Kronika KPP w Wieruszowie

07.01.2019 r.

1. Pożar zakładu meblowego w Wieruszowie – są utrudnienia w ruchu drogowym

Wieruszowscy policjanci wyłączyli z ruchu drogowego odcinek ulicy Teklinowskiej w Wieruszowie, gdzie doszło do pożaru zakładu meblowego.

Do pożaru jednego z zakładów produkcji mebli w Wieruszowie przy ulicy Teklinowskiej doszło 2 stycznia 2019 roku około godziny 5:30. Jak się okazało ogień objął budynek w którym z wstępnych ustaleń składowane były m.in. materiały do produkcji mebli. Prawdopodobnie na miejscu nie ma osób poszkodowanych. Do chwili obecnej nie znane są przyczyny pożaru oraz straty powstałe w związku z tym zdarzeniem. Przez cały czas trwa akcja gaśnicza. Z uwagi na duże zadymienie odwołano zajęcia w pobliskiej Szkole Podstawowej nr 2 w Wieruszowie. Policjanci wyłączyli z ruchu drogowego ulicę Teklinowską, przy której mieści się zakład na odcinku od ulicy Spółdzielczej do Ostrzeszowskiej i jednocześnie kierują na objazd ulicą Mirkowską – drogą wojewódzką nr 450 relacji Kalisz – Opatów.

2. Sylwester i Nowy Rok – podsumowanie

Sylwester i pierwszy dzień Nowego Roku na terenie powiatu wieruszowskiego upłynęły spokojnie. Przez cały czas nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwali policjanci wieruszowskiej komendy, którzy nie odnotowali żadnych zdarzeń związanych z niewłaściwym obchodzeniem się z materiałami pirotechnicznymi.

W noc sylwestrową wieruszowscy policjanci nie odnotowali żadnych interwencji związanych z niewłaściwym obchodzeniem się z materiałami pirotechnicznymi a także wobec osób zakłócających ład i porządek publiczny. Policjanci „drogówki” prowadzili działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym na drogach naszego powiatu. Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na stan trzeźwości, korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz respektowanie przepisów ruchu drogowego. W tym czasie na drogach powiatu wieruszowskiego nie doszło do żadnego zdarzenia drogowego.

3. Zima na drogach wymaga większej ostrożności

Zima to trudny okres, wielu kierowcom spędzający sen z powiek. Aktualnie szybko zmieniają się warunki pogodowe i drogowe. Pojawiają się ujemne temperatury oraz opady śniegu, a to powoduje, że na drogach jest bardzo ślisko. Dlatego wieruszowscy policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i przygotowaniu się do zimy na drodze.

Wieruszowska policja apeluje o rozsądek, wyobraźnię, dostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej jazdy. Zimowe warunki wymagają od nas nie tylko większej wyobraźni i refleksu na drodze, ale także specjalnego przygotowania naszego pojazdu do tego okresu. Jednym ze standardowych zabiegów, przygotowujących nasz samochód do niższych temperatur, jest zmiana opon z letnich na zimowe. W momencie, gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7 stopni , wszyscy powinni poważnie zastanowić się nad ich zmianą. Po pierwsze, opony zimowe i letnie różnią się od siebie materiałami, z których zostały wykonane. Opona zimowa w temperaturach poniżej pewnych temperatur nie twardnieje i zachowuje elastyczność, dzięki czemu lepiej przylega do podłoża. Spowodowane jest to wysoką zawartością krzemionki. „Zimówki” są stworzone ze specjalnej mieszanki gumowej, która dobrze radzi sobie nawet podczas wyjątkowo mroźnej pogody. Pamiętajmy, iż opona miękka zapewnia wysoką przyczepność i trakcję. Opona twarda nie zapewnia niczego, poza niekontrolowanym poślizgiem. Opony letnie i zimowe różnią się od siebie nie tylko składami mieszanek, ale także wzorami bieżników. Zimowe opony mają szersze rowki centralne i kilkukrotnie więcej poprzecznych nacięć bieżnika, czyli tzw. lameli. Inna budowa ma na celu szybsze i skuteczniejsze odprowadzanie wody, błota pośniegowego oraz zapewnienie lepszej przyczepności na śniegu. Opony zimowe zwiększają bezpieczeństwo podczas jazdy w zimowych warunkach. Objawia się to zwłaszcza w skróconej drodze hamowania, ale pamiętajmy, że jeśli bieżnik jest mocno zużyty, to opona nie trzyma się dobrze nawierzchni pokrytej śniegiem lub lodem.

Przygotowanie samochodu do zimy to także wymiana płynu w spryskiwaczach na taki, który będzie odporny na ujemne temperatury oraz sprawdzenie czy pióra wycieraczek dostatecznie dobrze wycierają szybę. Przy opadach i ochlapywaniu przez inne pojazdy szyby naszego samochodu ważne jest, by szyba była dobrze oczyszczana.

Inną bardzo ważną kwestią jest odśnieżenie samochodu przed wyjazdem. Zgodnie z art. 66 Ustawy prawo o ruchu drogowym pojazd, który uczestniczy w ruchu musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innym uczestnikom ruchu oraz nie narażało kogokolwiek na szkodę. Kierowca powinien mieć zapewnione odpowiednie pole widzenia. Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być przednie szyby (w tym szyba czołowa i szyby boczne), a także lusterka. Zabrudzone i oblepione śniegiem nie może być także oświetlenie zewnętrzne pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Śnieg zalegający również na dachu samochodu, pokrywie silnika, czy pokrywie bagażnika stwarza realne zagrożenie dla innych kierowców. Może on spaść na inne auto jadące za nami lub osunąć się na naszą szybę podczas hamowania.

Pamiętajmy. Im bardziej zadbamy o nasz pojazd przed wyjazdem w drogę, tym bardziej poprawi się bezpieczeństwo nasze i innych osób podróżujących.

Kilka rad w związku z zimą:

– pamiętać, że jezdnie mogą być przymrożone, śliskie, a tym samym łatwiej jest o utratę przyczepności i problemy z hamowaniem. Wszelkie manewry w takich warunkach mogą być niebezpieczne, dlatego po jezdni należy poruszać się z włączonymi światłami i stosować się do ograniczeń prędkości.

– uważać na zagłębieniach terenu, wzniesieniach, w pobliżach lasów i zbiorników wodnych. W takich miejsca nawierzchnia może być wyjątkowa śliska.

– zachować ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych oraz przy dojeżdżaniu do nich.

– przechodząc przez pasy upewnić się, czy kierowca nadjeżdżającego pojazdu  jest w bezpiecznej odległości od nas i czy zdąży wyhamować.

– zadbać o to, aby być widocznym na słabo oświetlonej drodze – rowerzysta bądź pieszy powinien posiadać kamizelkę odblaskową, breloczek, opaskę, bądź latarkę, które pozwolą im być widocznymi dla innych uczestników ruchu drogowego.

– pamiętać, że dopuszczalna prędkość w takich warunkach nie musi oznaczać bezpiecznej prędkości.

– pamiętać, że również zły nastrój może wpływać na szybkość reakcji i koncentrację.

4. Trenujesz sztuki walki – zapraszamy do projektu ” Plan Gliniarz”

Projekt skierowany jest do policjantów i pracowników Policji woj. łódzkiego, studentów oraz uczniów ostatnich klas szkół średnich, z terenu województwa łódzkiego, którzy mają ukończone 18 lat. Ważne aby mieć za sobą co najmniej rok treningów. Gala finałowa połączona z akcją charytatywną odbędzie się w czerwcu 2019 roku.

Projekt to cykl 6 spotkań w godzinach 15:00-18:30 na salach treningowych na terenie województwa łódzkiego.

Skierowany jest do:

– funkcjonariuszy Policji, którzy są instruktorami technik i taktyk interwencji policyjnych,

– Policjantów województwa łódzkiego z udokumentowanym przynajmniej rocznym faktem trenowania sztuk walki;

– pracowników cywilnych Policji w województwie łódzkim, którzy mają udokumentowany przynajmniej roczny staż treningowy w zakresie sztuk walki;

– studentów z uczelni wyższych z terenu województwa łódzkiego, z udokumentowanym przynajmniej rocznym faktem trenowania sztuk walki oraz zaświadczeniem lekarskim dopuszczających ich do wspomnianych zajęć lub ważnymi badaniami sportowo-lekarskimi;

– uczniów ostatnich klas szkół średnich, z terenu województwa łódzkiego, którzy mają ukończone 18 lat, z udokumentowanym przynajmniej rocznym faktem trenowania sztuk walki oraz zaświadczeniem lekarskim dopuszczających ich do zajęć sportowych lub ważnymi badaniami sportowo-lekarskimi.

Zgłoszenia:

Kandydaci będą zgłaszać się do osoby odpowiedzialnej z Komend Powiatowych lub Miejskich bądź bezpośrednio do Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Łodzi do pok. 207C. Wypełnione formularze zgłoszeniowe należy dostarczyć maksymalnie 7 dni przed wydarzeniem celem dopisania do listy osób biorących udział w projekcie. Po tym terminie zgłoszenia nie będą brane pod uwagę.

Komendy Powiatowe i Miejskie są zobowiązane przesłać listę kandydatów oraz formularze osób biorących udział w projekcie każdorazowo 7 dni przed datą spotkania. Formularz  jest dostępny w załączniku. Najbardziej pożądane jest uczestnictwo we wszystkich przewidzianych zajęciach.

