Zespół Szkół Rolniczych w Lututowie szkolenie „Podstępne WZW”

W dniu 26 marca 2019 roku odbyło się szkolenie uczniów klas IV Technikum na temat wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Obecna wiedza ludzi jest niewystarczająca, choć jest to choroba bardzo rozpowszechniona. Młodzież naszej szkoły miała okazję poznać przyczyny, objawy, leczenie, ale najważniejsze, dowiedziała się o zapobieganiu tej destrukcyjnej dla naszego organizmu choroby.

Wirusowym zapaleniem wątroby (według WHO) jest zarażona około jedna trzecia światowej populacji – (czyli blisko dwa miliardy ludzi) – w porównaniu z około 40 milionami ludzi zakażonych wirusem HIV. Chociaż ponad 20 lat temu opracowano skuteczną szczepionkę przeciwko pewnym rodzajom wirusowego zapalenia wątroby (wzw), wirus dalej zabija co roku około miliona osób.

Wirusy zapalenia wątroby typu B i C, powodują najcięższe i potencjalnie zagrażające życiu choroby. Należy pamiętać o tym, że przewlekłe zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B lub C jest najczęstszym czynnikiem wpływającym na ryzyko raka wątroby. Statystyki wykazują, że bez prawidłowego leczenia, co czwarty nosiciel wirusa HBV umiera z powodu marskości lub raka wątroby, które mogą stanowić odległą konsekwencję zakażenia.

Zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B lub C może występować w kilku różnych stadiach ciężkości.
• Tuż po zakażeniu większość osób nie wykazuje żadnych objawów. Inne mogą się czuć bardziej zmęczone niż zwykle lub mieć objawy pseudogrypowe, takie jak gorączka, nieokreślone bóle lub nudności.
• U niektórych osób mogą też wystąpić cięższe objawy ostrej choroby wątroby z jej niewydolnością.
• Ponadto chorzy z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C mogą odczuwać np. bóle stawowe lub depresję.

Podczas, gdy w trakcie pierwszych sześciu miesięcy od zakażenia chorobę określa się jako „ostrą”, utrzymujące się zakażenia stają się „przewlekłe”. Zasadniczo młodsze osoby są narażone na większe ryzyko rozwoju przewlekłej postaci choroby. Chociaż istnieje szansa, że ostre zakażenia ustąpią samoistnie, to przewlekłe zakażenia wymagają leczenia. Dlatego niezwykle istotne znaczenie dla przewlekle zakażonych pacjentów mają regularne badania przesiewowe pod kątem uszkodzenia wątroby i wzrostu guza, np. wykonywane co sześć miesięcy badania ultrasonograficzne.

Szkolenie przygotowała i przeprowadziła koordynator programów edukacyjnych – nauczyciel wychowania fizycznego Elżbieta Okolewska.

Elżbieta Okolewska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.