Kronika policyjna

Nastolatkowie odwiedzili Policję

Wieruszowscy policjanci zorganizowali spotkanie młodzieży w siedzibie komendy powiatowej. Podczas wizyty młodzi ludzie mogli zwiedzić jednostkę i zapoznać się z pracą policjantów na różnych stanowiskach.

Policjanci z wieruszowskiej komendy oprócz spotkań w przedszkolach i szkołach gościli również młodzież w siedzibie swojej jednostki. 24 stycznia 2019 roku w odwiedziny do komendy przyjechali uczniowie z Szkoły Podstawowej z Pichlic w gminie Sokolniki. Przed budynkiem komendy uczestnicy wycieczki obejrzeli policyjne radiowozy. W czasie tego spotkania poruszono wiele tematów dotyczących bezpieczeństwa oraz służby i zadań policjantów, których uczniowie zastali w trakcie wykonywania codziennych obowiązków. Dużym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszył się pokaz pomieszczeń „aresztu”, wyposażenia radiowozów, policyjnego psa Laresa oraz daktyloskopii. Nie zabrakło pamiątkowych zdjęć. Wizyty dzieci i młodzieży mają na celu poszerzenie wiedzy na temat prawidłowego reagowania w sytuacjach zagrożeń oraz pracy policjantów. Uczestnicy wycieczki chętnie zadawali pytania i równie chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat bezpieczeństwa. Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali „smycze” oraz „plany lekcji” ufundowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Sieradzu.

Okradał pracodawcę

Wieruszowscy policjanci wytypowali i zatrzymali mężczyznę, który okradał swojego pracodawcę. Straty wynikające z przestępczej działalności podejrzanego wyniosły ponad 26 tysięcy złotych.

Wieruszowscy kryminalni od pewnego czasu analizowali informacje dotyczące kradzieży pieniędzy w jednej z prywatnych firm w Wieruszowie. Zgromadzone informacje wskazywały, że do przywłaszczeń pieniędzy, doszło na przełomie grudnia 2018 roku i stycznia 2019 roku. Ustalenia kryminalnych wskazywały również, że za przywłaszczeniami pieniędzy stoi jeden z pracowników firmy. Analizując zgromadzony materiał dowodowy, 24 stycznia br.  kryminalni w gminie Syców, w powiecie oleśnickim zatrzymali 27-latka, podejrzewanego o przywłaszczenia. Informacje policjantów potwierdziły się. Jak się okazało, mężczyzna z firmy w której pracował, kilkukrotnie przywłaszczył sobie powierzone mu pieniądze w wysokości ponad 26 tysięcy złotych. Podejrzany przyznał się do przywłaszczeń. Policjantom tłumaczył, że przywłaszczone pieniądze przeznaczył na gry hazardowe. Zatrzymany w przeszłości nie miał konfliktu z prawem. Teraz musi liczyć się z odpowiedzialnością za przywłaszczenia. Takie przestępstwo zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. Policjanci wyjaśniają dalsze okoliczności tej sprawy. Czynności nadzorowane są przez Prokuraturę Rejonową w Wieluniu.

Policyjne działania pn. „TELEFONY”

Policjanci ruchu drogowego w całym kraju prowadzą dzisiaj ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „TELEFONY”. Mają one na celu egzekwowanie stosowania się kierujących do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Trzymanie słuchawki lub mikrofonu w ręku,  wybieranie numeru telefonu lub pisanie nawet bardzo krótkiego SMS-a powoduje oderwanie wzroku od drogi, wyłącza jedną rękę, a tym samym utrudnia sprawne wykonywanie manewrów pojazdem przez kierującego. Nawet jeśli trwa to tylko klika sekund, pojazd pokonuje w tym czasie (w zależności od tego z jaką prędkością się porusza) kilkadziesiąt metrów. Również rozmowa przez telefon podczas prowadzenia pojazdu zaburza percepcję kierującego i ma szereg negatywnych skutków. Rozproszenie uwagi związane z takim zachowaniem wpływa na wydłużenie drogi hamowania pojazdu, obniżenie zdolności płynnego prowadzenia, czy zachowanie bezpiecznej odległości od innych uczestników ruchu drogowego.

W myśl ustawy – Prawo o ruchu drogowym, kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas z jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

W sytuacji, gdy nie możemy się obejść bez telefonu np. jest naszym narzędziem pracy, powinniśmy korzystać z tzw. zestawu głośnomówiącego, za pomocą którego można prowadzić rozmowę telefoniczną bez użycia rąk. Niektóre z tego typu sprzętów charakteryzują się całkowitą obsługą głosową.

Pamiętajmy jednak, że rozmowa przez telefon prowadzona podczas kierowania pojazdem – nawet przy użyciu zestawu głośnomówiącego, może odwrócić uwagę kierującego od tego co dzieje się na drodze.
Siadając za kierownicę najlepiej odłóżmy telefon. Z pewnością wpłynie to na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.
BRD KGP

Śnieg może być przyczyną tragedii – nie lekceważmy zagrożeń !

W związku z intensywnymi, w ostatnich dniach ,opadami śniegu policjanci nawiązują kontakt z administratorami obiektów wielkopowierzchniowych takich jak markety, obiekty sportowe, domy, czy też hale targowe i przypominają o obowiązku odśnieżania dachów z zalegającego śniegu. Najważniejsze żeby zapobiegać niebezpiecznym zdarzeniom, które miały miejsce w przeszłości.
Przypomnijmy, że zimą 2006 r. zaniedbanie w odśnieżaniu hali na Śląsku w istotny sposób przyczyniło się do zawalenia dachu pod ciężarem śniegu w trakcie trwającej tam wystawy. W wyniku katastrofy zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych.

Policjanci i strażacy ostrzegają !

„Śnieg na dachu jest zimą zjawiskiem tak powszechnym, że praktycznie nie zwraca się na niego uwagi. Niestety, często stanowi groźne obciążenie dla konstrukcji nośnej dachu. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg. Mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go z dachów płaskich i dużych. Niebezpieczne dla zdrowia i życia są także lodowe sople i nawisy śniegowe. Trzeba je usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi.

Prawo nakłada na administratorów i właścicieli budynków określone obowiązki.
Za właścicieli obiektów budowlanych są uważane nie tylko osoby czy firmy, które dysponują wyłącznym prawem własności, ale też współwłaściciele, użytkownicy wieczyści oraz instytucje mające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu.

Jeśli podmiot, który włada obiektem nie dopilnuje usunięcia śniegu z dachu, może spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia obiektu. Właściciele i zarządcy obiektów o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz obiekty budowlane o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2 mają obowiązek przeprowadzenia dwa razy w roku kontroli stanu technicznego swoich obiektów. Inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego sprawdzają, czy przestrzegane jest prawo.

Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków są zobowiązani przez ustawę Prawo budowlane do usuwania z dachów śniegu i lodu. W czasie odwilży nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. To zjawisko bardzo niebezpieczne dla konstrukcji dachów płaskich, pokrywających np. hipermarkety, hale produkcyjne lub hale wystawiennicze. Zgodnie ze wspomnianą ustawą, właściciel lub zarządca jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego w razie wystąpienia zdarzeń mających lub mogących mieć wpływ na uszkodzenie obiektu lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, które może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, mienia oraz środowiska. Do zdarzeń tych należą: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, pożary lub powodzie.”
Opracowano w Wydziale Prewencji Społecznej KG PSP na podstawie A. Dobrzyńska, Polak mądry przed szkodą. O pożarach i innych zagrożeniach.

Dzielnicowy zatrzymał poszukiwanego listem gończym

Wieruszowski dzielnicowy zatrzymał mężczyznę poszukiwanego listem gończym. Mieszkaniec województwa podkarpackiego podejrzany jest o kradzież i pobicie. Ukrywał się w różnych miejscach w kraju, wpadł w Wieruszowie.
Wieruszowscy policjanci wyjaśniają okoliczności kradzieży alkoholu, do której doszło 19 stycznia 2019 roku  w jednym z marketów w Wieruszowie. Wówczas łupem złodzieja padła wódka o wartości prawie 60 złotych. W ustalenie sprawcy tej kradzieży zaangażował się również wieruszowski dzielnicowy. Z dobrego rozpoznania rejonu wynikało, że podejrzewany mieszka nieopodal sklepu , w którym doszło do kradzieży i może być poszukiwany. 25 stycznia br. policjant sprawdził zgromadzone wcześniej informacje. Ustalenia funkcjonariusza potwierdziły się. 30 – latek był bardzo zaskoczony wizyta policjantów i nie krył zdenerwowania. Przyznał się do kradzieży alkoholu w Wieruszowie. Potwierdziło się również, że poszukiwany jest listem gończym przez Sąd Rejonowy w Warszawie – Śródmieściu za pobicie. Przestępca od dłuższego czasu ukrywał się przed policją w różnych miejscach w kraju. Działania dzielnicowego sprawiły, że 30 – latek został namierzony i zatrzymany w Wieruszowie. Po złożeniu wyjaśnień policjanci przewieźli zatrzymanego do zakładu karnego, gdzie odbywa już  karę pozbawienia wolności.

Nie zatrzymał się do kontroli

17- letni kępnianin kierując oplem corsa nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał przed policją. Teraz grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.
28 stycznia 2019 roku przed godziną 2:00 w nocy wieruszowski patrol policjantów prewencji w miejscowości Kuźnica Skakawska w gminie Wieruszów zauważył opla corsę, którego kierowca nagle zmienił kierunek jazdy. Funkcjonariusze postanowili zatrzymać auto do kontroli. Niestety kierujący zignorował sygnały do zatrzymania się i zaczął uciekać w kierunku Kępna. W trakcie dynamicznego pościgu kierowca opla corsy uderzył w policyjny radiowóz z zamiarem kontynuowania ucieczki. Przy pomocy kępińskich policjantów w Mianowicach w powiecie kępińskim funkcjonariusze zatrzymali uciekający pojazd. Kierowca oraz pasażerowie po zatrzymaniu pojazdu zamknęli się w oplu. Policjanci wybili szybę i dostali się do wnętrza pojazdu. Jak się okazało, oplem corsa kierował 17 – letni mieszkaniec powiatu kępińskiego. Z wstępnych ustaleń wynika, że „rajdowiec” znajdował się pod działaniem narkotyków. Mężczyzna nie posiadał prawa jazdy. Policjanci zabezpieczyli przy nim 12 tabletek ekstazy. Ponadto przy 18 – letniej pasażerce opla, mieszkance powiatu wieruszowskiego mundurowi odnaleźli prawie 2,5 grama „białego proszku”. Już wstępne badanie zabezpieczonej substancji wykazało, że to metaamfetamina. Podczas ucieczki w oplu podróżował jeszcze 19 – letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego. W tej sytuacji kierowca i 18 – latka zostali zatrzymali. Teraz 17 – latek musi liczyć się z odpowiedzialnością za niezatrzymanie się do kontroli drogowej. Za takie przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Ponadto zatrzymany oraz jego 18 – letnia koleżanka odpowiedzą za posiadanie substancji odurzających. Postępowanie w tej sprawie i dalsze jej okoliczności wyjaśniają policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kępnie.

Opracował:
Oficer prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak
Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.