Wypełniony formularz można dosłać także pocztą bądź drogą mailową na adres marta.mysur@tomaszow-mazowiecki.policja.gov.pl lub faksem powołując się na
L.dz. Ksd-0615/52/18/MM na 841 17 02, 42 665 17 02.

Terminy treningów:

Projekt rozpocznie się w styczniu 2019, a zakończy zawodami i galą finałową, w której będą brali udział chętni uczestnicy „Planu Gliniarz” w czerwcu 2019r. Gala finałowa będzie przewidywała ok. 6 walk (3 w stójce i 3 w parterze) oprócz tego chcemy połączyć galę finałową z akcją charytatywną dla Stowarzyszenia „Łódzkie Hospicjum dla Dzieci- Łupkowa” oraz dla Rodzin Funkcjonariuszy poległych na służbie. Gala finałowa dostępna będzie dla całego społeczeństwa.

Poniżej przedstawiamy daty spotkań treningów, które każdorazowo odbywać się będą w godzinach od 15:00 do 18:30 na terenie sal gimnastycznych szkół posiadających w swojej ofercie edukacyjnej możliwość kształcenia w klasach mundurowych zlokalizowanych w terenie poniżej przedstawionych jednostek:

29.01.2019r.(wtorek)- Liceum Mundurowe w Łodzi przy ulicy Klaretyńskiej 9.

26.02.2019r.(wtorek)- KPP Brzeziny

26.03.2019r. (wtorek)- KPP Pabianice

30.04.2019r. (wtorek)- KMP Skierniewice

28.05.2019r. (wtorek) – KPP Zduńska Wola

14.06.2019r. – zawody- Gala finałowa- KWP Łódź

Prowadzącymi zajęcia i osobą odpowiedzialną za projekt będzie sierż.sztab. Marta Mysur aktualna Mistrzyni Polski, Europy i Świata w Taekwon-do, a także Mistrzyni Polski Służb Mundurowych w Kickboxingu, oraz Instruktorzy Sekcji Szkolenia i Doskonalenia Zawodowego KWP w Łodzi, a także zaproszeni oraz utytułowani trenerzy i zawodnicy w zakresie sztuk walki z terenu województwa łódzkiego.

Uczestnicy projektu po zatwierdzeniu zgłoszenia na wspomniane wcześniej terminy treningów zobowiązani są mieć ze sobą:

  1. Strój sportowy i obuwie sportowe na zmianę

  2. Sprzęt sportowy w postaci rękawic typu zakrytego (bokserskiego lub do pointfightingu)

  3. Ochraniacze na stopy i piszczele najlepiej łączone

  4. Ochraniacz na zęby

  5. Opcjonalnie kaski – ochraniacz głowy

  6. Opcjonalnie mężczyźni ochraniacz na krocze- suspensor, kobiety ochraniacz na piersi.

Sprawy różne:

Organizator nie ubezpiecza uczestników od NNW. O dokładnych adresach spotkań będziemy informować na bieżąco. Uczestnik projektu musi mieć przynajmniej roczny staż treningowy w zakresie sztuk walki, a także stan zdrowia dopuszczający go do możliwości udziału w zajęciach sportowych oraz aktualne badania lekarskie.

5. Groźna kolizja drogowa na S 8 w Walichnowach

zimowa aura często powoduje utrudnienia w ruchu drogowym. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.

Do groźnie wyglądającej kolizji drogowej doszło 3 stycznia 2019 roku około godziny 15:30 na 129 km drogi ekspresowej S 8 w miejscowości Walichnowy, w powiecie wieruszowskim. Z ustaleń wynika, że kierujący osobowym subaru impreza, 22 – letni mieszkaniec Wrocławia nie dostosował prędkości do panujących warunków ruchu, stracił panowanie nad kierowanym pojazdem i uderzył w metalowe bariery ochronne. Po uderzeniu pojazd którym kierował 22 – latek stanął w płomieniach. Kierujący zdążył wydostać się jednak z płonącego subaru i nie doznał obrażeń ciała. Jak ustalili na miejscu policjanci, 22- latek w chwili tego zdarzenia był trzeźwy. Z uwagi na akcję gaśniczą pojazdu, droga S-8 w kierunku Warszawy przez około pół godziny była całkowicie zablokowana. Sprawca tej kolizji za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym został ukarany mandatem karnym.

Apelujemy i przypominamy :

Aktualnie szybko zmieniają się warunki pogodowe i drogowe. Pojawiają się ujemne temperatury oraz opady śniegu, a to powoduje, że na drogach jest bardzo ślisko. Dlatego wieruszowscy policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i przygotowaniu swojego pojazdu przed podróżą.

