Nietrzeźwy sprawcą kolizji drogowej w Kuźnicy Skakawskiej

Wieruszowscy policjanci wyjaśniają okoliczności kolizji drogowej w Kuźnicy Skakawskiej do której doszło w sobotnie popołudnie i której sprawcą okazał się nietrzeźwy kierujący. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach oraz o nie kierowanie pojazdami na tzw.”podwójnym gazie”.

 

Do kolizji drogowej doszło 2 lutego 2019 roku tuż przed godziną 19 – tą na ulicy Kępińskiej w Kuźnicy Skakawskiej w gminie Wieruszów. Z wstępnych ustaleń wynika, że kierujący osobową mazdą, 65 – letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego, w wyniku nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu podczas manewru skrętu, doprowadził do czołowego zderzenia z prawidłowo jadącym vw passatem, którym kierował 45 – letni mężczyzna. W wyniku zderzenia się pojazdów doszło do kolizji z drugim vw passatem, kierowanym przez 64 – letniego mieszkańca powiatu wieruszowskiego i uszkodzone zostały pojazdy uczestniczące w tym zdarzeniu. Jak się okazało sprawca tej kolizji, kierujący mazdą uciekł z miejsca zdarzenia. Gdy policjanci po chwili doprowadzili 65 – latka na miejsce to okazało się, że miał w chwili kolizji w wydychanym powietrzu 0,70 promila alkoholu. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym 65 – latek został ukarany wysokim mandatem karnym. Policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności tego zdarzenia.

W trosce o bezpieczeństwo na drodze policja apeluje : Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze oraz o zachowaniu bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego. Pamiętajmy także o obowiązkowym oświetleniu i oznaczeniu unieruchomionego pojazdu. Rozważmy wyposażenie naszego pojazdu w elementy odblaskowe, których używajmy podczas postoju pojazdu szczególnie kiedy zapada zmrok. Rozważmy też podróż pojazdem zwłaszcza wielkogabarytowym w czasie silnych podmuchów wiatru. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie oraz o nie przecenianiu własnych umiejętności podczas kierowania pojazdami.

Apelujemy również o nie kierowanie pojazdami pod działaniem alkoholu.

Policjanci przypominają o odpowiedzialności prawnej za kierowanie pojazdem mechanicznym i rowerem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu.

Jeśli podczas kontroli policyjnej urządzenie do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wykaże od 0,10 do 0,25 mg w jednym dm³ lub stężenie alkoholu we krwi wyniesie od 0,2 do 0,5 promila, wówczas podlegamy art. 87§1 kodeksu wykroczeń, czyli odpowiadamy za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu. W takim przypadku jeśli ponowne badanie alkomatem nie wykaże wzrostu stężenia alkoholu podlegamy karze aresztu od 5 do 30 dni, grzywnie w wysokości do 5000 złotych i dodatkowo możemy stracić uprawnienia na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Jeśli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu większe niż 0,25 mg/dm³ lub powyżej 0,5 promila, popełniamy wówczas przestępstwo i podlegamy już pod kodeks karny, a dokładnie art. 178a, za co grozi kara do dwóch lat więzienia i wysoka grzywna.

http://www.wieruszow.policja.gov.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kuźnica Skakawska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments