Felieton Jędrzeja Kuzyna

Zbliża się czas, nawet już trwa, i niektórzy przygotowują swoje podarunki do licytacji dla Świątecznej Orkiestry Medycznej Pomocy. Jest to wielkie wyzwanie do rozpoznania eksperymentu, który został u nas przeprowadzony. Dla psychologa, socjologa, antropologa niezmierzone pole do badań nad zachowaniem się większej społeczności.

Jej możliwościach jak i ograniczeniach. Od pewnego czasu wsłuchuję się w liczne na ten temat napisane felietony i artykuły. Z uwagą przyglądając się obu stronom sporu. Bo Orkiestra Świątecznej Pomocy podzieliła Polaków i to bardzo. Dziwnym jesteśmy narodem w czasach pokoju, że takie wydawałoby się doskonała inicjatywa, tak nas potrafi podzielić. I te wielkie poszukiwanie tej lepszej strony w człowieku znajduje tak wielu przeciwników. Zamiast odkrywania wspólnych celów dzielimy się przez pączkowania. Zdaje się, że gdzieś w podziemiach trwają knowania. Zawiązują się spiski przeciwko zdrowiu Polaków. A przecież nie ma nic ważniejszego niż zdrowie.

Cóż ludzie życzą sobie w chwilach szczególnych, dzieląc się opłatkiem czy składając sobie życzenia z innych powodów, życzą sobie przede wszystkim zdrowia. I długiego życia. Od lat trwa Orkiestra Świątecznej Pomocy. A przecież dawno powinniśmy o niej zapomnieć. To ona powinna nam jako społeczeństwu pokazać w jakim kierunku podążać mają decydenci dbający o zdrowie Polaków, a nie wyznacza, kieruje się coraz bardziej w stronę ambicji różnych ludzi i zamiast łączyć powoli z coraz większą intensywnością zaczyna nas dzielić. I zapewne będzie trwać to tak długo, aż do końca świata,( nie wiem czy Bóg pozwoli na dzień dłużej) bo wygląda na to, że wcześniej nie uda nam się porozumieć. I wielu odchodzić będzie z tego świata opuszczonych, zignorowanych przez tych, którzy powinni szczególnie dbać o nasze zdrowie. Dlatego powinniśmy dyskutować, nie zamiatać sprawy pod dywan. Puszyć się po dwóch stronach tego samego problemu. I tak politycy banknoty do skarbonki, a Orkiestra wsłuchiwać się w potrzeby szpitali.

Jędrzej Kuzyn

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Felieton Jędrzeja Kuzyna

  1. wolontariusz pisze:

    Pięknie, ale to przykład ogłupienia przez media narodu któremu wciśnięto kit że to bardzo szczytne – być może ale ten niespełna PROMIL z orkiestry w stosunku do tego ile państwo wykłada na służbę zdrowia tak naprawdę załatwia tylko malutki promilek problemów. A pieniądze są ta czy siak z naszych portfeli tylko ze w przypadku orkiestry przechodzą przez śliskie łapki melona. Tak wiec ludziska dawajcie kasę bo melon ostatnio za brak transparentności w rozliczeniach za chamstwo, fałsz, obłudę i obrażanie ludzi przegrywa kolejne procesy, wiec potrzebuje dużo kasy na zapłacenia odszkodowań a ze swych nie zapłaci bo ich nie ma. Wrzucajcie więc kasę do końca świata i jeszcze dzień dłużej zanim nie zmądrzejecie.