Pamiętajmy, że jezdnie mogą być przymrożone, śliskie, a tym samym łatwiej jest o utratę przyczepności. Dlatego przede wszystkim należy stosować się do ograniczeń prędkości i poruszać się z założonymi oponami zimowymi i włączonymi światłami mijania, co z pewnością spowoduje, że pojazd, którym się poruszamy będzie bardziej widoczny na drodze.

Apelujemy również do kierowców, aby zachowywali szczególną ostrożność na zagłębieniach terenu, wzniesieniach, w pobliżach lasów i zbiorników wodnych. W takich miejscach nawierzchnia może być wyjątkowo śliska. Bądźmy czujni również w pobliżu przejść dla pieszych oraz przy dojeżdżaniu do nich.

Pamiętajmy, że dopuszczalna prędkość w warunkach zimowych nie musi oznaczać prędkości bezpiecznej.

Do osób pieszych apelujemy, aby przechodząc przez pasy upewnić się, czy kierowca nadjeżdżającego pojazdu jest w bezpiecznej odległości od nas i czy zdąży wyhamować.

Powinniśmy też zadbać o to, aby być widocznym na słabo oświetlonej drodze. Pamiętajmy, że pieszy powinien posiadać jakikolwiek element odblaskowy, który sprawi, że będziemy bardziej widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.

6. Seniorze nie daj się oszukać!

Na mocy porozumienia o współpracy zawartego pomiędzy Komendantem Głównym Policji, Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ruszyła kampania społeczna „Seniorze, nie daj się oszukać!”.

Sygnatariuszami porozumienia są: gen.insp. Jarosław Szymczyk Komendant Główny Policji, Marek Niechciał Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, prof. Gertruda Uścińska Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Aleksandra Hadzik Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

W 2017 roku na terenie Polski popełniono ponad 40 tysięcy przestępstw na szkodę osób starszych (65+). Były to przede wszystkim: kradzieże cudzej rzeczy, kradzieże z włamaniem oraz oszustwa. Wśród metod działania sprawców oszustw jednym z najbardziej znanych jest oszustwo na tzw. „wnuczka” lub „policjanta”. Jednak w ostatnim czasie coraz częściej mówi się także o nadużyciach przy zawieraniu różnego rodzaju umów. Mogą to być umowy podpisywane na pokazach dedykowanych głównie seniorom, ale również umowy na dostarczanie mediów czy usług telefonicznych, które bywają zawierane w mieszkaniach. niestety okazuje się, że oferujący takie usługi są oszustami. Wykorzystują starsze osoby doprowadzając je do podpisania niekorzystnych umów. Takie działania mogą wypełniać znamiona przestępstwa.

Dlatego tak ważne jest budowanie świadomości w tym zakresie. Kampania tworzona wspólnie przez instytucje mające na co dzień kontakt osobami starszymi ma w tym pomóc. Na jej potrzeby zostało przygotowanych przez UOKiK 350 tysięcy sztuk bezpłatnych informatorów oraz 3 tysiące plakatów. Materiały te będą dystrybuowane podczas spotkań przedstawicieli wymienionych instytucji z seniorami oraz dostępne w siedzibach ZUS i KRUS, czyli miejscach często odwiedzanych przez seniorów.

7. Obywatelskie ujęcie nietrzeźwego kierującego

Dzięki reakcji przypadkowego świadka, policjanci zatrzymali nietrzeźwego kierującego. 24-letni mężczyzna kierował osobową mazdą mając w organizmie aż 3 promile alkoholu. Za takie przestępstwo grozi kara do 2 lat więzienia.

6 stycznia 2018 roku około godziny 16:00 dyżurny wieruszowskiej komendy policji otrzymał zgłoszenie z którego wynikało, że w Czastarach w powiecie wieruszowskim mężczyzna ujął pijanego, kierującego samochodem osobowym mazda. Z ustaleń policjantów wynika, że 36-letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego jadąc drogą relacji Józefów – Czastary zauważył, że wyprzedzający go i jadący przed nim osobową mazdą mężczyzna porusza się całą szerokością drogi, tzw. „wężykiem”. Gdy kierowca mazdy w Czastarach zjechał na pobocze, wieruszowianin zajechał mu drogę swoim pojazdem i uniemożliwił kontynuację dalszej, szaleńczej jazdy. Skierowani na miejsce policjanci poddali 24-letniego mieszkańca gminy Czastary, który kierował mazdą badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Badanie wykazało, że mężczyzna miał w organizmie aż 3 promile alkoholu. Teraz 24 – latek usłyszy zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Oprócz utraty prawa jazdy, mężczyźnie grozi kara do 2 lat więzienia. Na uznanie i pochwałę zasługuje obywatelska postawa mieszkańca Wieruszowa, dzięki któremu nie doszło do tragedii na drodze.

Opracował :

Oficer prasowy

KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.