Kępińska Policja informuje

W  środę 13 marca około godziny 08.00 w Kępnie na ul. Wrocławskiej miała miejsce kolizja w której kierujący, 86–letni mieszkaniec Bralina, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu vw. Sprawca zdarzenia jadąc mercedesem uderzył w bok vw, którym kierował 44-letni mieszkaniec Praszki. Kierowcy byli trzeźwi, a sprawca został ukarany mandatem karnym.

 

Kilka godzin później do kolejnej w tym dniu kolizji doszło na ul. Wiosny Ludów. Kierujący Oplem, 62 -letni mieszkaniec naszego miasta, nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i uderzył w tył Audi, którym kierował 39–letni mieszkaniec Piasek. Sprawca został ukarany mandatem karnym.

14 marca funkcjonariusze kępińskiej jednostki udaremnili dalszą jazdę dwóm nietrzeźwym kierującym.

Do pierwszego zatrzymania doszło podczas kontroli drogowej w Turkowach. Kierujący oplem, 39-letni mieszkaniec gminy Perzów podczas badania sprawdzającego stan trzeźwości wydmuchał ponad 2 promile.

Drugiego kierującego Policjanci zatrzymali w trakcie kontroli drogowej w Mikorzynie. Kierujący audi, 54-letni mieszkaniec Doruchowa w wydychanym powietrzu miał blisko 2 promile.

Za popełnienie przestępstwa obaj mężczyźni usłyszą teraz zarzut prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 Kodeksu karnego. Przypomnijmy również, że w tym wypadku ustawa przewiduje karę grzywny, karę ograniczenia wolności lub karę pozbawienia wolności do lat 2,  a ponadto wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Orzekane jest również  świadczenie pieniężne np. na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w kwocie nie niższej niż 5 000 zł, więc w tym wypadku kara za popełnienie wskazanego przestępstwa jest niewątpliwie dla jego sprawcy dotkliwa.

W piątek po godzinie 17.00 w Kępnie na skrzyżowaniu ul.  Wiosny Ludów  i Sienkiewicza miała miejsce kolizja, przyczyną której był niewłaściwie wykonany manewr skrętu. 44-letni mieszkaniec Bralina skręcając citroenem uderzył w volvo, którym kierował 25-letni mieszkaniec Ostrówca. Sprawca kolizji został ukarany mandatem karnym.

16-latek zatrzymany z narkotykami

Dzisiaj nad ranem(18.03.2019) funkcjonariusze Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego kępińskiej jednostki, zatrzymali do kontroli dwóch młodych mężczyzn. Jeden z nich posiadał przy sobie narkotyki.

Kontrola miała miejsce o 2.00 nad ranem na ul. Kwiatowej. Policjanci zobaczyli młode osoby i postanowili ich wylegitymować. W momencie, kiedy jeden z nich wyciągał z portfela dowód osobisty, funkcjonariusz zauważył woreczek z zielonym suszem. W trakcie dalszej kontroli u 16-latka znaleziono jeszcze 4 inne woreczki w których znajdował się także susz roślinny oraz biały proszek.

Funkcjonariusze ustalili, że nieletni miał już wcześniej konflikt z prawem. Po wykonanych w obecności prawnego opiekuna czynnościach procesowych policjanci zwolnili nieletniego do domu.

16-latek odpowie teraz przed sądem rodzinnym.  Przypominamy, że wg Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich wobec osoby popełniającej czyny karalne (po ukończeniu lat 13, a przed ukończeniem lat 17), mogą być stosowane środki wychowawcze oraz środek poprawczy w postaci umieszczenia w zakładzie poprawczym. Kara może być orzeczona tylko w wypadkach prawem przewidzianych, jeżeli inne środki nie są w stanie zapewnić resocjalizacji nieletniego.

KONTROLE WYKAZAŁY NIEPRAWIDŁOWOŚCI

Wszystkie kontrolowane firmy z terenu powiatu kępińskiego ukarane podczas kontroli dotyczącej spalania odpadów poprodukcyjnych

We wtorek Dzielnicowi kępińskiej jednostki wspólnie z pracownikiem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z delegaturą w Kaliszu, przeprowadzili w ramach planów priorytetowych kontrole zakładów produkujących meble. Jak się okazało, w trakcie kontroli czterech zakładów, we wszystkich ujawniono nieprawidłowości, które w trzech zostały zakończone nałożeniem sankcji karnych.

Informujemy. Kontrole tego typu nadal będą kontynuowane na terenie naszego powiatu. Ponad to, są one przeprowadzone bez zapowiedzi.

Policjanci zwracają się z apelem do mieszkańców miasta Kępna oraz powiatu kępińskiego o właściwe znakowanie posesji. Brak wyraźnych numerów na budynkach może utrudnić pracę służbom ratunkowym.

Właściciel, użytkownik lub administrator posesji, nieruchomości zabudowanej, zobowiązany jest do oznakowania posesji stosownym numerem. Numeracja budynków musi być czytelna i podświetlona.

Jest to bardzo ważne ponieważ w momencie gdy wzywamy na pomoc służby ratunkowe brak odpowiedniego oznakowania może wydłużyć dojazd służb ratowniczych pod wskazany adres. W takich przypadkach cenna jest każda minuta, którą niejednokrotnie służby ratunkowe poświęcają na odnalezienie właściwego adresu z powodu braku stosownego oznakowania posesji.

Komenda Powiatowa Policji w Kępnie rozpoczęła działania informacyjne w tym zakresie, które potrwają do końca marca 2019 r. W przypadku ujawnienia nieprawidłowości związanych z numeracją domów, policjanci będą przeprowadzać rozmowy w tym zakresie. Natomiast od kwietnia wobec osób, które nie zastosują się do przepisów zostaną zastosowane sankcje wynikające z art. 64 Kodeksu Wykroczeń.

PRZYPOMINAMY

Art. 64

  • 1. Kto, będąc właścicielem, administratorem, dozorcą lub użytkownikiem nieruchomości, nie dopełnia obowiązku umieszczania w odpowiednim miejscu albo utrzymania w należytym stanie tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, nawą ulicy lub placu albo miejscowości, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
  • 2. Tej samej karze podlega, kto nie dopełnia obowiązku oświetlenia tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Kępiński. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.