Dzieje Kępna. Od początku istnienia do 2015 roku

4 grudnia 2018 r. w Urzędzie Miasta i Gminy w Kępnie odbyła się konferencja prasowa z udziałem lokalnych i regionalnych mediów dotycząca wydanej przez Gminę Kępno publikacji pt. „Dzieje Kępna. Od początku istnienia do roku 2015”. Jej autorem jest lokalny historyk i regionalista Pan Stanisław Kowalski.

Książka stanowi znamienne wademekum wiedzy historycznej o Kępnie. Autor upamiętnił w niej wydarzenia i ludzi/mieszkańców miasta, którzy na trwałe wpisali się w historię Kępna i Ziemi Kępińskiej. Publikacja wzbogacona jest licznymi zdjęciami z różnych okresów istnienia Kępna. Opracowanie zostało wydane w formie tradycyjnej, w twardej oprawie oraz jako eBook.
Na wydanie książki Gmina Kępno pozyskała dotację z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objęte PROW na lata 2014-2020 w kwocie 7 000,00 zł. Całkowita wartość zadania wynosi 11 000,00 zł. Umowa dotacyjna została podpisana 30 sierpnia br.

Jak już wspomnieliśmy autorem „Dziejów Kępna”  jest lokalny historyk i regionalista Pan Stanisław Kowalski, emerytowany nauczyciel LO w Kępnie. Na konferencji prasowej oprócz twórcy publikacji i lokalnych mediów obecni byli: Burmistrz Miasta i Gminy Kępno Pan Piotr Psikus, Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Funduszy Europejskich Pani Sylwia Humelt oraz Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Funduszy Europejskich Pani Małgorzata Frala -Kędzior.

Na wstępie Burmistrz Piotr Psikus przedstawił autora publikacji, poinformował o wydanym nakładzie, który został/zostanie przekazany radnym, bibliotekom i szkołom kępińskim, organizacjom pozarządowym zajmujących się historią regionu, instytucjom kultury i urzędom funkcjonującym na obszarze LSR.

Ważna informacja dla mieszkańców Kępna i zainteresowanych to taka, że publikacja zostanie zamieszczona w formie elektronicznej na stronie internetowej Gminy Kępno w formie eBooka.

Pan Jan Kowalski opowiedział o wyzwaniu, jakiego podjął się dekadę temu, aby udokumentować dzieje historyczne Kępna. Wcześniej autor „Dziejów Kępna” pisał liczne artykuły prasowe i to skłoniło go do wydania owej publikacji. Zaznaczył, że nie byłoby to możliwe bez pomocy Gminy Kępno i pozyskanych środków unijnych, wsparcia i zachęty obecnego Burmistrza Piotra Psikusa notabene byłego ucznia Pana Stanisława Kowalskiego.

Krótka notka biograficzna o autorze (źródło UM Kępno)
mgr Stanisław Kowalski – historyk, regionalista, absolwent Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, i studiów podyplomowych z historii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, emerytowany nauczyciel historii i dyrektor szkół z terenu Gminy Kępno: Liceum Ogólnokształcącego w Kępnie im. Mjr Henryka Sucharskiego, Szkoły Podstawowej nr 2, Gimnazjum nr 2 im. K. K. Baczyńskiego; autor ponad 60 artykułów dotyczących Kępna i regionu.

Autor książki podkreślił, że duży udział przy powstaniu publikacji zawdzięcza lokalnym historykom, regionalistom, osobom zainteresowanym historią tego regionu, nauczycielom: Paniom: Grażynie Gatner, Danucie Jerczyńskiej i red. Mirosławowi Łapa oraz recenzentkom: Paniom Annie Zawalskiej i Marii Balcerzak. Projekt okładki przygotowała Pani Agata Józefowicz, natomiast oceny wartości merytorycznej, jak poinformował autor dokonała prof. Bożena Górczyńska-Przybyłowicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tym osobom Pan Stanisław Kowalski jest niezmiernie wdzięczny, bo to one przy udziale Gminy Kępno przyczyniły się do powstania tego dzieła.

Wkrótce Kępiński Ośrodek Kultury zajmie się dodrukiem książki ” Dzieje Kępna. Od początku istnienia do 2015 roku”.

Miło nam poinformować czytelników ITP i powiatowy.pl oraz mieszkańców Kępna i Gminy Kępno, że 7 stycznia w kinie „Sokolnia” odbędzie się promocja książki i spotkanie autorskie. Podczas tego spotkania będzie można nabyć książkę oraz zdobyć autograf jej autora Pana Stanisława Kowalskiego.

Anna Świegot
red. nacz. ITP i powiatowy.pl
E. Tomaszek – zastępca red. naczelnego
Foto/Film: E. Tomaszek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Dzieje Kępna. Od początku istnienia do 2015 roku

1. Zen pisze:

Widać, że piękna publikacja. Pełen profesjonalizm, aż miło patrzeć. Po raz kolejny powiem patrzeć i brać przykład.

• lokalny historyk pisze:

Czy możemy prosić o informacje nt. słownika biograficznego wieruszowskiego i również podanie takich danych, jakie koszty autorów, recenzentów, wydania, z jakich środków, jak nakład i do kogo trafił oraz gdzie można go nabyć czy służy li tylko za nasze pieniądze jako suwenir? Prośba oczywiście do gazety aby za jej pośrednictwem posiąść wiedzę faktyczną na dany interesujący nas temat. Dziękujemy.

2. ja pisze:

W Wieruszowie w Powiatowej Bibliotece, widziałam piękny foto-album o naszym mieście „Tamten Wieruszów ocalmy od zapomnienia”. Też nowa, ładna rzecz.

3. jaki pisze:

I jednak to autor zrobił to zgodnie z przepisami .