Jasełka w ZSR w Lututowie

Jasełka to ogólnie rzecz ujmując, widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, a ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób. Jasełka rzadziej mogą być nazywane także szopką betlejemską. Do największych ulicznych jasełek na świecie zaliczany jest Orszak Trzech Króli.

Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu, który pierwszą taką scenę zaaranżował w 1223 roku w Greccio. Zwyczaj przywędrował z Włoch do Polski na przełomie XIV i XV wieku i stał się zbieżny z kolędowaniem.
20. grudnia 2018 r. w Zespole Szkół Rolniczych w Lututowie młodzież klas: I i II oraz uczennice zaprzyjaźnionych, miejscowych szkół, zaprezentowały przedstawienie bożonarodzeniowe.

Jasełka w wykonaniu młodzieży przypomniały symbolikę i znaczenie Świąt Bożego Narodzenia oraz historię narodzin Jezusa. Byliśmy świadkami zwiastowania Maryi i przyjęcia w swoje serca Dzieciątka Jezus. Miła i podniosła atmosfera wprowadziła zebranych w atmosferę Bożego Narodzenia. Dzięki wybrzmiałym kolędom w naszych sercach zagościła radość z narodzin Zbawiciela. Razem z pasterzami i Trzema Mędrcami oddaliśmy pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. „Tej niezwykłej nocy na świat przyszedł Bóg – Człowiek”. Aniołowie, Pasterze i Mędrcy wyśpiewali Mu chwałę. „Tej niezwykłej nocy Słowo stało się Ciałem i zamieszkało między nami”. Radość z narodzenia syna Bożego ogarnęła zebranych.

Prawda objawiona w Jasełkach niech dotrze do każdego z nas i będzie radością na tegoroczne Święta Bożego Narodzenia i na każdy dzień Nowego 2019 Roku.

Jasełkom towarzyszyło przekazanie przez dyrektora Roberta Majchrowicza do biblioteki szkolnej nagród książkowych, które szkoła otrzymała od Starostwa Powiatowego w Wieruszowie za udział w akcji Sprzątanie Świata – „Akcja – Segregacja! 2 x więcej, 2 x częściej”. Również uczennicom biorącym udział w XIX Powiatowym Konkursie Plastycznym i Fotograficznym „Krajobraz  Powiatu  Wieruszowskiego” uroczyście wręczył dyrektor dyplomy za osiągnięcia w Kategorii wiekowej – otwartej.

Kolejno miejsca zajęły:
1. Kinga Okoń kl. II
2. Emilia Kubacka kl. I
Wyróżnienia otrzymały: Dominika Leszczyńska kl. I i Ewa Kontowska kl. II. Dziewczęta są uczennicami Technikum w zawodzie technik architektury krajobrazu.

Ponieważ Zespół Rolniczych jest aktywny w wielu płaszczyznach życia lokalnego to i okazji do podziękowań było wiele:
– nauczycielom: Jolancie Nowak, Agnieszce Szewczyk, Grzegorzowi Zadka i Wojciechowi Baranowskiemu za udział w Narodowej Wystawie Rolniczej zorganizowanej z inicjatywy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego w Poznaniu,
– uczestnikom zbiórki na rzecz schroniska „Pokochaj cztery łapy” w Niemojewie,
– Darczyńcom Szlachetnej Paczki.

Podsumowaniem akademii były życzenia świąteczno–noworoczne złożone przez dyrektora.
Uroczystości asystowała wystawa stroików świątecznych przygotowana przez uczniów klasy I i II Technikum w zawodzie technik architektury krajobrazu wykonanych pod czujnym okiem nauczycielek: Anny Rudnickiej i Beaty Wyczałkowskiej.

Jadwiga Faltyńska – Jarosz
Jolanta Nowak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments