Prowadź zdrowy styl życia i bądź niezależny!

„Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz,  Aż się zepsujesz.” Jak dużo jest  prawdy w cytacie J. Kochanowskiego, wie każdy, kto stracił możliwość cieszenia się dobrym zdrowiem. Zwłaszcza jeśli sam się do tego przyczynił. Zdrowie bywa delikatne i ulotne niczym balonik, wystarczy chwila nieuwagi by je stracić.

 

Wśród głównych czynników mających wpływ na zdrowie wymienia się: odpowiednią, dobrze zbilansowaną dietę, codzienną aktywność fizyczną oraz unikanie alkoholu, papierosów, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych w tym dopalaczy. To trzy podstawowe zasady zdrowego stylu życia, których przestrzeganie choć wymaga odrobiny wysiłku, organizacji i wytrwałości, jest zdecydowanie mniej uciążliwe niż konsekwencje wynikające z zaniedbań. Niestety chociaż większość z nas deklaruje, że zdrowie to największa posiadana wartość, to aż 60% Polaków nie robi nic, by zmienić styl życia na zdrowszy.

Nie czekaj, aż poczujesz się źle, jak najszybciej zacznij wprowadzać zmiany, a znacznie zwiększysz szanse na uniknięcie wielu groźnych chorób.

ZASADA 1

UNIKAJ ALKOHOLU, TYTONIU, NARKOTYKÓW I INNYCH SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNYCH W TYM DOPALACZY!

Substancje psychoaktywne działają na układ nerwowy, powodują błędne postrzeganie rzeczywistości, wahania nastroju, zaburzenia świadomości oraz niekontrolowane zachowania.

Alkohol jest substancją toksyczną, której działanie w organizmie zaczyna się już po kilku minutach od spożycia. Toksyczne działanie alkoholu wpływa niekorzystnie na większość organów ludzkiego ciała. Alkohol jest silnie niebezpieczne dla rozwijającego się płodu, niejednokrotnie niszczy również relacje międzyludzkie a także jest przyczyną wypadków drogowych, w których ktoś traci życie.

Państwowy Powiatowy Inspektor  Sanitarny w Wieruszowie przypomina Jeżeli planujesz pić alkohol, to nie podejmuj niepotrzebnego ryzyka i nie wsiadaj za kierownicę samochodu!!!!

 Zamów taksówkę, skorzystaj z transportu miejskiego albo wracaj z osobą, która jest trzeźwa !!!

 Pamiętaj Piłeś? Nie jedź!!!

Z powodu chorób będących wynikiem palenia tytoniu, co kilka sekund umiera człowiek. Palacze tytoniu są narażeni nie tylko na działanie nikotyny. W dymie wdychanym przez osobę palącą znajduje się ponad 4 tysiące substancji toksycznych, z których aż 40 ma działanie rakotwórcze. Nikotyna zawarta w dymie papierosowym ma działanie bardzo silnie uzależniające zarówno dla palacza jak i osoby biernie wdychającej dym. Negatywne skutki palenia to również strata pieniędzy i czasu. Paląc  paczkę papierosów dziennie, w ciągu roku puszcza się z dymem ok. 4,5 tyć złotych. Wypala się też 3 godzinny dziennie, co daje około 45 dni w roku.

Rzucając palenie, możesz wiele zyskać:

  • 20 minut po ostatnim papierosie do normy wraca ciśnienie tętnicze krwi
  • po 48 godzinach rozpoczyna się regeneracja zakończeń nerwowych, powraca zmysł smaku i zapachu
  • kilka miesięcy po rzuceniu palenia zwiększa się wydolność płuc o 30%
  • po 5 latach o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na nowotwór płuca, przełyku czy krtani
  • po 15 latach od ostatniego papierosa ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych i układu krążenia dochodzi do takiego poziomu, jak u osoby nigdy nie palącej.

Państwowy Powiatowy Inspektor  Sanitarny w Wieruszowie przypomina palenie tytoniu powoduje ciężkie choroby, prowadzące do niepełnosprawności a nawet śmierci!!!

Substancje psychoaktywne, takie jak narkotyki czy dopalacze, to środki odurzające wpływające na ośrodkowy układ nerwowy. W zależności od rodzaju zawartej w nich substancji, mogą powodować różne zmiany psychiczne (euforię, iluzje, złość, agresję, zaburzenia pamięci) oraz fizyczne (pobudzenie, przyśpieszenie tętna, wzrost ciśnienia krwi).

Narkotyki jak i dopalacze mają bardzo silne działanie uzależniające. Ogromnym zagrożeniem dla zdrowia i życia jest możliwość przypadkowego przedawkowania narkotyku, co może prowadzić do poważnej utraty zdrowia a nawet życia.  Dodatkowym zagrożeniem dla zdrowia i życia są dopalacze, które zazwyczaj zawierają nieznane substancje aktywne, przeważnie bardzo toksyczne i niebezpieczne. Ratowanie osoby zatrutej dopalaczami jest bardzo ciężkie
i nierzadko kończy się fiaskiem gdyż nie ma skutecznego leczenia na toksynę której się nie zna.

Państwowy Powiatowy Inspektor  Sanitarny w Wieruszowie przypomina narkotyki i dopalacze kradną życie!!!  Nie bierz!!!

 ZASADA 2

ZADBAJ O ZDROWĄ DIETĘ!

Prawidłowe odżywianie się jest niezbędne dla utrzymania dobrego samopoczucia i zdrowia. Dobrze zbilansowana dieta, pokrywająca zapotrzebowanie organizmu na wszystkie składniki odżywcze i dostarczająca prawidłowej ilości energii, pozwala uniknąć wielu chorób, w tym groźnych chorób cywilizacyjnych takich jak: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca i układu pokarmowego.

Najważniejsze reguły zdrowego odżywiania:

  • Dbaj o różnorodność spożywanych produktów
  • Jedz dużo produktów zbożowych
  • Każdego dnia spożywaj produkty mleczne
  • Mięso spożywaj z umiarem
  • Codziennie jedz dużo warzyw i owoców
  • Ogranicz spożycie tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych
  • Unikaj cukru i słodyczy
  • Ogranicz spożycie soli
  • Pij przynajmniej 2 litry płynów dziennie
  • Jedz 5 posiłków dziennie

Państwowy Powiatowy Inspektor  Sanitarny w Wieruszowie przypomina zdrowa  i prawidłowo zbilansowana dieta to klucz do dobrego samopoczucia!!!

ZASADA 3

ZNAJDŹ CZAS NA CODZIENNĄ AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ!

Regularna aktywność fizyczna to jeden z podstawowych elementów zdrowego stylu życia. Zalecana przez WHO dawka aktywności fizycznej dla zdrowej osoby dorosłej to 30 minut umiarkowanej aktywności (spacer, rekreacyjna jazda rowerem lub na rolkach) przez 5 dni w tygodniu lub 20 minut bardzo intensywnej aktywności (bieganie, aerobik) przez 3 dni w tygodniu. Ważnym jest by ilość i intensywność ćwiczeń dostosować do możliwości i potrzeb organizmu.

Państwowy Powiatowy Inspektor  Sanitarny w Wieruszowie przypomina ruch to samo zdrowie!!!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments