Kronika policyjna

Kolejna kolizja drogowa
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie wyjaśnili okoliczności kolizji drogowej do którego doszło w Walichnowach w powiecie wieruszowskim. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.

Do kolejnej groźnie wyglądającej kolizji drogowej samochodów osobowych doszło 18 marca 2019 roku przed godziną 16:00 na Alei Wyzwolenia w Walichnowach w gminie Sokolniki. Według ustaleń, kierujący nissanem 51 – letni mieszkaniec gminy Lututów, w wyniku nieprawidłowego wymijania zderzył się z prawidłowo jadącą skodą, którą kierował 64 – letni mieszkaniec gminy Czastary. W wyniku tej kolizji znacznie uszkodzone zostały pojazdy uczestniczące w tym zdarzeniu. Kierowcy obu pojazdów byli trzeźwi. Sprawca kolizji, kierujący nissanem został ukarany przez policjantów mandatem karnym.

Od początku stycznia 2019 roku w województwie łódzkim doszło do 126 wypadków drogowych w których zginęło 9 osób a 176 zostało rannych. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo na drodze apelujemy przede wszystkim o dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, co jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania zdarzeń drogowych.

Sprawca kolizji z Wójcina zgłosił się do KPP w Wieruszowie
Poszukiwany kierowca bmw, który 15 marca 2019 roku spowodował kolizję drogową w Wójcinie we wtorkowy poranek zgłosił się do Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.
39 – letni kierowca bmw, który 15 marca 2019 roku spowodował kolizję drogową na ulicy Strażackiej w Wójcinie, 19 marca 2019 roku zgłosił się do Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie. Mężczyzna przyznał się do spowodowania kolizji w Wójcinie, której przyczyną było niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze. Policjanci zatrzymali „uciekinierowi” prawo jazdy za rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego. Teraz 39 – latek musi liczyć się z kilkumiesięcznym zakazem kierowania pojazdami oraz wysoką grzywną, o czym zdecyduje sąd.

Eliminacje powiatowe konkursu dla uczniów szkół średnich o puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi
19 marca 2019 roku w Wieruszowie odbyły się powiatowe eliminacje Konkursu dla uczniów szkół średnich o puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi pod patronatem Wojewody Łódzkiego. Młodzież z wieruszowskich szkół średnich rywalizowała o miano najlepszej drużyny, która będzie reprezentować powiat wieruszowski w finale wojewódzkim.

Konkurs odbył się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie. Komisji konkursowej przewodniczył Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Wieruszowie nadkom Adam Stochniałek. Wśród kibicujących nie zabrakło młodzieży szkół średnich.

Do rywalizacji konkursowej przystąpił: Zespól Szkół Ponadgimnazjalnych im. S. Staszica w Wieruszowie i Zespół Szkół Ogólnokształcących im. M. Kopernika w Wieruszowie. Celem konkursu było promowanie służby w Policji, popularyzowanie zasad poszanowania i przestrzegania przepisów prawa, utrwalanie zdobytej wiedzy z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa, oraz propagowanie zasad fair-play podczas sportowej rywalizacji. W zmaganiach konkursowych brały udział czteroosobowe drużyny, które w pierwszym etapie pokonały wcześniej przygotowany tor przeszkód. Następnie zawodnicy rozwiązali test wiedzy składający się z 30 pytań z zakresu wiedzy o społeczeństwie i bezpieczeństwie.

W trakcie konkursu młodzi ludzie mogli również dowiedzieć się, jak zachować się w sytuacji zagrożenia omówionej przez głównego sędziego zawodów sierż. szt. Jarosława Wrzoska, który jest instruktorem technik i taktyk interwencji w wieruszowskiej jednostce oraz Zastępcę Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego podkom. Macieja Dusia.
W trakcie konkursu promowano służbę w Policji, ponadto policjanci przybliżyli uczestnikom działanie interaktywnych narzędzi takich jak: Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji „Moja komenda”.

Pierwsze miejsce oraz możliwość reprezentowania powiatu wieruszowskiego w finale wojewódzkim konkursu wywalczyła drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie. Drugie miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Mikołaja Kopernika w Wieruszowie. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Komendę Powiatową Policji w Wieruszowie, Starostwo Powiatowe w Wieruszowie oraz Urząd Miejski w Wieruszowie.
Składamy serdecznie podziękowania dla dyrekcji, nauczycieli, pracowników obsługi i uczniom Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. S. Staszica w Wieruszowie oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wieruszowie a także ratownikowi medycznemu Panu Adamowi Fiołka za pomoc w realizacji turnieju.

Wypadek drogowy w Kopaninach
Wieruszowscy policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności wypadku drogowego do którego doszło w środowy wieczór na drodze wojewódzkiej 482 w Kopaninach w powiecie wieruszowskim. W wyniku wypadku czołowo zderzyły się dwa pojazdy i dwie osoby trafiły do szpitala. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.

Do wypadku drogowego doszło 20 marca 2019 roku około godziny 19:00 na drodze wojewódzkiej 482 w Kopaninach w gminie Sokolniki. Według wstępnych ustaleń, kierująca audi A3, 18 – letnia mieszkanka powiatu wieruszowskiego, z nieustalonej do chwili obecnej przyczyny na prostym odcinku drogi zjechała na przeciwległy pas drogi i zderzyła się z prawidłowo jadącą w przeciwnym kierunku skodą octavia, którą kierował 29 – letni mieszkaniec Wrocławia. W wyniku zderzenia kierowcy obu pojazdów z obrażeniami ciała zostali przetransportowani do szpitala. Znacznemu uszkodzeniu uległy pojazdy uczestniczące w wypadku. Dokładne okoliczności tego zdarzenia wyjaśniają policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.

W trosce o bezpieczeństwo na drodze policja apeluje :
Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze o zachowaniu bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego oraz udzielaniu pierwszeństwa przejazdu. Pamiętajmy także o obowiązkowym oświetleniu i oznaczeniu unieruchomionego pojazdu. Rozważmy wyposażenie naszego pojazdu w elementy odblaskowe, których używajmy podczas postoju pojazdu szczególnie kiedy zapada zmrok. Rozważmy też podróż pojazdem zwłaszcza wielkogabarytowym w czasie silnych podmuchów wiatru. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie oraz o nie przecenianiu własnych umiejętności podczas kierowania pojazdami.
Apelujemy również do rodziców i opiekunów o sprawowanie właściwej opieki nad dziećmi, niepełnosprawnymi, oraz osobami w podeszłym wieku.

Policja przypomina – wypalanie traw jest niedozwolone !
Każdego roku w okresie wiosennym dochodzi do pożarów spowodowanych wypalaniem traw i nieużytków rolnych. Proceder ten nie tylko w znacznym stopniu niszczy przyrodę, ale jest również bardzo niebezpieczny m.in. z uwagi na brak kontroli nad błyskawicznie rozprzestrzeniającym się żywiołem. Ryzyko natomiast jest ogromne. Wzniecony pożar zagraża ludziom i ich dobytkowi, płoną lasy i giną zwierzęta. Konsekwencje w postaci grzywny to najłagodniejsza kara, jaka może spotkać osoby wypalające trawy.

Ryzyko, jakie niesie ze sobą wypalanie traw jest ogromne. Ogień jest żywiołem i nigdy nie możemy mieć pewności, że będziemy w stanie go opanować. Chwila nieuwagi, silniejszy podmuch wiatru czy ukształtowanie terenu mogą spowodować znacznie większy pożar. Wówczas ewentualne konsekwencje są naprawdę poważne.

Niekontrolowany, podsycany wiatrem ogień może łatwo przenieść się na zabudowania czy tereny leśne, powodując duże straty. Ogień może być niebezpieczny także dla osób postronnych oraz tych, które go wzniecają. Bardzo często wypalane łąki znajdują się przy drogach. Wówczas dym może poważnie ograniczać widoczność kierowcom, co stwarza dodatkowe zagrożenie.

Nie bez znaczenia jest również aspekt ekologiczny. Ofiarą ognia padają żyjące dziko zwierzęta, takie jak jeże, zające czy kuropatwy, a ziemia na „wypaleniskach” staje się jałowa.

WYPALANIE TRAW JEST NAPRAWDĘ NIEBEZPIECZNE, A TAKŻE NIEDOZWOLONE!
Określa to m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tj. Dz. U. z 2018 r. poz.1614, z późn. zm.), art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131 pkt 12: „Kto…wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny”. Art. 30 ust. 3 pkt. 1 – 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 45, poz. 435 ze zmianami): „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
1. rozniecenia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
2. korzystania z otwartego płomienia,
3. wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.”
Za naruszenie przepisów przeciwpożarowych grożą surowe sankcje: Art. 82, § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971r. kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2018 r., poz.618, z późn. zm.) – kara aresztu, grzywny lub nagany, której wysokość w myśl art. 24, § 1 kw może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. kodeks karny (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 1600, z późn. zm.) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”. Dodatkowe sankcje zagrażają osobom, które doprowadziły do czyjejś śmierci – kara nawet do 12 lat więzienia.
Wiosenne pożary spowodowane wypalaniem traw stanowią poważne zagrożenie dla ludzi, zwierząt, lasów, domów mieszkalnych i zabudowań gospodarczych. Apelujemy o rozsądek! Zanim podpalisz, zastanów się czy nie narazisz życia swojego i innych.

Pierwsze policyjne O(d)ZNAKI wiosny
21 marca 2019 roku Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Wieruszowie oraz rzecznik prasowy jednostki spotkali się z uczniami klas maturalnych Zespołu Szkól Rolniczych w Lututowie. Tematem przewodnim prelekcji była promocja służby w Policji jajko atrakcyjnej oferty na rynku pracy. Spotkanie przebiegło pod hasłem „Pierwsze policyjne O(d)ZNAKI wiosny.

Pierwszy dzień wiosny często obchodzony jest przez młodzież jako tzw. Dzień Wagarowicza. Jednym z pomysłów na spędzenie tego dnia była wizyta policjantów z wieruszowskiej komendy Policji w Zespole Szkół Rolniczych im. Wincentego Baranowskiego w Lututowie. Podczas spotkania z młodzieżą klas maturalnych Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Wieruszowie, nadkom. Adam Stochniałek oraz asp. sztab. Damian Pawlak – rzecznik prasowy jednostki udzielili informacji, dotyczących naboru do służby w Policji, oraz na temat wymogów formalnych i postępowaniu kwalifikacyjnym. Przekazali również, że noszenie munduru zobowiązuje, ale daje też mnóstwo satysfakcji z niesienia pomocy innym. Tego dnia nie zabrakło pytań osób chętnych do wyboru takiej właśnie drogi zawodowej związanych z codzienną służbą policjantów oraz funkcjonowaniem niektórych struktur organizacyjnych Policji. Wszyscy uczestnicy spotkań otrzymali ulotki informacyjne „Zostań policjantem”. Ponadto młodzież z zaciekawieniem wysłuchała informacji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym i ważnej roli elementów odblaskowych dających bezpieczeństwo pieszym.

Ponadto Policjanci z wieruszowskiej komendy Policji w pierwszy dzień wiosny, realizowali akcję prewencyjną ukierunkowaną na bezpieczeństwo nieletnich i jednocześnie na zapobieganie i zwalczanie demoralizacji oraz przestępczości nieletnich. W trakcie działań funkcjonariusze zwrócili szczególną uwagę na punkty sprzedaży alkoholu i papierosów i stan trzeźwości nieletnich a także na zagrożenia, z którymi mogła zetknąć się młodzież podczas beztroskiego wypoczynku.

Spowodował kolizję drogową, był nietrzeźwy i nie miał prawa jazdy
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie wyjaśniają okoliczności kolizji drogowej do którego doszło w niedzielną noc w Kopaninach w powiecie wieruszowskim. Jak się okazało sprawca tego zdarzenia był nietrzeźwy i nie posiadał prawa jazdy.

Do kolizji drogowej doszło 24 marca 2019 roku około 40 minut po północy. Jak ustalili policjanci na miejscu tego zdarzenia, 29 – letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego, stracił panowanie nad kierowanym fiatem seicento i uderzył w znak drogowy, a następnie zjechał do przydrożnego rowu. Jak się okazało kierowca fiata, miał w wydychanym powietrzu ponad dwa promile alkoholu i nie posiadał prawa jazdy. Mężczyzna po wytrzeźwieniu, przyznał się do kierowania seicentem na tzw. „podwójnym gazie”. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości, grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności i wysoka kara finansowa. Poza tym, 29 – latek odpowie przed sądem za spowodowanie kolizji drogowej oraz kierowanie samochodem bez prawa jazdy.

W trosce o bezpieczeństwo na drodze policja apeluje o nie kierowanie pojazdami pod działaniem alkoholu lub podobnie działających środków. Pamiętajmy także o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze, co jest najczęstszą przyczyną powstawania zdarzeń drogowych. Pamiętajmy, że prędkość dozwolona na danym odcinku drogi, nie zawsze oznacza, że jest to prędkość bezpieczna.

Opracował: Oficer prasowy KPP w Wieruszowie asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments