Podziękowania dla parafian i osób, które włączyły się w projekt koncepcyjny zieleni wokół kościoła

16 grudnia proboszcz lututowskiej  parafii ks. dziekan Waldemar Gruszka oraz realizator projektu pn. „Zagospodarowanie zielenią terenu wokół kościoła p.w. Apostołów Piotra i Pawła w Lututowie” pani Beata Wyczałkowska zaprosili wszystkie osoby, które pomagały przy nasadzaniu, pielęgnacji i innych pracach w ramach ww projektu oraz osoby, które włączyły się w jakiś sposób i okazały pomoc przy realizacji tego projektu, aby podziękować im za pomoc, wsparcie, zaangażowanie przy tej  pięknej lututowskiej świątyni.

W październiku br. zakończono prace przy projekcie „Zagospodarowanie zielenią terenu przy kościele w Lututowie (w części objętej ochroną konserwatorską)”. Zadanie to zostało zrealizowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz przez Parafię Rzymskokatolicką pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Lututowie. Koszt całkowity projektu to 37.373,40 zł., z czego dofinansowanie z Funduszu Ochrony Środowiska, to kwota 27.731,00zł., co stanowi 74,20% wartości kosztu całkowitego zadania, pozostałą kwotę pokryła Parafia z własnego budżetu. Projekt obejmował wykonanie nasadzeń drzew i krzewów, założenie trawników oraz zakup i montaż budek lęgowych wokół trwałego ogrodzenia kościoła, czyli części objętej ochroną konserwatorską.
Proboszcz parafii ks. Waldemar przyznaje, że nie spodziewał się, że tyle osób weźmie udział w upiększaniu terenu wokół kościoła. – Serce się radowało na widok tylu ludzi – powiedział wzruszony.

Każdy z przybyłych otrzymał upominek, dyplom, a dla wszystkich Pani Halinka Ślęzak przygotowała poczęstunek.
Również ITP i powiatowy został zaproszony i otrzymał podziękowanie za wsparcie, pomoc merytoryczną przy realizacji projektu.

Wśród przybyłych zacnych osób byli też państwo Iwona i Zbigniew Małyskowie. Trwają zaawansowane prace przy powstaniu Izby Pamięci Ziemi Lututowskiej w wieży kościelnej, a Pani Iwona jest osobą, która wspólnie z panem Markiem Zgadzajem pisze projekty i mocno zaangażowała się w powstanie Izby Pamięci w dzwonnicy kościelnej, unikatowego i zaskakującego miejsca, jakie tutaj powstaje.

– -Własnym sumptem udało się założyć granitową kostkę wokół kościoła, naprawiliśmy i zabezpieczyliśmy schody i podesty prowadzące na wieżę. W ten sposób na poszczególnych kondygnacjach wieży powstały pomieszczenia. Zastanawialiśmy się jak je zagospodarować no i oczywiście, jak zdobyć niezbędne na to środki. Pojawił się pomysł utworzenia małego muzeum lub izby pamięci. Szukając sposobu na realizację tych planów dobrym zrządzeniem losu w naszym otoczeniu pojawiła się Pani Iwona Kaźmierska – Małyska, która tchnęła nowego ducha w realizację tych zamierzeń. Okazało się, że Lokalna Grupa Działania „Między Prosną a Wartą” prowadzi nabór wniosków do realizacji lokalnych przedsięwzięć. Choć czasu było mało Pani Iwona z pomocą Pana Marka Zgadzaja z rady parafialnej napisała wniosek. Ten innowacyjny projekt został pozytywnie zweryfikowany, ponieważ w okolicy na terenie naszego powiatu nie istnieje żadna tego typu ekspozycja. Poprzez realizacje tego projektu pn. Izba Pamięci Ziemi Lututowskiej mieszkańcy i turyści będą mogli zapoznać się z historią, kulturą i tradycją ziemi lututowskiej, a także będą mieli możliwość zobaczenia niespotykanej konstrukcji sklepienia kościoła oraz podziwiania z wieży pięknych widoków – mówi proboszcz parafii.

Ks. Waldemar Gruszka w dniu 26.10.2018 r. podpisał umowę pozwalającą na uzyskanie grantu w wysokości 43 245,00 zł. Fundusze te wraz z wkładem własnym w wysokości 2 453,37zł. pozwolą m.in. na zakup witryn i gablot, w których będą umieszczone eksponaty. Otwarcie Izby Pamięci Ziemi Lututowskiej planowane jest na wiosnę 2019 r.

Proboszcz oraz Rada Parafialna nie zamierzają jednak na tych projektach zaprzestać. Na realizację czeka wiele ambitnych planów, m.in. renowacja zabytkowego, cudownego obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1699 roku, nazywany Panią Lututowską, Matką Bożą Uzdrowienia Chorych. To działanie, jak zapewnia proboszcz będzie priorytetem. Ponadto malowanie wewnętrznych ścian kościoła, naprawa i renowacja zabytkowych organów, są to 18-głosowe organy wykonane w 1931 roku przez Wojciecha Gadko z Warszawy, niestety od 2012 roku instrument ten nie jest używany oraz zamontowanie dzwonu dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Teraz Ci, którzy to dziedzictwo otrzymali, muszą je zachować i uratować od zniszczenia.

Anna Świegot
redaktor naczelna, właściciel gazety i portalu ITP i powiatowy.pl
E. Tomaszek – zastępca red. nacz.
Dziękujemy za zaproszenie. Na miarę naszych możliwości będziemy wspierać te ambitne plany.
Wszystkim lututowianom życzymy Błogosławionych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments