Akcja ratownicza straży pożarnej

11 stycznia 2019 przy Hali Widowiskowo-Sportowej w Kępnie, wspólnie z Państwową Strażą Pożarną z Kępna oraz Ochotniczą Strażą Pożarną z Bralina i radiem SUD, przeprowadzono pokaz mający uświadomić młodzież i dzieci jak niebezpieczne mogą okazać się zabawy na zamarzniętym, niestrzeżonym zbiorniku wodnym.

Instruktaż dotyczył ratowania kogoś, pod kim załamał się lód. Strażacki pozorant, ubrany w wypornościowy skafander „wpadł” do przerębla. Najpierw pokazał zebranym na brzegu, w jaki sposób można spróbować wydostać się samemu, tzn. nie wykonywać gwałtownych ruchów spróbować położyć się na lodzie i czołgać w kierunku brzegu.

Podano również kilka sposobów ratowania takiej osoby samemu np. przez rzucenie liny, związanego ubrania czy podania długiego kija. Przy czym zawsze koniecznym jest zadbanie o własne bezpieczeństwo.

W dalszej części strażacy pokazywali, w jaki sposób sami działają w takich wypadkach, jednak dla nich nie był to jedynie pokaz, a kolejna okazja do przeprowadzenia ćwiczeń.

Piątkowy pokaz był podsumowaniem spotkań pn.”Bezpieczne ferie 2019”, które funkcjonariusze kępińskiej policji przeprowadzali w szkołach i przedszkolach na terenie całego powiatu. Spotkania te miały na celu uświadomić dzieci i młodzież, jak bezpiecznie spędzić ferie. Przede wszystkim jednak, podczas takich spotkań ostrzegano, że NIE NALEŻY WCHODZIĆ ZIMĄ NA LÓD, nie powinno się zjeżdżać sankami w bliskim rejonie dróg czy organizować kuligów na sankach po drogach publicznych za samochodem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.