Kronika policyjna

Inauguracja kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają”
„Szkoda Ciebie na takie patoklimaty” to hasło kampanii o charakterze edukacyjno – profilaktycznym pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają”, która rusza dzisiaj we wszystkich jednostkach Policji w kraju. Kampania organizowana jest przez MSWiA w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”.

Kampania ma na celu zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i nowych narkotyków, tzw. dopalaczy, w tym konsekwencji zarówno zdrowotnych, prawnych, jak i społecznych uzależnienia. Jednym z istotnych elementów tego przedsięwzięcia jest prezentowany spot filmowy nawiązujący treścią do tytułu kampanii oraz jej hasła przewodniego.

Istotą działań jest upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy dotyczącej zagrożeń związanych z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych.

Apelujemy do osób, które mogą mieć kontakt z narkotykami, z dopalaczami, aby pamiętały, że jest to trucizna i każde jej zażycie wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia. Dbając o bezpieczeństwo naszych bliskich i przyjaciół, nie pozwólmy im przyjmować substancji, których pochodzenia i składu nie znają. Reagujmy i sami stanowczo odmawiajmy, gdy ktoś namawia nas na dopalacze. Nigdy nie wiemy, jak organizm ludzki zachowa się po zażyciu nawet najmniejszej dawki takiej substancji chemicznej. Jeżeli ktokolwiek z Państwa podejrzewa, że ma do czynienia z osobą pod wpływem narkotyków czy nowych narkotyków, tzw. dopalaczy, powinien natychmiast wezwać pomoc lekarską oraz o sytuacji powiadomić policję.

Przypominamy, że dopalacze to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia! To substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu. Mają postać tabletek, proszków, mieszanin ziół, suszu, kadzidełek, czy naklejek tzw. „tatuaży”. Sprzedawane są w sklepach lub przez Internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm.

Na co powinno się zwrócić uwagę, co powinno zaniepokoić rodzica /opiekuna:
• ​wygląd oczu (zaczerwienione spojówki lub brzegi powiek, łzawienie, opadnięcie powieki, nadmierne rozszerzenie lub zwężenie źrenic, powolna reakcja źrenic na światło, oczopląs przy wpatrywaniu się w stały punkt);
• złe samopoczucie, brak chęci do życia, depresja;
• stany euforyczne, gadatliwość a następnie otępienie i apatia;
• zmiana nawyków żywieniowych – brak apetytu lub objadanie się;
• kłopoty w szkole, wagary, pogorszenie ocen;
• próby wyłudzania lub podbieranie pieniędzy na nieokreślone wydatki;
• nieuzasadnione ataki złości, agresji;
• wychodzenie z domu na krótko, poprzedzone dzwonkiem domofonu lub telefonem od nieznanej osoby;
• wprowadzenie do słownictwa nowych zwrotów, często niezrozumiałych dla dorosłych, tzw. slangu narkotykowego;
• pojawienie się w domu nowych akcesoriów, typu lufki, sreberka, małe woreczki z zamknięciem strunowym, tzw. dilerki, itp.;
• zmiana zapachu ciała.
Do najczęściej spotykanych skutków pojawiających się w trakcie i po zażyciu tzw. dopalaczy możemy zaliczyć:
• bóle głowy, migrena;
• kołatanie serca (przyspieszone tętno często sięgające 200, duszności, ból w klatce piersiowej;
• agresja, zaburzenia koordynacji ruchowej, drżenie rąk;
• nudności, wymioty, biegunka;
• zmęczenie, osłabienie, brak zdolności koncentracji;
• reakcje alergiczne;
• myśli samobójcze, omamy;
• napady leku, halucynacje;
• nadmierna wrażliwość na dźwięki i światło.
​Gdzie szukać pomocy:
800 060 800  Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego
116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
800 100 100 Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
800 12 12 12  Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka.
(wsz / Biuro Prewencji KGP)

Inauguracja kampanii „Narkotyki dopalacze zabijają” w Wieruszowie
„Szkoda Ciebie na takie patoklimaty” to hasło kampanii o charakterze edukacyjno – profilaktycznym pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają”, którą dzisiaj zainaugurowano w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie. Kampania organizowana jest przez MSWiA w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”.

Spotkanie z młodzieżą klas średnich zorganizowano w ramach ogólnopolskiej kampanii MSWiA „Narkotyki i dopalacze zabijają” , „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”. W spotkaniu oprócz asp. sztab. Damiana Pawlaka z KPP w Wieruszowie uczestniczyła również Pani Anna Smolis z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Wieruszowie. Podczas prelekcji przedstawiono spot promujący kampanię a także przy pomocy prezentacji multimedialnej omówiono zagrożenia związane z z zażywaniem narkotyków oraz tzw. dopalaczy. Spotkanie miało na celu zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat tych zagrożeń. Ponadto przeprowadzono warsztaty z młodzieżą z użyciem alko i narko gogli. Nie zabrakło również tematów związanych z bezpieczeństwem na drogach oraz w miejscach publicznych. Na zakończenie uczestnicy spotkania otrzymali ulotki informacyjne „Nie daj odlecieć swojemu szczęściu”.

Włamywacz w rękach wieruszowskich policjantów
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie zatrzymali podejrzanego o kradzieże z włamaniami do obiektów handlowych w gminie Lututów. Mężczyzna podejrzany jest również o kilkukrotne usiłowanie kradzieży z włamaniem. Podejrzany już usłyszał zarzuty. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

3 kwietnia 2019 roku wieruszowscy policjanci zostali powiadomieni o kradzieży z włamaniem do jednego z obiektów handlowych w Lututowie w powiecie wieruszowskim. Jak się okazało, w nocy sprawca po wyłamaniu drzwi wejściowych, wszedł do sklepu i skradł papierosy i alkohol różnych marek a także pieniądze i różnego rodzaju artykuły spożywcze. Łączną wartość strat wstępnie oszacowano na prawie 7 tysięcy złotych. Sprawą od razu zajęli się kryminalni i śledczy z wieruszowskiej komendy policji. Dzięki znajomości terenu i środowiska przestępczego, policjanci szybko namierzyli włamywacza. Okazał się nim 42 – letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego. Mężczyzna na widok policjantów nie krył swojego zaskoczenia. Podczas przeszukania miejsca pobytu 42 – latka, funkcjonariusze odnaleźli i zabezpieczyli większość skradzionego mienia. Wśród odzyskanych produktów znalazł się alkohol, papierosy i pieniądze a także artykuły spożywcze. W wyniku analizy zgromadzonych w tej sprawie materiałów, wieruszowscy kryminalni ustalili również, że tej samej nocy 42 – latek usiłował włamać się do innego obiektu handlowego w Lututowie. W tym przypadku straty związane z jego przestępczym działaniem wyniosły ponad 3 tysiące złotych. Okazało się także, że podejrzany ma na swoim koncie jeszcze inną kradzież z włamaniem oraz usiłowania włamań, do których doszło w styczniu oraz w kwietnia br. w gminie Lututów. Policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności tych zdarzeń.

Zatrzymany usłyszał już zarzuty usiłowania i kradzieży z włamaniem, do których się przyznał. Za taki czyn grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Postępowanie w tej sprawie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu prowadzą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.

„Policjant Służby Kryminalnej 2019 roku”
Trwają wojewódzkie eliminacje do ogólnopolskiego konkursu „Policjant Służby Kryminalnej 2019 roku”. To już V edycja, w której uczestniczy 88 policjantów w 22 czteroosobowych drużynach z komend powiatowych i miejskich woj. łódzkiego. Rywalizacja o miano najlepszych jest bardzo zacięta. Trzymamy kciuki.

3 kwietnia 2019 roku profesjonalizmem trzeba było wykazać się podczas oględzin miejsca zgwałcenia.

Do przestępstwa, według założeń konkursu, doszło w lesie po zorganizowanym tam ognisku.. Zespoły  przydzielone były do przygotowanych wcześniej parceli, na których przeprowadzały oględziny kryminalistyczne. W takich sytuacjach liczy się najmniejszy detal i każdy zabezpieczony ślad  będący bardzo istotnym elementem w postępowaniu karnym.

Policjanci tego dnia sprawdzali także swoje umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Wcześniej wszyscy wzięli udział w teście wiedzy z zakresu pracy dochodzeniowo-śledczej, operacyjno-rozpoznawczej,  wiedzy kryminalistycznej i innych przepisów służbowych. Przed nimi kolejne konkurencje.

Która z 22 drużyn będzie reprezentowała województwo łódzkie na ogólnopolskim finale w Szkole Policji w Pile? Okaże się już w maju…Trzymamy kciuki !

Sprawca wypadku drogowego w Tyblach zgłosił się do KPP w Wieruszowie
Kierowca audi, który 29 marca 2019 roku spowodował wypadek drogowy w Tyblach w ubiegły piątek zgłosił się do Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.
5 kwietnia 2019 roku do Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie zgłosił się 33- letni kierowca audi, który 29 marca br. spowodował wypadek drogowy na wiadukcie w Tyblach. Mieszkaniec powiatu wieruszowskiego przyznał się do spowodowania wypadku drogowego i wstępnie wyjaśnił, że przebywał w szpitalu. Teraz 33 – latek musi liczyć się z odpowiedzialnością karną za spowodowanie wypadku drogowego. Policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności tego zdarzenia. Za spowodowanie wypadku drogowego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo w sytuacji, gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia grozi kara nawet do 4,5 roku pozbawienia wolności.

Pomalowała samochody i budynki – została namierzona przez policjantów
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie wyjaśniają okoliczności uszkodzenia pojazdów i budynków. Do zdarzenia doszło 30 marca 2019 roku w Wieruszowie. Podejrzana już usłyszała zarzut w tej sprawie. Za uszkodzenie mienia grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

31 marca 2019 roku do wieruszowskiej komendy policji zgłosił się 39 – letni mieszkaniec gminy. Z relacji mężczyzny wynikało, że w nocy z 30/31 marca 2019 roku nieznany sprawca pomalował farbą elementy karoserii jego samochodu hyundai tucson, który zaparkowany był w Wieruszowie na ulicy Klemensa Wierusza. Ponadto okazało się, że efektem „twórczości” grafficiarzy były pomalowane przy ulicy Mickiewicza elewacje budynków, okna, bramy wjazdowe do garaży a także dwa inne pojazdy marki Daewoo Lanos i Citroen. Wstępnie straty powstałych uszkodzeń oszacowano na kilka tysięcy złotych i jest to przedmiotem dalszych dokładnych ustaleń. Sprawą zajęli się śledczy z wieruszowskiej komendy policji, którzy szybko ustalili grupę osób, która tej nocy przechadzała się w rejonie powstałych uszkodzeń. Finalnie okazało się, że za uszkodzeniami mienia stoi 17 – letnia mieszkanka gminy Wieruszów. Nastolatka nie potrafiła racjonalnie wytłumaczyć policjantom powodów swojego zachowania. Podejrzana już usłyszała zarzuty w tej sprawie, do których się przyznała. Za uszkodzenie mienia grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Policjanci wyjaśniają dalsze okoliczności tego zdarzenia. Czynności nadzorowane są przez Prokuraturę Rejonową w Wieluniu.
Przypominamy i apelujemy, że wiele miejsc publicznych w Wieruszowie, gminie Wieruszów i na terenie powiatu wieruszowskiego objętych jest monitoringiem wizyjnym. W przypadku popełniania czynów zabronionych w takich miejscach, policjanci często przy współpracy z samorządami i innymi podmiotami sukcesywnie ustalają sprawców tego typu zdarzeń, którzy muszą liczyć się z odpowiedzialnością prawną.

Opracował:
Oficer prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Kronika policyjna

  1. Oficer pisze:

    Policja w wieruszowie do likwiadacji, wystarczy zwykly posterunek