia otrzymali również laureaci policyjnych konkursów: „Kierownika Rewiru Dzielnicowego”, „Dzielnicowy Roku”, „Służby Dyżurnej”.
Insp. Andrzej Łapiński pogratulował nagrodzonym, stawiając ich za wzór dla ślubujących dziś funkcjonariuszy.

Komendant wręczając nowym funkcjonariuszom legitymacje służbowe powitał ich w szeregach Policji i w krótkim przemówieniu podkreślił znaczenie Policji i jej rolę w służbie społeczeństwu. Zwrócił uwagę na szczególny charakter dzisiejszej uroczystości, która łączy różne etapy drogi zawodowej w niebieskim mundurze. Na zakończenie .insp. Andrzej Łapiński zwrócił się do rodzin nowych funkcjonariuszy prosząc o wyrozumiałość i wsparcie swoich najbliższych w tej niełatwej służbie. Głos zabrał również Wicewojewoda Łódzki Pan Karol Młynarczyk, który życzył zwłaszcza nowo przyjętym policjantom bezpiecznej służby.

Przypomnijmy, że procedura rekrutacji do służby w Policji ma charakter ciągły i konkursowy. Oznacza to, że dokumenty są przyjmowane przez cały rok, natomiast charakter konkursowy wynika z faktu, iż w trakcie postępowania kandydat uzyskuje z czterech etapów (test wiedzy, ocena sprawności fizycznej, test psychologiczny oraz rozmowa kwalifikacyjna) określoną ilość punktów. Im więcej punktów zdobędzie kandydat, tym wyżej znajduje się na liście rankingowej po zakończeniu całej procedury.
Więcej informacji na temat procedury przyjęć:
http://lodzka.policja.gov.pl/el6/sluzb/dobor-do-sluzby-w-polic/811,Rekrutacja.html

5. Wypadek drogowy w Kowalówce

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło w Kowalówce w gminie Wieruszów z udziałem małoletniego poruszającego się hulajnogą. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.

Do wypadku drogowego doszło 5 października 2018 roku tuż przed godziną 19:00 w miejscowości Kowalówka, w gminie Wieruszów. Z wstępnych ustaleń wynika, że ośmioletni mieszkaniec gminy Wieruszów poruszając się hulajnogą, na prostym odcinku drogi nagle wykonał manewr skrętu w lewo. W następstwie tego manewru małoletni uderzył w bok wyprzedzającego go daewoo tico, którym kierował 21 – letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego. Na skutek tego wypadku ośmiolatek z obrażeniami ciała został zabrany do szpitala. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Jak się okazało na miejscu tego wypadku, kierujący tico 21 – latek miał w wydychanym powietrzu ponad 0,22 promila alkoholu. Policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności tego zdarzenia. Czynności nadzorowane są przez Prokuraturę Rejonową w Wieluniu. Za spowodowanie wypadku drogowego grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Za kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu grozi kara aresztu albo grzywny.

W trosce o bezpieczeństwo na drodze policja apeluje :
Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze o zachowaniu bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego oraz udzielaniu pierwszeństwa przejazdu. Pamiętajmy także o obowiązkowym oświetleniu i oznaczeniu unieruchomionego pojazdu. Rozważmy wyposażenie naszego pojazdu w elementy odblaskowe, których używajmy podczas postoju pojazdu szczególnie kiedy zapada zmrok. Rozważmy też podróż pojazdem zwłaszcza wielkogabarytowym w czasie silnych podmuchów wiatru. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie oraz o nie przecenianiu własnych umiejętności podczas kierowania pojazdami. Apelujemy również do rodziców i opiekunów o sprawowanie właściwej opieki nad dziećmi.

6. Odblaski mogą uratować życie

Okres jesienno-zimowy to szybko zapadający zmrok, zmienne warunki atmosferyczne i ograniczona widoczność. Wszystko to powoduje, że tzw. niechronieni uczestnicy ruchu, w szczególności piesi, są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo.

W trosce o wspólne bezpieczeństwo policjanci apelują o noszenie elementów odblaskowych. Obowiązkowe używanie odblasków dotyczy wszystkich pieszych poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym. Odblaski znacząco poprawiają widoczność pieszego i mogą uratować mu życie. Kierowca o wiele wcześniej zauważy pieszego wyposażonego w kamizelkę lub opaskę odblaskową.

Przypominamy: Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Wielu pieszych stosuje się do nowych przepisów, niestety zdarzają się osoby, które w dalszym ciągu narażają swoje życie. Pamiętajmy, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów

Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj w miesiącach, w których wcześnie zapada zmrok. Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych. Zdarza się, że piesi wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających samochodach zapominając, że auta nie da się zatrzymać w miejscu. Często też piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.
Bądźmy widoczni dla zmotoryzowanych szczególnie teraz, kiedy zmrok zapada coraz wcześniej. Używanie odblasków przez wszystkich pieszych poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym, to OBOWIĄZEK. Używanie odblasków przez pieszych w mieście, to ROZSĄDNA KONIECZNOŚĆ.

Opracował :
Oficer prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments