Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada każdego roku w trzeci czwartek listopada i promuje zdrowy, wolny od dymu tytoniowego styl życia. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), tytoń zabija ponad 7 mln osób rocznie na całym świecie, w tym 900 tys. biernych palaczy.

A według „Raportu z ogólnopolskiego badania ankietowego na temat postaw wobec palenia tytoniu”, oprac. przez Kantar Public dla GIS – 24% Polaków pali papierosy regularnie.

Inne śmiertelnie poważne fakty? Palenie tytoniu powoduje różne choroby przewlekłe, w tym choroby serca, ślepotę, miażdżycę, choroby płuc i zaburzenia płodności. Tytoń wypalany w dowolnej formie jest przyczyną 90% wszystkich nowotworów płuc oraz istotnym czynnikiem ryzyka udarów i śmiertelnych ataków serca. Zabija średnio jednego na dwóch palaczy.

W roku bieżącym kampania kierowana jest głównie do rodzin spodziewających się dzieci. Fundacja „Promocja Zdrowia” zaproponowała tych właśnie odbiorców, gdyż dzieci nadal stają się ofiarami biernego palenia tytoniu – dlatego właśnie one powinny być bezwzględnie chronione przed dymem papierosowym już w chwili poczęcia. Badania naukowe wykazały, że ponad 50% czynników rakotwórczych znajdujących się w dymie papierosowym przenika przez łożysko i dostaje się do organizmu dziecka. Dzieci, które w czasie życia płodowego były narażone na dym tytoniowy rodzą się zawsze mniejsze, gorzej przygotowane do życia, obciążone ryzykiem wielu schorzeń wynikających z palenia, takich jak nowotwory czy astma. Gdy ktoś z rodziny pali papierosy w domu, stanowi to dodatkową ekspozycję na dym poprzez wymuszone bierne palenie matki.

Eksperci ostrzegają, że dym tytoniowy już od najmłodszych lat może mieć wpływ na wahania hormonalne i zmiany neurologiczne w czasie rozwoju małego dziecka.

Uszkodzone mogą zostać także systemy w organizmie, które rozwijają się i kształtują przez pierwszych 10 lat jego życia. Ważne jest, aby pamiętać, że bierne palenie wpływa na dzieci znacznie poważniej niż inne zanieczyszczenia, ponieważ mają one 2-3 razy większe potrzeby wentylacyjne niż dorośli.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieruszowie
w trosce o zdrowie mieszkańców powiatu wieruszowskiego apeluje:
JEŻELI CHCESZ BYĆ ZDROWY – NIE PAL!
PALĄC NISZCZYSZ NIE TYLKO SWOJE ZDROWIE,
ALE I ZDROWIE SWOJEJ RODZINY!!!
NIECH LISTOPAD BĘDZIE DOBRĄ OKAZJA DO PODJĘCIA WALKI Z NAŁOGIEM.
GDZIE SZUKAĆ POMOCY?
TELEFONICZNA PORADNIA POMOCY PALĄCYM tel. 801 108 108
http://jakrzucicpalenie.pl/

PSSE w Wieruszowie

Ten wpis został opublikowany w kategorii Z kraju. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments