Marzena Ogorzelska – Nauczycielem Kraju Ojczystego

W środę, 29 listopada br. w gmachu MEN odbyła się uroczystość wręczenia tytułu „Nauczyciel Kraju Ojczystego”. Nagroda ta przyznawana jest od sześciu lat przez Kapitułę Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Szczególne wyróżnienie otrzymało w tym roku 34 nauczycieli. Wśród nich uhonorowana została kol. Marzena Ogorzelska – nauczycielka, na co dzień, pracująca na terenie Gminy Sokolniki.

Uczestnicy gali otrzymali list gratulacyjny Minister Edukacji Narodowej w uznaniu za szczególne zasługi w pracy edukacyjno-wychowawczej, której celem jest upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa wśród dzieci oraz młodzieży.
Wręczając nagrody, wiceminister edukacji Marzena Machałek podziękowała nauczycielom za ich osiągnięcia wychowawcze w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze reprezentowali: prezes Jacek Potocki i Paweł Mordal.
Pracą z młodzieżą, która ma na celu upowszechnianie wiedzy o ojczyźnie, zajmuje się wiele osób. Dzięki ich pracy, młodzież i dorośli poznają i rozumieją, na czym polega specyfika różnych regionów naszego kraju. „Nauczyciele Kraju Ojczystego” są promotorami patriotyzmu lokalnego i ogólnokrajowego. Na wiele sposobów upowszechniają wśród swoich uczniów wiedzę o małej i dużej ojczyźnie, zaszczepiają w nich ciekawość kraju i entuzjazm wobec jego ciągłego poznawania.

Pierwsze w historii wręczenie tytułów i medali „Nauczyciel Kraju Ojczystego” miało miejsce w dniu 20 września 2011 roku.

Nagroda ta została ustanowiona przez Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze w uznaniu dla specjalnych zasług nauczycieli i innych osób, które w sposób systematyczny prowadzą działania upowszechniające turystykę i krajoznawstwo w Polsce w środowisku dzieci i młodzieży.

Zgodnie z ustaleniami regulaminu, taki medal i tytuł może zostać przyznany osobie, która przynajmniej od dziesięciu lat czynnie pracuje z dziećmi i młodzieżą.

Poza tym regulamin zawiera również szereg wytycznych, które są brane pod uwagę przy przyznawaniu wyróżnienia. Są to miedzy innymi:

  • „szczególne osiągnięcia kandydatów prowadzących Szkolne Koła Krajoznawczo-Turystyczne lub sprawujących opiekę nad ich działalnością w zakresie kształtowania w młodym pokoleniu nawyków aktywnego poznawania i uprawiania różnych form turystyki i poznawania kraju ojczystego;
  • udokumentowane osiągnięcia w organizowaniu i udziale wychowanków w poszczególnych etapach konkursów krajoznawczo-turystycznych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży, w tym w szczególności konkursów organizowanych przez PTTK: Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Turystyczno – Krajoznawczym PTTK, Konkursie Krasomówczym, Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Krajoznawczym „Poznajemy Ojcowiznę”;
  • szczególne zaangażowanie i wieloletnia aktywność w zakresie organizowania i prowadzenia różnych form turystyki dzieci i młodzieży;
  • dodatkowo pożądanym jest, by kandydat do wyróżnienia uhonorowany został Medalem Komisji Edukacji Narodowej”.

Koleżanka Marzena Ogorzelska jest nauczycielem z 29 letnim stażem. W Zespole Szkół w Sokolnikach pracuje od 1 września 2005 roku, jako nauczyciel geografii i informatyki. Od początku swojej pracy jest bardzo zaangażowana w różne formy działalności krajoznawczo-turystycznej. Od 2006 roku przygotowuje uczniów do udziału w Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Turystyczno- Krajoznawczym. Pięciokrotnie uczniowie zdobyli I miejsca w eliminacjach wojewódzkich i reprezentowali województwo łódzkie w finałach centralnych: Żary – 2007, Biłgoraj – 2009, Świeradów Zdrój – 2012, Elbląg – 2013, Barlinek – 2014. Największym sukcesem było zajęcie przez uczniów II miejsca w Finale Centralnym OMTTK w Elblągu, IV w Świeradowie Zdroju i V w Barlinku. Udział uczniów w konkursach na szczeblu wojewódzkim i centralnym to nie tylko zmagania z testami i konkurencjami turniejowymi, to również okazja do zawarcia nowych znajomości, do poznania pięknych i odległych regionów Polski.

Pierwsze sukcesy w OMTTK były inspiracją do założenia Szkolnego Koła Turystyczno Krajoznawczego PTTK przy Gimnazjum w Sokolnikach. Koło oficjalnie zostało zarejestrowanie przy Oddziale PTTK ZIEMIA WIERUSZOWSKA w marcu 2011 roku, opiekunem koła została Marzena Ogorzelska i jest do dzisiaj. Koleżanka prowadzi społecznie zajęcia pozalekcyjne. W ramach zajęć uczniowie poznają własny region, pogłębiają wiedzę o Polsce, aktywnie uczestniczą w upowszechnianiu krajoznawstwa na forum szkoły oraz środowiska. Uczestnicząc w wycieczkach pogłębiają swoją wiedzę o otaczającym go świecie, promują region, w którym mieszkają. SKKT organizuje imprezy cieszące się dużym zainteresowaniem w szkole. Największym zainteresowaniem cieszą się wyjazdy na Światowe Dni Turystyki, jednodniowe wycieczki autokarowe, rajdy rowerowe lub wyjazdy na targi turystyczne. SKKT prowadzi kronikę SKKT PTTK oraz gablotę informacyjną, opisuje miejsca i tworzy dokumentację fotograficzną najbliższej okolicy. Artykuły ukazują się w lokalnej prasie, w Kwartalniku Krajoznawczym „Wędrownik”, na stronie internetowej szkoły i gminy.

Pod kierunkiem kol. Marzeny Ogorzelskiej uczniowie biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie Krajoznawczym „Poznajemy Ojcowiznę”. W kategorii prac literackich, za prace pt. „Kapliczki mojej okolicy” oraz „Historia wciąż żyje” dwukrotnie uczennica zajęła I miejsce w województwie łódzkim oraz II i III miejsce w Polsce, biorąc udział w Zlocie Laureatów Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę” w Radzyniu Podlaskim (2011r.) i Tarnowie (2013 r).

Przygotowuje uczniów do Konkursów Wiedzy o Województwie Łódzkim i Polsce na szczeblu rejonowym i wojewódzkim. W 2012 roku uczennica została finalistką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Geografii, w 2014 dwóch uczniów zostało finalistami Wojewódzkiego Konkursu Geograficzno- Turystycznego „Przez lądy, morza i oceany…- Polska i województwo łódzkie”.

Współpracuje z Oddziałem PTTK Ziemia Wieruszowska, z kołami SKKT PTTK przy Oddziale Ziemia Wieruszowska, współorganizuje imprezy turystyczne: konkursy, rajdy rowerowe, współtworzy i konsultuje różne materiały multimedialne. Tworzy i uzupełnia Biblioteczkę Krajoznawczą obejmującą: książki, przewodniki, foldery, albumy, plakaty oraz własne opracowania.

Rafał Dąbik

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sokolniki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments