Jeszcze jedne warsztaty w Żdżarach

13 lutego b.r., w trzecim dniu ferii zimowych uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Żdżarach brali udział w warsztatach: „Historii ubioru i obyczaju w średniowieczu” oraz „Warsztaty wykonywania naczyń metodą wałeczkową i wykonywanie glinianej biżuterii”.

Średniowieczne ubiory dam i rycerzy, początki spodni, czy rajstop, „dziwne” obuwie i bielizna, nakrycia głowy, ubrania odświętne i „wierzchnie”, kolorystyka poszczególnych elementów ubioru – to niektóre zagadnienia poruszane podczas warsztatów. Dopełnieniem poznawania historii stroju średniowiecznego było pokolorowanie przez uczniów odlewów gipsowych, przedstawiających postać damy dworu i rycerza.

Warsztaty z gliną wprowadziły wśród dzieci twórczą pracę, przypomnienie sobie czasów zabawy z plasteliną czy modeliną. Każdy według własnego pomysły wykonywał ozdoby gliniane. Oczywiście w kolejności: należało przygotować odpowiednio rozwałkowany kawał gliny, wyciąć pożądany kształt przyszłego wisiorka, zawieszki, spinki lub innego elementu biżuterii – pomocnym okazały się szablony i pozostało wygładzić wszelkie nierówności, ostre krawędzie, dodać dodatkowe wzory, rysunki i … w poczekać kilka dni i w przyszłości do wypalenia, ale to już na kolejnych zajęciach.

Początkujący „garncarze – uczniowie” lepili naczynia metodą wałeczkową, poznawali nową technikę, uczyli się pracy z modelowaniem gliny i kształtowaniem różnych powierzchni.

Zaawansowani, ci którzy już w przeszłości pracowali z gliną mogli lepić naczynia – talerze i „wtłaczać” w nie urozmaicone motywy odbić tkanin, siatek czy własnoręcznie wymyślone wzory.

Wszystkie wykonane naczynia zostaną wypalone w piecu garncarskim, by można było je szkliwić i po kolejnych procesach przeznaczyć do użytku.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Żdżary. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.