Czy Klub Seniora powinien powstać w piwnicach wieruszowskiego urzędu?

Był pomysł na stworzenie klubu. Pojawiał się on już w programach kandydatów na burmistrza i był dość mocno lansowany. Ponieważ obecny burmistrz nie przedstawił żadnego programu, ale jak widzimy powoli realizuje pomysły swych kontrkandydatów. Podobnie było w poprzedniej kadencji, gdyż realizowany przez niego wtedy program nie był w całości jego autorstwa.

Tak więc urząd wystąpił o przyznanie środków z programu rządowego i Pani minister Rafalska przyznała dla wieruszowskich seniorów 150 000 zł. Dużo, to czy mało? Gdy porównamy to do wielomilionowej inwestycji prowadzonej w Kępnie z dwoma dużymi dotacjami i budowy nowoczesnego obiektu od podstaw, to bardzo mało.

Oddzielnym tematem jest lokalizacja dla Klubu Seniora. Upychanie starszych osób w piwnicach wieruszowskiego urzędu napawa wieloma wątpliwościami natury etycznej i prawnej. W tych piwnicznych pomieszczeniach próbowano już ulokowania przeróżnych instytucji i zawsze kończyło się to wcześnie czy później ich ewakuacją.

Problem prawny to przede wszystkim prawo budowlane i wymogi jakie trzeba spełnić dla pomieszczeń użyteczności publicznej. Czy zadbał ktoś, aby przed rozpoczęciem adaptacji tych pomieszczeń zasięgnąć opinii inspektorów budowlanych i sanepidu? Jeden z przepisów na pewno nie będzie do przeskoczenia i nie wiem, czy ktoś się pod to podłoży. Powierzchnia okien musi stanowić nie mniej niż jedną ósmą powierzchni lokalu. Tak więc 100 m2 lokal powinien posiadać okna o powierzchni 12,5 m2. Dla porównania standardowe okno w mieszkaniu ma ok.2,2m2 . Czy te kilka małych zagłębionych okienek w chodniku spełni te warunki?

Dołóżmy do tego aspekty natury etycznej. Seniorzy, którym za wiele lat pracy bardzo dużo zawdzięczamy mają funkcjonować  podobno w jakiś piwnicznych ciemnych zakamarkach. Pomieszczenia tego typu mają złe oddziaływanie na psychikę. Długie przebywanie w nich stymuluje klaustrofobię i depresję oraz inne psychiczne stany chorobowe, o czym się mówi i pisze. Ludzie starsi bywają schorowani, czy zatem należy ich jeszcze narażać na inne czynniki szkodzące ich zdrowiu.

Być może seniorzy się cieszą, bo jak to mówią lepiej coś niż nic a dopiero przychodzi odpowiednia refleksja i zamiast klubu będzie być może świetnie wyposażone archiwum.

ET.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
4 lat temu

Uwaga w gm. galewice zatrudniono człowieka którego za przywłaszczenie środków wyrzucono z poczty polskiej. Pracownik ma być wpuszczany do domu celem spisywania stanów wodomierzy. Czy to jest bezpieczne?

Elka
4 lat temu

Porównanie inwestycji dla seniorów w Kępnie i Wieruszowie, to tak jakby porównanie Burmistrz Kępna i Wieruszowa, czysty żart.

Paweł
4 lat temu

A ja myślę, że lepiej nic nie obiecywać i robić, niż obiecywać gruszki na wierzbie i na obiecankach kończyć. Jeszcze lokal nie powstał, a Wy już biadolicie. Dlaczego siejecie niepotrzebny zamęt? Poczekamy, zobaczymy, i dopiero wtedy będzie można komentować, a nie od razu zakładać najgorsze. Jak porównujecie Wieruszów do innych gmin, to powiedzcie ile gmina Kępno otrzymała środków z tego konkretnego programu? Brawo dla Wieruszowa!

erbe1971
5 lat temu

z warunków technicznych:
§ 58.
[Oświetlenie wyłącznie światłem sztucznym]

1. Dopuszcza się oświetlenie pomieszczenia przeznaczonego na pobyt ludzi wyłącznie światłem sztucznym, jeżeli:

1) oświetlenie dzienne nie jest konieczne lub nie jest wskazane ze względów technologicznych,

2) jest uzasadnione celowością funkcjonalną zlokalizowania tego pomieszczenia w obiekcie podziemnym lub w części budynku pozbawionej oświetlenia dziennego.

2. W przypadku gdy pomieszczenie, o którym mowa w ust. 1, jest pomieszczeniem stałej pracy w rozumieniu ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, dla zastosowania wyłącznie oświetlenia światłem sztucznym, w tym elektrycznym, jest wymagane uzyskanie zgody właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, wydanej w porozumieniu z właściwym okręgowym inspektorem pracy.
I tyle w temacie, a dwa wymagany stosunek to 1:8.

Elka
5 lat temu

Co tam panie naczelny, najwyżej oddamy dotacje, nie takie sukcesy ma nasz burmiszcz