Rzecznik prasowy KPP w Wieruszowie informuje

Ogólnopolski Dzień Seniora z ZUS i Policją

26 października b.r. w trakcie ogólnopolskiej akcji ” Dzień Seniora” Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprosił wieruszowskich policjantów do wspólnych działań profilaktycznych prowadzonych pod hasłem „Aktywnie i bezpiecznie”, których tematem przewodnim było szeroko rozumiane bezpieczeństwo osób starszych.

Wiele starszych osób pada ofiarą przestępstw takich jak, oszustwa, wyłudzenia pieniędzy, nieuczciwe praktyki przedsiębiorców, przemoc, czy dyskryminacja ze względu na wiek. W trosce o ich bezpieczeństwo wieruszowski Zakład Ubezpieczeń Społecznych wraz z Komendą Powiatową Policji w Wieruszowie w inspektoracie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Wieruszowie zorganizowali specjalne stoisko profilaktyczne. W ramach tego dyżuru popularyzowano wiedzę z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa oraz ubezpieczeń społecznych.

Wieruszowscy dzielnicowi przestrzegali seniorów między innymi przed oszustami, podszywającymi się pod pracowników ZUS oraz innych instytucji. Wskazywali, że urzędnicy np. nie zapraszają telefonicznie na spotkania w sprawie dziedziczenia składek emerytalnych, nie odwiedzają swoich klientów w domach, aby obliczyć albo przeliczyć im świadczenia oraz nie wysyłają e-mailem faktur. Takie zaproszenia i spotkania służą wyłudzeniu danych. Dlatego warto znać metody działania sprawców, by nie stać się ofiarą przestępstwa.

Ponadto mundurowi przestrzegali przed nadmiernym zaufaniem wobec osób obcych oraz przekazywali cenne wskazówki, które pomogą uniknąć przestępstw popełnianych na szkodę osób starszych. Policjanci zwracali również uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Poza tym każdy mógł się dowiedzieć, jak działa „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” i aplikacja „Moja Komenda”. Odwiedzający stoisko seniorzy otrzymali też materiały profilaktyczne udostępnione przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

  1. Groźny wypadek drogowy na S 8 w Prusaku w powiecie wieruszowskim

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego do którego doszło na drodze ekspresowej S 8 w Prusaku w powiecie wieruszowskim. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.

Do wypadku drogowego doszło 29 października 2018 roku po godzinie 19:00 na 129 km drogi ekspresowej S 8 w Prusaku w powiecie wieruszowskim. Według wstępnych ustaleń, kierujący samochodem osobowym marki Skoda Octavia, 29 – letni mieszkaniec województwa mazowieckiego, w wyniku niezachowania należytej odległości od poprzedzającego go dostawczego renault master, uderzył w tył tego pojazdu, który następnie uderzył w metalowe bariery ochronne. W chwili tego wypadku masterem kierował 64 – letni mieszkaniec powiatu łęczyckiego. W wyniku wypadku, 30 – letnia pasażerka skody z obrażeniami ciała w stanie ciężkim została przetransportowana do szpitala. Znacznemu uszkodzeniu uległy pojazdy uczestniczące w wypadku. Kierowcy obu pojazdów w chwili tego zdarzenia byli trzeźwi. Policjanci wyjaśniają dalsze okoliczności tego wypadku. Czynności nadzorowane są przez Prokuraturę Rejonową w Wieluniu.

Za spowodowanie wypadku drogowego grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Przez ponad trzy godziny policjanci kierowali pojazdy jadące w kierunku Warszawy na wyznaczony objazd przez węzeł w Walichnowach, skąd kierowcy mogli kontynuować dalszą jazdę drogą ekspresową S 8.

W trosce o bezpieczeństwo na drodze policja apeluje:

Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze o zachowaniu bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego oraz udzielaniu pierwszeństwa przejazdu. Pamiętajmy także o obowiązkowym oświetleniu i oznaczeniu unieruchomionego pojazdu. Rozważmy wyposażenie naszego pojazdu w elementy odblaskowe, których używajmy podczas postoju pojazdu szczególnie kiedy zapada zmrok. Rozważmy też podróż pojazdem zwłaszcza wielkogabarytowym w czasie silnych podmuchów wiatru. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie oraz o nie przecenianiu własnych umiejętności podczas kierowania pojazdami. Apelujemy również do rodziców i opiekunów o sprawowanie właściwej opieki nad dziećmi, niepełnosprawnymi, oraz osobami w podeszłym wieku.

  1. Policyjna Akcja Znicz 2018

W tym roku akcja ZNICZ 2018 potrwa od 31 października do 4 listopada. W tym czasie z całą pewnością należy spodziewać się zwiększonego ruchu w rejonie cmentarzy jak i na drogach tranzytowych. Taki stan rzeczy w połączeniu z wcześniej zapadającym zmrokiem i niesprzyjającymi warunkami meteorologicznymi spowodują znaczący wzrost zagrożenia bezpieczeństwa na drogach. Policjanci apelują o szczególną rozwagę.

Policjanci w tym okresie będą pełnić służbę w rejonach cmentarzy oraz na głównych ciągach komunikacyjnych. Zwiększy  się znacznie ilość patroli . Policjanci przede wszystkim będą  kierować ruchem drogowym, a także wskazywać na pobliskie parkingi, ułatwiać bezpieczny powrót do domu.

Pamiętajmy, że w tym okresie wraz ze wzrostem natężenia ruchu w komunikacji publicznej, na cmentarzach i ulicach wzrasta aktywność drobnych złodziei liczących na naszą nieuwagę i łatwy zysk.

Przedstawiamy kilka rad, które pozwolą Państwu w spokoju i zadumie spędzić ten szczególny czas.  Aby nie stać się ofiarą traumatycznych wydarzeń należy:

-na cmentarz zabrać ze sobą niezbędną ilość pieniędzy, rzeczy wartościowe pozostawić w domu,

-w środkach komunikacji publicznej wszelkiego rodzaju torebki, plecaki, saszetki należy dokładnie zamknąć, natomiast pieniądze czy dokumenty najlepiej schować w wewnętrznych kieszeniach ubrania, torebki itp.

-jeżeli wybieramy się samochodem na cmentarz, należy go dokładnie zamknąć i dokładnie sprawdzić czy nie pozostawiliśmy wartościowych rzeczy w widocznym miejscu,

-torebkę należy trzymać zapięciem w stronę ciała,

-wystarczy chwila nieuwagi, aby stracić wartościowe rzeczy, dlatego zawsze trzymamy je blisko siebie, nie pozostawiamy ich na ławkach, pomnikach czy innych miejscach,

-kluczy od mieszkania nie należy nosić razem z dokumentami.

Pamiętaj!!!

Często, przewożone kwiaty, znicze zajmują całą Twoją uwagę. Tak bardzo je chronisz przed zniszczeniem, że zapominasz o swoim bezpieczeństwie, co jest główną przyczyną potencjalnych problemów.

Przypominamy, że bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od zachowania uczestników ruchu drogowego , stąd też wybierając się w drogę :

-zadbajmy o własną widoczność (właściwe oświetlenie rowerów/motorowerów, odblaskowe elementy ubioru pieszych i rowerzystów),
-sprawdźmy stan oświetlenia samochodów (lampy powinny być sprawne i czyste, zadbajmy o prawidłowe ustawienie świateł i komplet żarówek zapasowych),
-pomagajmy sobie wzajemnie (widząc pojazd z niesprawnym oświetleniem – zasygnalizujmy to),
-przygotujmy się na zmianę organizacji ruchu w rejonach cmentarzy,
-wytypujmy miejsca parkingowe w rejonach odwiedzanych cmentarzy (miejsc do parkowania bezpośrednio przy cmentarzach na pewno zabraknie),
-pozostawiajmy samochody w miejscach, gdzie nie zabraniają tego przepisy , nie powodując zagrożenia bezpieczeństwa i nie blokując ruchu innych użytkowników dróg,
-zwracajmy szczególną uwagę na pieszych,
-używajmy pasów bezpieczeństwa, właściwych odstępów między pojazdami oraz patrzmy życzliwie na innych użytkowników dróg w każdych okolicznościach.

Prosimy także bezwzględnie stosować się do poleceń policjantów kierujących ruchem .

Jeżeli nie jesteśmy zmuszeni do używania własnego pojazdu, warto korzystać ze specjalnych połączeń komunikacji miejskich w rejon cmentarza.

  1. Akcja „Znicz” w województwie łódzkim

Policjanci prowadząc tegoroczną 5 dniową akcję ZNICZ / 31.10.- 4.11/ na drogach i w okolicach cmentarzy mają za zadanie pomagać udrażniać ruch i ułatwiać dotarcie w odwiedzane miejsca. Sytuacja na terenie garnizonu łódzkiego jest stale monitorowana przez centrum operacyjne policji. Analizie poddawany jest także stan sił i środków kierowanych do zabezpieczenia akcji.

Jak co roku w policyjną akcję ZNICZ zaangażowane są patrole umundurowane jak i kryminalne. Sytuacja na terenie województwa monitorowana jest również z pokładu policyjnego śmigłowca. Patrole złożone z funkcjonariuszy policji, straży miejskiej i innych wspomagających służb będą kierowane wszędzie tam gdzie pojawią się newralgiczne miejsca.

W ubiegłym roku działania związane z akcją Znicz prowadzone były przez 7 dni ( od 27 października do 2 listopada ). Na terenie woj. łódzkiego w tym czasie doszło do 81 wypadków drogowych , w których zginęły 4 osoby a 90 zostało rannych. Funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu 90 nietrzeźwych kierujących.

W ciągu pierwszego dnia tegorocznej akcji „Znicz” na drogach województwa łódzkiego doszło do 16 wypadków w których rannych zostało 17 osób, a jedna osoba poniosła śmierć. Ten najtragiczniejszy w skutkach miał miejsce w Paradyżu (powiat opoczyński). Według wstępnych ustaleń 26-letni kierujący saabem potrącił przechodzącego w miejscu niedozwolonym i bez elementów odblaskowych 67-letniego mężczyznę. W wyniku poniesionych obrażeń pieszy zmarł.

Przypominamy, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.

Używanie elementów odblaskowych przez pieszych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować życie.

1 listopada 2018 roku na drogach woj. łódzkiego doszło do 6 wypadków, w których rannych zostało 6 osób, nikt nie zginął.

Opracował :
Oficer prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.