Informacje KPP w Wieruszowie

1. Nietrzeźwy sprawcą kolizji drogowej w Chobaninie

Do kolizji drogowej samochodu osobowego doszło w sobotnią noc, której sprawcą okazał się nietrzeźwy kierujący. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach oraz o nie kierowanie pojazdami na tzw.”podwójnym gazie”.

 

Do groźnie wyglądającej kolizji drogowej doszło 1 grudnia 2018 roku tuż przed północą na drodze wojewódzkiej W482 w Chobaninie w powiecie wieruszowskim. Z wstępnych ustaleń wynika, że kierujący seatem ibiza, 30 – letni mieszkaniec gminy Sokolniki, nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych, w wyniku czego stracił panowanie nad kierowanym pojazdem i uderzył w ogrodzenie jednej z przydrożnych posesji. W wyniku tego zdarzenia 30 – latek nie doznał obrażeń ciała. Znacznie uszkodzony został pojazd uczestniczący w kolizji oraz ogrodzenie tej posesji. Jak ustalili policjanci na miejscu tego zdarzenia, kierujący seatem miał w wydychanym powietrzu aż prawie 1,5 promila alkoholu. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna. Policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności tego zdarzenia.

W trosce o bezpieczeństwo na drodze policja apeluje : Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze oraz o zachowaniu bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego. Pamiętajmy także o obowiązkowym oświetleniu i oznaczeniu unieruchomionego pojazdu. Rozważmy wyposażenie naszego pojazdu w elementy odblaskowe, których używajmy podczas postoju pojazdu szczególnie kiedy zapada zmrok. Rozważmy też podróż pojazdem zwłaszcza wielkogabarytowym w czasie silnych podmuchów wiatru. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie oraz o nie przecenianiu własnych umiejętności podczas kierowania pojazdami.Apelujemy również o nie kierowanie pojazdami pod działaniem alkoholu.

Policjanci przypominają o odpowiedzialności prawnej za kierowanie pojazdem mechanicznym i rowerem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu.
Jeśli podczas kontroli policyjnej urządzenie do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wykaże od 0,10 do 0,25 mg w jednym dm³ lub stężenie alkoholu we krwi wyniesie od 0,2 do 0,5 promila, wówczas podlegamy art. 87§1 kodeksu wykroczeń, czyli odpowiadamy za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu. W takim przypadku jeśli ponowne badanie alkomatem nie wykaże wzrostu stężenia alkoholu podlegamy karze aresztu od 5 do 30 dni, grzywnie w wysokości do 5000 złotych i dodatkowo możemy stracić uprawnienia na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
Jeśli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu większe niż 0,25 mg/dm³ lub powyżej 0,5 promila, popełniamy wówczas przestępstwo i podlegamy już pod kodeks karny, a dokładnie art. 178a, za co grożą o wiele większe konsekwencje.

W przypadku popełnienia przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości grozi nam:
– Grzywna w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych, które w zależności od orzeczenia sądu mogą wynosić od 10 do 2000 złotych, co maksymalnie może dać nawet ponad 1 mln złotych.
– Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości kierowca ukarany będzie zakazem prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Gdy kierowca zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwości po raz drugi sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio.
– Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.
– Kara finansowa za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości to min. 10 tys. zł.
– Za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości sąd może ukarać kierowcę zakazem prowadzenia pojazdów na okres 15 lat, minimalny okres na jaki zakaz będzie orzekany to 3 lata.
Kierowanie rowerem w stanie po użyciu alkoholu i w stanie nietrzeźwości stanowi wykroczenie. Nie popełniamy wykroczenia jeżdżąc rowerem po alkoholu poza drogami publicznymi, strefą zamieszkania lub strefą ruchu ani też rower prowadząc. Trzeba jednak pamiętać, że drogi publiczne to nie tylko drogi asfaltowe, także niektóre drogi gruntowe są drogami publicznymi.

Gdy kierujemy rowerem i w czasie kontroli wynik badania wyniesie od 0,1 do 0,25 mg/dm³ lub 0,2 do 0,5 promila mamy do czynienia z art. 87§2 kodeksu wykroczeń. Kodeks wykroczeń przewiduje za ten czyn karę aresztu od 5 do 14 dni, lub grzywnę od 20 do 5000 zł. Jednocześnie sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż pojazdy mechaniczne.

