Kronika KPP w Kępnie

Pijane statystyki kolejnego tygodnia

Pomimo apelu Policji, na drogach naszego powiatu kolejny raz zatrzymano kilku nietrzeźwych kierujących. Nie bądźmy obojętni.

Zbliża się okres ferii zimowych. W tym czasie dzieci zostają niejednokrotnie bez opieki, a zabawy prowadzone w rejonie dróg należą do najbardziej niebezpiecznych. Zadbajmy wspólnie, aby ten okres wypoczynku był okresem spokojnym i bezpiecznym.

30 grudnia około 22:25 Oficer Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Kępnie został poinformowany o zdarzeniu drogowym w Chojęcinie. Policjanci, którzy pojechali na miejsce ustalili, że kierowca wjechał swoim samochodem do rowu. Jak się okazało 37-latek był nietrzeźwy. W wydychanym powietrzu miał ponad 3,5 promila.

31 grudnia około 16:15 policjanci Wydziału Ruchu Drogowego pojechali na drogę krajową 11, gdzie doszło do uszkodzenia wysepki wraz z znakiem wyznaczającym lewoskręt do Hanulina. Pojazd oddalił się z miejsca zdarzenia, zgubił jednak tablicę rejestracyjną. Szybko zatrzymano sprawcę. Okazało się, że 64-letni mieszkaniec powiatu kępińskiego kierował Seatem będąc nietrzeźwy. W wydychanym powietrzu miał 1,7 promila

W Nowy Rok około godziny 1:20 w Słupi pod Bralinem funkcjonariusze Posterunku Policji z Bralina zatrzymali do kontroli drogowej Citroena którego kierowca 44-letni obywatel Ukrainy w wydychanym powietrzu miał ponad 1,5 promila. Mężczyzna został zatrzymany a po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut kierowania w stanie nietrzeźwości.

3 stycznia zatrzymano 46-letnią pijaną mieszkankę gminy Baranów, która w wydychanym powietrzu miała blisko 3 promile. Kobieta kierując Renault została poszkodowana w zdarzeniu drogowym do którego doszło około godziny 17:30 w Kępnie. Odjechała jednak z miejsca zdarzenia. Sprawca kolizji, 24-latek, został ukarany mandatem karnym, kobieta zaś usłyszała zarzut kierowania w stanie nietrzeźwości.

Pamiętajmy, wypadki drogowe stanowią dramaty zarówno dla bliskich osób pokrzywdzonych w wypadkach, jak również dla rodzin sprawców. Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, aby zapobiec ludzkim nieszczęściom, spowodowanym tak wielką nieodpowiedzialnością, jaką jest kierowanie pojazdami po spożyciu alkoholu.

TIR

W dniu 5 stycznia około godziny 17:30 Oficer Dyżurny został powiadomiony o palącej się naczepie pojazdu ciężarowego na drodze krajowej nr S8 w kierunku Warszawy. Droga była całkowicie zablokowana, zorganizowano objazd przez węzeł w Bralinie w kierunku Kępna drogą W482. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Pożar został ugaszony przez Straż Pożarną.

Kierował pomimo zakazu.

Kara pozbawienia wolności do lat 5 może grozić 26 latkowi z naszego powiatu, który w piątek na terenie naszego miasta wbrew zakazowi prowadzenia pojazdów kierował samochodem osobowym. Mężczyzna już wkrótce usłyszy zarzut.

Kępińscy policjanci w nocy z czwartku na piątek, zatrzymali do kontroli drogowej kierującego pojazdem osobowym marki Audi.

Mężczyzna był trzeźwy jednak po sprawdzeniu okazało się, że posiada aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wydany przez Sąd Rejonowy w Wieluniu, który obowiązuje do sierpnia 2019 roku.

Zgodnie z Kodeksem Karnym, kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.

TRUDNE WARUNKI NA DROGACH. KIEROWCO! NOGA Z GAZU!

Padający śnieg, ograniczona widoczność, zalegające na drogach błoto pośniegowe. Z takimi warunkami muszą liczyć się kierowcy. Dlatego wsiadając za kierownicę warto pamiętać, że to my sami – jako kierowcy – jesteśmy w pierwszej kolejności odpowiedzialni za to, czy nasza podróż samochodem nie skończy się dramatycznym finałem.

Jest bardzo ślisko. Marznący śnieg z deszczem utrudnia warunki jazdy. Policjanci z Kępna w miniony czwartek i piątek (03-04.01.2019) wzywani byli do obsługi aż 10 zdarzeń drogowych. Wyjątkowo groźnie było w piątek po południu między godzinami 15 a 17. Doszło wtedy aż do 4 zdarzeń drogowych.

Na trasie S8, 24-latka jadąc Renaultem w wyniku niedostosowanej prędkości do warunków panujących na drodze straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w znak drogowy.

W Baranowie około 16:20 doszło do zderzenia czołowego pojazdów marki Fiat oraz Citroena. Dodatkowo, kierujący Fiatem, 42-latek, który doprowadził do kolizji był nietrzeźwy. W wydychanym powietrzu miał blisko promil alkoholu.

W Bralinie doszło do kolizji wozu bojowego Straży Pożarnej z Hondą. Kierujący Hondą 59- letni mieszkaniec gminy Baranów nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu pojazdowi Państwowej Straży Pożarnej z Kępna, w w wyniku czego mercedes uderzył w bariery drogowe.

Do kolejnego zdarzenia doszło w miejscowości Mnichowice. Czołowo zderzyły się pojazdy marki Daewoo oraz Pasat. Kierującą matizem mieszkanka powiatu oleśnickiego nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze i uderzyła w prawidłowo jadącego passata. Do szpitala w Kępnie na obserwację została przewieziona roczna córka sprawczyni kolizji.

Jedźmy wolniej i ostrożnie. Większość poważnych wypadków, również tych śmiertelnych, spowodowanych jest głównie niedostosowaniem jazdy do warunków na drodze. Oznacza to, że kierowcy mają dostosować prędkość nie tylko do ograniczeń wyznaczonych znakami drogowymi, lecz także w odniesieniu do warunków jazdy. Zgodnie prawem o ruchu drogowym, kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem. Przy dostosowaniu prędkości jazdy, kierowca powinien wziąć pod uwagę również inne czynniki, między innymi własne predyspozycje psychofizyczne oraz doświadczenia w kierowaniu.

Pamiętajmy także by zachować bezpieczny odstęp od aut, które są przed nami. Zimą, gdy na drogach zalega śnieg lub lód każdy manewr wyprzedzenia lub wymijania może być niebezpieczny a nawet najbardziej nowoczesny system hamowania, nie uchroni nas przed „szklanką” na drodze.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Kępiński. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.