X Powiatowy Przegląd Chórów i Zespołów Śpiewaczych

W Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Turystyki w Sokolnikach odbył się X Powiatowy Przegląd Chórów i Zespołów Śpiewaczych. Impreza trwała przez 2 dni, sobotę i niedzielę. Przegląd zyskuje z roku na rok coraz większe znaczenie.

W tym roku po raz pierwszy miejscem występów chórów, zespołów śpiewaczych i folklorystycznych, kapel ludowych był budynek Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Sokolnikach a nie miejscowy kościół – jak to było do tej pory. Wartym odnotowania jest fakt, że w drodze wyjątku wystąpił także solista, co z pewnością przyczyniło się do uatrakcyjnienia wydarzenia.

Przegląd ma już rangę regionalną. Wzorem lat poprzednich uczestnictwo swoje zgłosiły chóry, schole i zespoły śpiewacze nie tylko z powiatu wieruszowskiego, ale i z ościennych miejscowości i sąsiednich powiatów. W sobotę zaprezentowali się wykonawcy z repertuarem religijnym i patriotycznym. Niedzielne popołudnie natomiast wypełnione było folklorem i utworami ludowymi.

Podczas pierwszego dnia wystąpili: chór „Anioły Andrzeja” ze Złoczewa, chór „Melodia” z Wielunia, chór Wieruszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, zespół „Libero” z Wyszanowa, „Marana Tha” ze Złoczewa, chór z Dzietrzkowic, schola „Do nieba” z Cieszęcina oraz  schola „Magnificat” z Wojkowa.

W niedzielę natomiast zaprezentowali się: Zespół Śpiewaczy „Czeremcha” z Rudy, Zespół Ludowy „Dworzanki” z Mokrska, Zespół Pieśni Ludowej z Chorzyny, Zespół Pieśni Ludowej z Dębiny, Zespół Śpiewaczy Biała, Ludowy Zespół Śpiewaczy „Jezioranki” z Warty, Zespół Śpiewaczy „Naramianki” z Naramic, Zespół Folklorystyczny „Doruchowanie”, Grupa Obrzędowo – Śpiewacza z Raduszyc, Zespół Folklorystyczny „Sokolniki” oraz solista z grupy „Doruchowanie”.

Ideą koncertu jest spotkanie się i konfrontacja w śpiewaniu i muzyce a także wzajemna wymiana doświadczeń. Przegląd to już tradycja, to już nie powiatowe wydarzenie kulturalne a regionalne. Do Sokolnik z roku na rok chce przyjeżdżać coraz więcej chórów i zespołów śpiewaczych, co niewątpliwie stanowi o sukcesie organizatorów. Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz statuetki ptaków wykonanych z drewna, które mają symbolizować piękny śpiew.

Na zakończenie, jak co roku, organizatorzy zaprosili wszystkich na poczęstunek.

Organizatorami wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Wieruszowie, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Sokolnikach oraz Gmina Sokolniki.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sokolniki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments