„Nie rań słowem, gestem, czynem…”

18 stycznia 2018 roku  w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie odbył się uroczysty Apel Szkolny, poświęcony tragicznemu wypadkowi, śmierci człowieka. Zadziało się to w czasie wielkiego święta dobroczynności i radości jakim było zakończenie Akcji Charytatywnej.

 

Apel poprowadzili uczniowie klasy I Technikum Informatycznego: Wiktoria Olek i Stanisław Synowiec.

Oto słowa, jakie przekazali zgromadzonym uczniom i nauczycielom:
„W minionym tygodniu wolontariusze z naszej szkoły przeprowadzili  zbiórkę pieniędzy  dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie od 27 lat bierze aktywny udział w tej szlachetnej akcji, która wyposażyła polskie szpitale w niezbędny do leczenia dzieci sprzęt medyczny. Serdeczne podziękowania dla całej społeczności szkolnej, która i w tym roku  składała się  na ten ważny charytatywny cel. Szokująca informacja dotarła do nas wieczorem 13 stycznia 2019 roku, kiedy to  podczas  trwania koncertu finałowego Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku,  Prezydent miasta Gdańska, wolontariusz WOŚP – Pan Paweł Adamowicz, został  brutalnie zaatakowany  na scenie.

Czynu tego dokonał uzbrojony w nóż zamachowiec. W nocy P. Paweł  Adamowicz przeszedł długą operację, jednak lekarze nie byli w stanie Go uratować.  Tragizm tej sytuacji porusza  wyjątkowo!

To życie zostało stracone w najpiękniejszym dniu dla WOŚP. W momencie wielkiej radości całej rzeszy ludzi, szczególnie młodych, którzy tak bardzo cieszyli się z pomagania innym, ze „Światełka do nieba”. Dzień pogrzebu ś.p. Pawła Adamowicza – sobota, 19 stycznia –  ogłoszony został Dniem Żałoby Narodowej. Pomimo całego tragizmu tej sytuacji, czekamy z nadzieją, że za rok znów  będziemy się jednoczyli  wokół czerwonych serduszek Wielkiej Orkiestry, bo warto czynić dobro! Dobro jest początkiem wszystkiego, było pierwszą zasadą, według której stworzony został świat, a także jego ostatecznym celem.
Bycie dobrym człowiekiem nie jest łatwe.

Brutalizacji ulega cały świat , nie jest od niej wolna także i Polska.  Żyjemy w XXI wieku, który oferuje nam wiele brutalnych i okrutnych przeżyć. Niosą je ze sobą także nowoczesne  środki komunikacji. Pojawił się hejt.  To działanie pełne nienawiści, pogardy, złości. Hejt może być skierowany zarówno wobec konkretnej osoby, jak i przedstawicieli danego narodu, płci, osób o innym światopoglądzie niż ten reprezentowany przez hejtera, wyznawców danej religii czy grupy politycznej, a nawet znajomych osoby hejtującej – obiektem hejtu może stać się każdy.

Cyberprzemoc to zjawisko karalne,  jej najczęściej występujące formy to między innymi:
– rejestrowanie filmów i robienie zdjęć wbrew czyjejś woli;
– publikowanie cudzych zdjęć i filmów bez zgody;
– rozsyłanie fałszywych informacji, które mają za zadanie skompromitować bądź zawstydzić daną osobę;
– nękanie, ośmieszanie, poniżanie czy wręcz prześladowanie za pomocą Internetu lub telefonu komórkowego;
– stosowanie mowy nienawiści wobec konkretnej osoby lub grupy;
– straszenie, szantażowanie, grożenie;
– włamywanie się na cudze konto poczty internetowej, profilu społecznościowego itp.;
– podszywanie się pod inną osobę (kradzież tożsamości internetowej, podszywanie się na przykład pod dziecko itp.);
– pisanie obraźliwych komentarzy na portalach społecznoścowych, forach, blogach itp.;
– tworzenie obrażających kogoś treści internetowych.
Brutalność i nienawiść nie może rządzić naszym światem.

Bądźmy dla siebie mili i starajmy się rozumieć problemy drugiego człowieka.
Nie zamykajmy się tylko w świecie wirtualnym, bo jest to droga donikąd.

Zapraszamy  lokalne uczczenie Dnia Żałoby Narodowej. Jutro, w sobotę, o godzinie 12.00 ( czyli godzinie rozpoczęcia uroczystości pogrzebowych), w specjalnie wyznaczonym na wieruszowskim rynku miejscu, przed portretem ś.p. Pawła Adamowicza  – będzie można ustawić przyniesione znicze. Spotkanie to będzie też wsparciem dla fantastycznej inicjatywy, jaką jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i dla jej twórcy – Jurka Owsiaka. Spotkajmy się i bądźmy razem.

Wspominając dziś  po raz ostatni tragicznie zmarłego ś.p. Pawła Adamowicza -uczcijmy minutą ciszy Jego  osobę, a potem wysłuchajmy pięknego utworu, który towarzyszy ludziom spotykającym się na ulicach miast, by uczcić pamięć po zmarłym.”
https://www.youtube.com/watch?v=u9Dg-g7t2l4

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
maciek
5 lat temu

To miejsce pod pomnikiem Floriana pasowało do tej uroczystości jak wół do karety. Już lepiej by było gdyby zrobiono to przez kapliczką św. Bartłomieja. Mam jeszcze pytanie czy burmistrz w tym roku uczcił wjazd okupantów ze wschodu do miasta.

wolontariusz
5 lat temu

Szanowna młodzieży Dobrze że angażujecie się w pomoc ale przestrzegam nie dajcie się manipulować i wykorzystywać . Szpitale bez orkiestry będą funkcjonować, ani lepiej, ani gorzej p.Owsiak – NIE! A słynna już „mowa nienawiści” to tylko slogan wykorzystywany jako narzędzie walki politycznej. Tego nie da się zdefiniować i dokładnie określić kryteriów kiedy ona jest a kiedy nie. Trzeba tylko racjonalnie myśleć i nic więcej.