Kronika policyjna KPP Wieruszów

Kronika
KPP w Wieruszowie
18.03.2019r.

 

 

 

  1. Kolizja drogowa w Wieruszowie

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie wyjaśnili okoliczności kolizji drogowej, do którego doszło na ulicy Warszawskiej w Wieruszowie. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.
Do kolizji drogowej doszło 9 marca 2019 roku o godzinie 21:15 na ulicy Warszawskiej w Wieruszowie. Z ustaleń policjantów wynika, że kierujący samochodem audi A4, 21 – letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego, w wyniku nieprawidłowego wyprzedzania, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu będącej w trakcie wykonywania manewru skrętu w lewo 18 – letniej mieszkance Wieruszowa, która kierowała fordem focusem. Po zderzeniu się pojazdów, kierujący audi uderzył w elewację jednego z przydrożnych budynków. W wyniku kolizji nikt nie został poszkodowany. Znacznie uszkodzone zostały pojazdy uczestniczące w tym zdarzeniu oraz elewacja tego obiektu. Jak ustalili policjanci, kierujący pojazdami które uczestniczyły w tym zdarzeniu byli trzeźwi. Sprawca kolizji, 21 – latek został ukarany przez policjantów mandatem karnym. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach, głównie o dostosowaniu prędkości do panujących warunków drogowych.

  1. Kolizja drogowa z udziałem rowerzysty w Wieruszowie

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie wyjaśnili okoliczności kolizji drogowej, do której doszło na ulicy Warszawskiej w Wieruszowie z udziałem rowerzysty. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.

Do kolizji drogowej doszło 11 marca 2019 roku o godzinie 16:20 na ulicy Warszawskiej w Wieruszowie. Z ustaleń policjantów wynika, że kierujący audi A4, 28 – letni mieszkaniec gminy Galewice, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu po drodze rowerowej 18 – letniemu rowerzyście, w wyniku czego doszło do zderzenia audi z jednośladem. W wyniku tej kolizji kierujący rowerem nie odniósł obrażeń ciała. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Sprawca kolizji, 28 – latek, kierujący audi został ukarany przez policjantów mandatem karnym. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach w tym zwracanie szczególnej uwagi na niechronionych użytkowników dróg, czyli pieszych i rowerzystów

  1. Policyjna akcja „Trzeźwy poranek”

12 marca 2019 roku w ramach akcji „Trzeźwy poranek” policjanci wieruszowskiej „drogówki” prowadzili działania polegające na kontrolowaniu kierujących pojazdami i stanu ich trzeźwości.
Prowadzone działania miały na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez eliminowanie nietrzeźwych użytkowników dróg. W trakcie kontroli policjanci informowali kierowców o odpowiedzialności prawnej za kierowanie pojazdem na tzw. „podwójnym gazie”i zagrożeń z tym związanych.

W trakcie działań policjanci przeprowadzili ponad 100 badań stanu trzeźwości kierowców, wśród których ujawnili jednego kierującego pojazdem w stanie nietrzeźwości, któremu zatrzymali prawo jazdy. Ponadto funkcjonariusze nałożyli na kierowców siedem mandatów karnych za wykroczenia w ruchu drogowym oraz zatrzymali jeden dowód rejestracyjny.

Policjanci przypominają o odpowiedzialności prawnej za kierowanie pojazdem mechanicznym i rowerem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu.

Jeśli podczas kontroli policyjnej  urządzenie do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wykaże od 0,10 do 0,25 mg w jednym dm³ lub  stężenie alkoholu we krwi wyniesie od 0,2 do 0,5 promila, wówczas podlegamy pod art. 87§1 kodeksu wykroczeń, czyli odpowiadamy za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu. W takim przypadku jeśli ponowne badanie alkomatem nie wykaże wzrostu stężenia alkoholu podlegamy karze aresztu od 5 do 30 dni, grzywnie w wysokości  do 5000 złotych i dodatkowo możemy stracić uprawnienia  na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Jeśli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu większe niż 0,25 mg/dm³ lub powyżej 0,5 promila, popełniamy wówczas przestępstwo i podlegamy już pod kodeks karny, a dokładnie art. 178a, za co grożą o wiele większe konsekwencje.

W przypadku popełnienia przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości grozi nam:

– Grzywna w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych, które w zależności od orzeczenia sądu mogą wynosić od 10 do 2000 złotych, co maksymalnie może dać nawet ponad 1 mln złotych.

– Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości kierowca ukarany będzie zakazem prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Gdy kierowca zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwości po raz drugi sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio.

– Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys.  złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys.  złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

– Kara finansowa za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości to min. 10 tys. zł.

– Za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości sąd może ukarać kierowcę zakazem prowadzenia pojazdów na okres 15 lat, minimalny okres na jaki zakaz będzie orzekany to 3 lata.

Kierowanie rowerem w stanie po użyciu alkoholu i w stanie nietrzeźwości stanowi wykroczenie. Nie popełniamy wykroczenia  jeżdżąc rowerem po alkoholu poza drogami publicznymi, strefą zamieszkania lub strefą ruchu ani też rower prowadząc. Trzeba jednak pamiętać, że drogi publiczne to nie tylko drogi asfaltowe, także niektóre drogi gruntowe są drogami publicznymi.

Gdy kierujemy rowerem i w czasie kontroli wynik badania wyniesie od 0,1 do 0,25 mg/dm³ lub  0,2 do 0,5 promila  mamy do czynienia z art. 87§2  kodeksu wykroczeń. Kodeks wykroczeń przewiduje za ten czyn karę aresztu od 5 do 14 dni, lub grzywnę od 20 do 5000 zł. Jednocześnie sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż pojazdy mechaniczne.

Jeżeli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu większe niż 0,25 mg/ dm³ lub 0,5 promila mamy do czynienia z art. 87§1a. Za ten czyn kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu od 5 do 30 dni lub grzywnę od 50 do 5 000 złotych. Jednocześnie sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż pojazdy mechaniczne.

W sytuacji gdy zasądzony zostanie zakaz prowadzenia rowerów, a rowerzysta wbrew orzeczonemu zakazowi będzie poruszał się rowerem,  to niezależnie od tego czy będzie jechał trzeźwy, czy pijany – grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności w oparciu o art. 244 kodeksu karnego.

Należy pamiętać że większość urządzeń którymi policjanci badają kierujących, pokazują wynik w mg/dm3.  Przemnożenie tego wyniku przez 2,1 daje dopiero wynik w promilach

  1. Handlowali odzieżą z zastrzeżonym znakiem towarowym ?

Wspólne działania łódzkich i wieruszowskich policjantów doprowadziły do zabezpieczenia ponad 3400 par skarpet z zastrzeżonym znakiem towarowym znanej marki. Odzieżą handlowała jedna z firm w powiecie wieruszowskim. Według wstępnych szacunków straty właściciela tej marki wyniosły 35 tysięcy złotych.
13 marca 2019 roku policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi wspólnie z funkcjonariuszami z wieruszowskiej jednostki przeprowadzili akcję wymierzoną w przestępczość polegającą na wprowadzaniu do obrotu odzieży z zastrzeżonym znakiem towarowym. Zgromadzone w tej sprawie informacje wskazywały, że jedna z firm w powiecie wieruszowskim, sprzedaje odzież z opatrzonym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać. Ustalenia policjantów potwierdziły się. W jednym z zakładów w powiecie wieruszowskim, funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 3400 par skarpet z logo znanej firmy. Teraz zabezpieczony towar zostanie poddany wnikliwej analizie eksperta. Straty powstałe w związku z nielegalnym procederem wstępnie oszacowano na co najmniej 35 tysięcy złotych. Za handel wyrobami z znakiem towarowym, którego nie można używać, w myśl obowiązujących przepisów grożą kary grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Postępowanie w tej sprawie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu prowadzą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie

  1. Uderzył w ogrodzenie i budynek w Wójcinie i uciekł

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego do którego doszło w Wójcinie w gminie Łubnice. Trwają poszukiwania sprawcy, który po zdarzeniu uciekł w nieznanym kierunku.

Do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego doszło 15 marca 2019 roku około godziny 13:00 na ulicy Strażackiej w Wójcinie. Z ustaleń policjantów wynika, że kierujący bmw, 39 – letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego z nieustalonych przyczyn na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w ogrodzenie jednej z przydrożnych posesji a następnie w budynek mieszkalny. Kierowca bmw pieszo uciekł z miejsca zdarzenia i jest poszukiwany przez wieruszowskich policjantów. Jednocześnie funkcjonariusze wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach, głównie o dostosowanie prędkości do panujących warunków drogowych.

Oficer prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments