Promocja książki „Laski znane i odkrywane”

15 grudnia w domu Ludowym w miejscowości Laski gm. Trzcinica miała miejsce promocja książki „Laski znane i odkrywane” autorstwa Pana Floriana Piaseckiego.

 

 

Na spotkaniu promocyjnym zgromadziło się wielu mieszkańców Lasek i okolicy oraz władze samorządowe na czele z Wójtem Gminy Trzcinica Panem Grzegorzem Hadzikiem, przedstawiciele organizacji pozarządowych, członkowie Towarzystwa Lasek i lokalne media kępińskie – Ilustrowany Tygodnik Powiatowy i powiatowy.pl

Książka Pana Piaseckiego całościowo ujmuje nie tylko zagadnienia miejscowości Laski ale i przeszłość najbliższej okolicy, co wyjaśnił sam autor.
– Dla przyjezdnych wyjaśniam, że nasze pojęcie miejscowości Laski rozumiane jest jako dzielnice występujące pod odrębnymi nazwami: Granice, Borek, Nowa Wieś, Laski Tartak i Laski Leśnictwo oraz pierwotne Laski z osiedlami. Książka omawia dzieje krainy w dorzeczu Pomianki. Oczywiście traktuję je obowiązkowo z perspektywy dawnych, wielkich parafii rzymsko – katolickich; Opatowa i Trzcinicy. Parafii należących do Śląskiej Kurii Biskupiej we Wrocławiu. Pokazuje prastary szlak komunikacyjny z Wielunia do Namysłowa i Brzegu oraz przynależność do ziemi wieluńskiej, powiatu wieluńskiego, ostrzeszowskiego i kępińskiego. Przypomina przynależność do Księstwa Opolskiego.

Na ile istotne i nadal aktualne pozostają nasze wspólne więzi, dowiecie się państwo  z promowanego opracowania. Nie twierdzę, jakoby ta książka wyczerpała całą wiedzę o naszej krainie. Tak oczywiście nie jest. Wiem, że ogrom naszej niewiedzy lubi przerastać naszą wiedzę. Myślę, że publikacja ta zwiększy aktywność następnych regionalistów, którzy będą bardziej dociekać i korzystając z nowoczesnych narzędzi, precyzyjniej pokazywać naszą ciekawą, dziejową przeszłość.

Książka „Laski znane i odkrywane” mogła być wydana w dużej mierze dzięki środkom ze stowarzyszenia „Wrota Wielkopolski. Podczas promocji można było porozmawiać z autorem książki oraz otrzymać egzemplarz publikacji z autografem.
Wieczór literacki uświetnił występ artystyczny Marka Kowalskiego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Laski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.