Jeżeli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu większe niż 0,25 mg/ dm³ lub 0,5 promila mamy do czynienia z art. 87§1a. Za ten czyn kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu od 5 do 30 dni lub grzywnę od 50 do 5 000 złotych. Jednocześnie sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż pojazdy mechaniczne.

W sytuacji gdy zasądzony zostanie zakaz prowadzenia rowerów, a rowerzysta wbrew orzeczonemu zakazowi będzie poruszał się rowerem, to niezależnie od tego czy będzie jechał trzeźwy, czy pijany – grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności w oparciu o art. 244 kodeksu karnego.
Należy pamiętać że większość urządzeń którymi policjanci badają kierujących, pokazują wynik w mg/dm3. Przemnożenie tego wyniku przez 2,1 daje dopiero wynik w promilach.

2. Warto być mądrym przed szkodą…
Zima to trudny okres, wielu kierowcom spędzający sen z powiek. Aktualnie szybko zmieniają się warunki pogodowe i drogowe. Pojawiają się ujemne temperatury oraz opady śniegu, a to powoduje, że na drogach jest bardzo ślisko. Dlatego wieruszowscy policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i przygotowaniu się do zimy na drodze.

Wieruszowska policja apeluje o rozsądek, wyobraźnię, dostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej jazdy. Zimowe warunki wymagają od nas nie tylko większej wyobraźni i refleksu na drodze, ale także specjalnego przygotowania naszego pojazdu do tego okresu. Jednym ze standardowych zabiegów, przygotowujących nasz samochód do niższych temperatur, jest zmiana opon z letnich na zimowe.

W momencie, gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7 stopni , wszyscy powinni poważnie zastanowić się nad ich zmianą. Po pierwsze, opony zimowe i letnie różnią się od siebie materiałami, z których zostały wykonane. Opona zimowa w temperaturach poniżej pewnych temperatur nie twardnieje i zachowuje elastyczność, dzięki czemu lepiej przylega do podłoża. Spowodowane jest to wysoką zawartością krzemionki. „Zimówki” są stworzone ze specjalnej mieszanki gumowej, która dobrze radzi sobie nawet podczas wyjątkowo mroźnej pogody.

Pamiętajmy, iż opona miękka zapewnia wysoką przyczepność i trakcję. Opona twarda nie zapewnia niczego, poza niekontrolowanym poślizgiem. Opony letnie i zimowe różnią się od siebie nie tylko składami mieszanek, ale także wzorami bieżników. Zimowe opony mają szersze rowki centralne i kilkukrotnie więcej poprzecznych nacięć bieżnika, czyli tzw. lameli. Inna budowa ma na celu szybsze i skuteczniejsze odprowadzanie wody, błota pośniegowego oraz zapewnienie lepszej przyczepności na śniegu. Opony zimowe zwiększają bezpieczeństwo podczas jazdy w zimowych warunkach. Objawia się to zwłaszcza w skróconej drodze hamowania, ale pamiętajmy, że jeśli bieżnik jest mocno zużyty, to opona nie trzyma się dobrze nawierzchni pokrytej śniegiem lub lodem.

Przygotowanie samochodu do zimy to także wymiana płynu w spryskiwaczach na taki, który będzie odporny na ujemne temperatury oraz sprawdzenie czy pióra wycieraczek dostatecznie dobrze wycierają szybę. Przy opadach i ochlapywaniu przez inne pojazdy szyby naszego samochodu ważne jest, by szyba była dobrze oczyszczana.
Inną bardzo ważną kwestią jest odśnieżenie samochodu przed wyjazdem. Zgodnie z art. 66 Ustawy prawo o ruchu drogowym pojazd, który uczestniczy w ruchu musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innym uczestnikom ruchu oraz nie narażało kogokolwiek na szkodę. Kierowca powinien mieć zapewnione odpowiednie pole widzenia.

Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być przednie szyby (w tym szyba czołowa i szyby boczne), a także lusterka. Zabrudzone i oblepione śniegiem nie może być także oświetlenie zewnętrzne pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Śnieg zalegający również na dachu samochodu, pokrywie silnika, czy pokrywie bagażnika stwarza realne zagrożenie dla innych kierowców. Może on spaść na inne auto jadące za nami lub osunąć się na naszą szybę podczas hamowania.

Pamiętajmy. Im bardziej zadbamy o nasz pojazd przed wyjazdem w drogę, tym bardziej poprawi się bezpieczeństwo nasze i innych osób podróżujących.
Kilka rad w związku z zimą:
– pamiętać, że jezdnie mogą być przymrożone, śliskie, a tym samym łatwiej jest o utratę przyczepności i problemy z hamowaniem. Wszelkie manewry w takich warunkach mogą być niebezpieczne, dlatego po jezdni należy poruszać się z włączonymi światłami i stosować się do ograniczeń prędkości.
– uważać na zagłębieniach terenu, wzniesieniach, w pobliżach lasów i zbiorników wodnych. W takich miejsca nawierzchnia może być wyjątkowa śliska.
– zachować ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych oraz przy dojeżdżaniu do nich.
– przechodząc przez pasy upewnić się, czy kierowca nadjeżdżającego pojazdu jest w bezpiecznej odległości od nas i czy zdąży wyhamować.
– zadbać o to, aby być widocznym na słabo oświetlonej drodze – rowerzysta bądź pieszy powinien posiadać kamizelkę odblaskową, breloczek, opaskę, bądź latarkę, które pozwolą im być widocznymi dla innych uczestników ruchu drogowego.
– pamiętać, że dopuszczalna prędkość w takich warunkach nie musi oznaczać bezpiecznej prędkości.
– pamiętać, że również zły nastrój może wpływać na szybkość reakcji i koncentrację.

3. „Tu jest bezpiecznie – powiat wieruszowski” – zakończenie projektu
Komenda Powiatowa Policji w Wieruszowie wspólnie z Starostwem Powiatowym oraz Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Wieruszowie zakończyła działania profilaktyczne w ramach kampanii pn. „Tu jest bezpiecznie – powiat wieruszowski”. W trakcie realizacji projektu prowadzono prelekcje na temat bezpieczeństwa wśród uczniów klas pierwszych szkół podstawowych.

Projekt „Tu jest bezpiecznie – powiat wieruszowski” rozpoczął się 30 października 2018 roku i zapoczątkował cykl spotkań i prelekcji w wszystkich szkołach podstawowych w powiecie wieruszowskim. W kampanię Starostwa Powiatowego w Wieruszowie włączyła się już po raz kolejny Komenda Powiatowa Policji oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Wieruszowie.

Podczas spotkań z pierwszoklasistami przekazywano m.in. informacje na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, bezpieczeństwa podczas spędzania czasu wolnego oraz podczas prac w gospodarstwie rolnym. Milusińscy bardzo chętnie uczestniczyli w spotkaniach na zakończenie których otrzymywali elementy odblaskowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe oraz Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Wieruszowie. Kampania zakończyła się 5 grudnia br. odwiedzinami uczniów z szkół podstawowych w gminie Galewice.

Składamy serdeczne podziękowania pracownikom Starostwa Powiatowego oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Wieruszowie za owocną współpracę w trakcie realizacji projektu.

4. Mikołajki w Wieruszowie z policyjnym akcentem
6 grudnia br. na wieruszowskim Rynku Urząd Miejski w Wieruszowie zorganizował Mikołajki dla najmłodszych. Do imprezy przyłączyli się również policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.

Do udziału w „imprezie Mikołajkowej” zorganizowanym przez Urząd Miejski w Wieruszowie wspólnie z innymi podmiotami również w tym roku przyłączyła się wieruszowska komenda Policji. Celem imprezy była aktywizacja dzieci i młodzieży poprzez zapewnienie im niecodziennej rozrywki i zabawy połączonej z edukacją na temat bezpieczeństwa i pozytywnych form spędzania czasu wolnego.

W trakcie imprezy wieruszowscy policjanci zachęcali licznie zgromadzone dzieci i ich rodziców do bezpiecznej zabawy oraz do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg. Podczas wydarzenia najmłodsi bardzo chętnie oglądali policyjne wyposażenie i radiowozy, gdzie otrzymywali od policjantów odblaski, malowanki oraz słodkie upominki ufundowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Sieradzu. W programie imprezy znalazło się również wiele innych atrakcji zapewnionych przez organizatorów.

Opracował :
Oficer prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski, Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments