Gminne Obchody 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Łęce Opatowskiej

11 listopada 2018 r. z pewnością przejdzie do historii gminy Łęka Opatowska jako szczególnie wyjątkowy. Obchody 100 – lecia odzyskania niepodległości miały wielowątkowy przebieg. O godzinie 12:00 w Łęce Opatowskiej mieszkańcy gminy wspólnie odśpiewali pod pomnikiem „Poległych i Ofiar II Wojny Światowej” Hymn Narodowy.

Kolejnym ważnym punktem było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscach upamiętniających pomordowanych w wojnach i powstaniach.

O godzinie 13 wyruszyła sztafeta dookoła gminy. Uczestnicy ubrani w symbole narodowe oraz trzymający w rękach flagi przebiegli ponad 20 km z czego kilkanaście biegło wzdłuż dawnej granicy z Niemcami. W Kościele Parafialnym Łęce Opatowskiej została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny. Z kolei dalsze obchody Święta miały miejsce w Opatowie. Wszystkich obecnych przywitał Wójt Gminy Łęka Opatowska Adam KopisWitam Was bardzo serdecznie na podsumowaniu uroczystości w 100 rocznicę Odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI przez POLSKĘ NASZĄ OJCZYZNĘ, którą wszyscy wspólnie stanowimy. Chylę czoła i jestem bardzo wdzięczny, wszystkim Polakom, którzy na ołtarzu Ojczyzny złożyli najcenniejszą ofiarę – własne Życie, tym bardziej wszystkim mieszkańcom naszej Gminy, którzy spoczywają na naszych cmentarzach i w różnych miejscach, gdzie spoczęły ich prochy. Chwała BOHATEROM, dzięki którym dziś możemy żyć w wolnym kraju. Dziękuję wszystkim bez wyjątku za dzisiejsze uroczystości na terenie naszej Gminy Łęka Opatowska – powiedział wójt.

Wielkim wydarzeniem był występ trzech połączonych chórów: „Dźwięki nadziei” Opatów, „Echo” z Łęki Opatowskiej oraz z Rakowa. Wspaniałe i wzruszające przedstawienie pokazali uczniowie szkoły podstawowej w Łęce Opatowskiej. Swoje interpretacje współczesnych piosenek patriotycznych zaprezentowali uczniowie wszystkich szkół z terenu Gminy. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa poplenerowa obrazów przedstawiających ciekawe miejsca. Podsumowano konkurs literacki „Radość ze wspólnoty” oraz fotograficzny „Moja Polska”.

Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy kalendarz na 2019 rok ilustrowany obrazami artystów plastyków. Było też coś dla ciała: rogale marcińskie oraz grochówka. A na koniec przy palących się racach wypuszczono 100 biało-czerwonych balonów. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też wystawa fotografii i dokumentów. Czuć było podniosły nastrój, a jednocześnie wielką radość z przeżywania prawdy, że jest się Polakiem i mieszka w Polsce.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Łęka Opatowska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.