Akcja PIT

Do końca terminu złożenia zeznań podatkowych PIT zostały już tylko dwa tygodnie. Do Urzędu Skarbowego w Wieruszowie wpłynęło 70% oczekiwanych zeznań podatkowych z czego aż 70% złożono przez Internet.

 

Jest to niewątpliwy sukces, gdyż w ubiegłym roku zeznania złożone drogą elektroniczną  stanowiły tylko 46% wszystkich rozliczeń. W związku z tym, iż oczekujemy jeszcze na około 5 000 zeznań podatkowych, chcieliśmy krótko przypomnieć jak dokonać rozliczenia.

Za 2018 rok podatnicy mają do wyboru trzy sposoby na swoje rozliczenie:

 • mogą skorzystać z usługi Twój e-PIT tj. ze wstępnie wypełnionego zeznania przygotowanego przez Krajową Administrację Skarbową w serwisie podatki.gov.pl;
 • mogą sporządzić samodzielnie zeznanie za pośrednictwem systemu e-deklaracje i wysłać je elektronicznie;
 • mogą również złożyć zeznanie w postaci papierowej.

Po raz pierwszy w tym roku Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała dla większości podatników osiągających przychody za pośrednictwem płatników (zakładów pracy, organów emerytalnych i rentowych)  wstępnie wypełnione zeznania podatkowe. Aby zobaczyć swoje rozliczenie należy otworzyć stronę internetową www.podatki.gov.pl i wybrać zakładkę Twój e-PIT. Po sprawdzeniu swoich danych można:

 • zaakceptować zeznanie bez zmian i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO);
 • zmienić sposób indywidualnego rozliczenia na: wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci;
 • zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), aby przekazać 1% podatku;
 • zmienić dane ulgi na dzieci – przygotowane w systemie e-PIT zeznanie uwzględnia ulgi na dzieci wykazane w rozliczeniu za 2017 rok i nie uwzględnia ulgi na dzieci urodzone w 2018 r.;
 • dodać inne dane np. odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne lub z tytułu użytkowania Internetu;
 • odrzucić przygotowany PIT i rozliczyć się samodzielnie w innej formie;
 • nie zrobić nic – wówczas 30 kwietnia rozliczenie w wersji przygotowanej przez Administrację Skarbową zostanie uznane za złożone.

Nowa usługa cieszy się dużą popularnością wśród naszych podatników, o czym świadczy fakt, że 45% deklaracji elektronicznych złożono poprzez Twój e-PIT. Zachętą dla podatników korzystających z elektronicznej formy rozliczeń jest niewątpliwie krótszy, 45-dniowy termin zwrotu nadpłaty. Dla zeznań złożonych w formie papierowej termin ten jest dwukrotnie dłuższy i wynosi 90 dni.

Aby zapoznać Państwa z nową usługą a także zachęcić do korzystania z elektronicznej formy rozliczeń przygotowaliśmy w urzędzie ( pokój nr 4) specjalne stanowisko komputerowe, na którym z pomocą pracownika urzędu można wysłać e-PITa.

Ponadto w ostatnią sobotę – 27 kwietnia organizujemy  w urzędzie tzw. dzień otwarty. Pełniący dyżur pracownicy urzędu będą służyć pomocą i informacja w zakresie rozliczeń podatkowych PIT za 2018r., w tym również poprzez usługę Twój e-PIT. Serdecznie zapraszamy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieruszowie wraz z pracownikami.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Akcja PIT

 1. podatnik pisze:

  Terminy urzędowe swoją drogą a praktyka wskazuje na to, że po złożonym e- picie już za tydzień US przelał mi zwrot podatku. Dziękuję